Data publikacji:

Noworodek nie zasypia po karmieniu – czy to jest powód do niepokoju?

Według różnych źródeł przeciętny noworodek przesypia od 16 do 20 godzin na dobę. Drzemce sprzyja ciepło i uczucie sytości, dlatego większość dzieci zasypia od razu po jedzeniu. Co jednak, gdy noworodek nie zasypia po karmieniu? Jakie mogą być powody tego, że małe dziecko nie śpi, choć wyraźnie jest zmęczone? Koniecznie przeczytaj.
noworodek nie zasypia po karmieniu

Noworodek nie zasypia po karmieniu – dlaczego?

Wiele mam zastanawia się, dlaczego ich dziecko nie zasypia po karmieniu, chociaż teoretycznie powinno. Gdy dziecko jest śpiące, ale nie chce spać, najczęściej wynika to z:
  • Dyskomfortu związanego z niedojrzałością układu pokarmowego
  • Kolka zdecydowanie nie sprzyja zasypianiu. Niestety na tę przypadłość cierpi aż co drugie dziecko. Jeśli twój maluszek często płacze, ma twardy brzuszek i mocno prostuje nóżki, to połóż mu na brzuszek ciepły okład. Możesz też porozmawiać z pediatrą o lekach na kolki.
  • Potrzeby odbicia
  • Dlaczego noworodek nie zasypia po karmieniu? Być może dlatego, że w brzuszku zalega mu połknięte w czasie jedzenia powietrze. „Odbij” malca, a następnie jeszcze na chwilkę podaj mu pierś – być może wtedy zaśnie.
  • Brudna pieluszka
  • Jeśli malutkie dziecko nie zasypia po karmieniu, warto sprawdzić jego pieluszkę. W pierwszych tygodniach życia noworodek wypróżnia się podczas prawie każdego karmienia, a z brudną pieluszką nieprzyjemnie się zasypia.
    Inne powody to niewygodne ubranko, zbyt dużo bodźców (dzwonek telefonu, dzwonka do drzwi, odgłosy programu telewizyjnego, rażące światło) albo przegrzanie. Gdy dziecko jest śpiące, ale nie chce spać, może to też świadczyć o rozwijającej się u niego infekcji.

    Noworodek nie chce spać w dzień

    Gdy noworodek nie chce spać w dzień, ale nie płacze, lecz rozgląda się lub po prostu cichutko leży, może to oznaczać, że po prostu nie jest zmęczony. Przeciętne dziecko w tym wieku śpi od 16 do 20 godzin na dobę. Jeśli twojemu maluszkowi wystarczą dolne „widełki” tego przedziału, oznacza to, że będzie aktywne aż przez 8 godzin w ciągu dnia. Nie musi to świadczyć o nieprawidłowościach.

    Niemowlę nie zasypia po karmieniu

    A może zastanawia cię, dlaczego niemowlę nie zasypia po karmieniu? Jeśli wykluczasz przyczyny takie jak przepełniona pieluszka czy przegrzanie, to być może chodzi po prostu o zmniejszone zapotrzebowanie na sen. Wraz z upływem czasu dziecko śpi coraz mniej. Dwumiesięczne niemowlę potrzebuje około 16-17 godzinna dobę, co przekłada się na 3-4 drzemki. Trzymiesięczne dziecko potrzebuje już tylko 3 drzemek, a pięciomiesięczne niemowlę – czasem już jedynie dwóch. Roczny maluch najczęściej śpi już tylko raz w ciągu dnia, większość czasu spędzając na radosnej aktywności.

    Co zrobić, gdy dziecko zasypia tylko przy karmieniu piersią?

    A może twoim problemem nie jest brak snu u dziecka, ale fakt, że zasypia ono tylko i wyłącznie w czasie karmienia piersią? W takiej sytuacji wypróbuj następujące sposoby:
  • postaraj się zaprzyjaźnić dziecko ze smoczkiem; u każdego noworodka występuje bardzo silny odruch ssania – zaspokajanie go wycisza malca i umożliwia mu szybkie zaśnięcie; być może twoje dziecko wcale nie potrzebuje do uśnięcia samego mleka, ale po prostu ssania,
  • usypiaj dziecko w łóżku; gdy zacznie przysypiać, wyjmij pierś z jego ust i zastąp ją smoczkiem, a potem delikatne głaszcz malca po główce – w ten sposób stworzysz mu nowy schemat zasypiania,
  • jeśli masz pewność, że dziecko jest najedzone, próbuj uśpić je w inny sposób – kołysz, głaszcz, tul; pamiętaj o przygaszonym świetle, ciszy oraz stworzeniu przytulnej atmosfery, która będzie sprzyjała zasypianiu.
  • Zdjęcie: Envato Elements
    Robert Wojtaś
    Robert Wojtaś

    Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.