Data publikacji:

Czemu noworodek nie płacze, tylko stęka?

Dlaczego noworodek nie płacze, tylko stęka? Wbrew pozorom, to pytanie zadaje sobie wielu świeżo upieczonych rodziców. Przyczyny takiego zachowania malca mogą być różne, ale najczęściej chodzi o dolegliwości w obrębie jelit, czyli ból oraz przepełnienie jelit gazami. Co robić, gdy niemowlę stęka i napina się i kiedy warto odwiedzić lekarza?
noworodek nie płacze tylko stęka

Stękanie u dziecka – przyczyny

Stękanie i charczenie u niemowlaka bądź noworodka może mieć różne przyczyny. Najczęściej są to:
  • Kolka
  • Kolka, czyli dolegliwości bólowe w obrębie jelit, to przypadłość wynikająca z niedojrzałości układu pokarmowego. Szacuje się, że cierpi na nią co drugie dziecko do trzeciego miesiąca życia. Zazwyczaj kolka powoduje silny, trudny do ukojenia płacz dziecka, aczkolwiek przy mniejszym nasileniu może objawiać się jedynie „stękaniem” i niepokojem.
  • Dolegliwości bólowe wynikające z alergii
  • Jeśli noworodek nie płacze, tylko stęka, może mieć to związek z alergią na białko mleka krowiego oraz odczuwanym w związku z nią dyskomfortem. Inne objawy alergii (która może wystąpić zarówno u dziecka karmionego mlekiem matki, jak i karmionego mlekiem modyfikowanym) to obecność śluzu lub krwi w stolcu, czerwone plamy i wysypka – zwłaszcza na twarzy, a także obfite ulewanie.
  • Wzdęcia
  • Gdy niemowlę stęka i napina się, może to oznaczać, że cierpi na wzdęcia. W takim przypadku warto zacząć prowadzić obserwacje – być może po którymś z posiłków mamy (np. gdy je ona brokuły), objawy u dziecka nasilają się. Jeśli natomiast maluch jest karmiony mlekiem modyfikowanym, warto zmienić butelkę na antykolkową.

    Stękanie u dziecka podczas snu

    Wielu rodziców niepokoi się również tym, że malec jest niespokojny w nocy – niektórzy zauważają nawet, że ich niemowlę stęka całą noc. Może to wynikać z dolegliwości jelitowych, stopniowego rozbudzania się z powodu narastającego głodu albo ogólnego dyskomfortu. Ten ostatni może być wywołany zbyt wysoką lub niską temperaturą, mokrą pieluszką albo trudnościami w oddychaniu z powodu sapki (niedrożności przewodów nosowych).
    Jeśli natomiast niemowlę stęka przy zasypianiu, może to wynikać z braku odbicia powietrza połkniętego w czasie jedzenia. Po każdym posiłku należy spróbować „odbić” niemowlę.

    Niemowlę stęka i napina się – jak mu pomóc?

    Jeśli twój noworodek nie płacze, tylko stęka, w dodatku robi to bardzo często, spróbuj pomóc mu domowymi sposobami. W szczególności sprawdzą się:
  • Masaż brzuszka ułatwiający oddanie gazów
  • Jeśli maluszkowi zalegają w jelitach gazy, pomóc może specjalny masaż. Leżącemu na brzuszku niemowlęciu zginaj nóżki, tak by kolanka dotykały brzuszka – rób to naprzemiennie. Nie uciskaj zbyt mocno, żeby nie zrobić dziecku krzywdy. Masaż brzuszka możesz wykonywać też dłońmi.
  • Częstsze karmienie
  • Aby niemowlę połykało mniej powietrza w czasie jedzenia, karm je częściej – mniejszymi porcjami. Dzięki temu dziecko nie będzie piło tak zachłannie. Jeśli karmisz mlekiem modyfikowanym, upewnij się, że kupiona przez ciebie butelka jest antykolkowa.
  • Ciepła kąpiel
  • Pamiętaj, że nie musisz czekać do wieczora, żeby wykąpać niemowlę. Jeśli malec wyraźnie męczy się, stęka i pręży, wykąp je nawet w samo południe. Ciepła woda zmniejsza ból i ułatwia późniejsze oddanie gazów.

    Niemowlę stęka i napina się – kiedy do lekarza?

    Jeśli noworodek nie płacze, tylko stęka, a dodatkowo pojawiają się inne objawy nieprawidłowości: śluz lub krew w stolcu, brak apetytu, zbyt wolne przybieranie na wadze czy zmiany skórne (wysypka, czerwone plamy), warto już odwiedzić pediatrę. Specjalista zważy dziecko, oceni jego ogólną kondycję i – jeśli uzna to za koniecznie, zleci odpowiednie badania.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Robert Wojtaś
    Robert Wojtaś

    Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.