Data publikacji:

Czemu noworodek ssie pierś tylko 5 minut?

Bardzo często zdarza się, że noworodek ssie pierś tylko 5 minut, po czym zasypia. Taka sytuacja rodzi obawy, czy maluch na pewno się dojada i czy jego mały organizm otrzymuje odpowiednią ilość substancji odżywczych. Najczęściej jednak nie ma powodów do obaw. Noworodek ssie krótko z powodu małej objętości żołądka albo dlatego, że jego główną potrzebą jest w danym momencie potrzeba bliskości.
czemu noworodek ssie pierś tylko 5 minut

Ile powinno trwać karmienie piersią?

Nie sposób jednoznacznie odpowiedź na pytanie, ile powinno trwać karmienie piersią. Po pierwsze, w zależności od wieku dzieci mają różne objętości żołądka. Po drugie, maluszki mają różne tempo ssania – niektóre ssą szybko i sprawnie, innym opróżnienie piersi zajmuje trochę więcej czasu. Niemniej przyjmuje się, że aby maluch się najadł, powinien ssać pierś przez co najmniej 10 minut. Specjaliści wyznaczyli też orientacyjne widełki maksymalnego czasu trwania karmienia i jest to 40 minut.
Młode mamy zastanawiają się nie tylko nad tym, ile powinno trwać karmienie, ale również, czy karmić jedną, czy dwoma piersiami. Choć mogłoby się wydawać, że nie ma to wielkiego znaczenia, w istocie jest odwrotnie. Kiedy dziecko ssie pierś, skład i gęstość mleka się zmienia. Początkowo jest ono wodniste, ponieważ ma przede wszystkim nawodnić niemowlę. Z czasem staje się bardziej gęste i tłuste, aby dziecko się najadło. Dlatego niemowlę należy zacząć karmić drugą piersią dopiero po opróżnieniu pierwszej. Ważne jest również, aby karmić malca naprzemiennie – jedno karmienie zaczynać od prawej piersi, kolejne – od lewej itd. 

Noworodek ssie pierś tylko 5 minut – dlaczego?

Jeśli twój noworodek je 5 minut i zasypia, z pewnością zastanawiasz się, jakie są tego przyczyny. Jest ich aż kilka:
 • Opicie wodami płodowymi
 • W pierwszej dobie po przyjściu na świat dziecko jest opite wodami płodowymi, dlatego nie odczuwa silnego głodu. Jego największą potrzebą jest w tym czasie sen, w czasie którego malec regeneruje się po trudach porodu. Niemniej trzeba pamiętać o budzeniu malca co trzy godziny na posiłek, w przeciwnym razie może on zbyt dużo stracić na wadze.
 • Mała objętość żołądka
 • Jeśli kilkudniowy noworodek je 5 minut i zasypia, prawdopodobnie wynika to z bardzo małej objętości jego żołądka. W 1. dobie życia dziecko zjada jedynie 10 ml mleka podczas każdego karmienia, przez następny tydzień ilość ta zwiększa się o 10 ml dziennie, w 14. dobie życia noworodek zjada około 90 ml mleka podczas jednego karmienia, a pod koniec pierwszego miesiąca życia – około 100 ml.
 • Potrzeba bliskości
 • Jeśli noworodek ssie pierś tylko 5 minut, ale reaguje płaczem na próby odłożenia go do łóżeczka, być może chodzi o potrzebę bliskości. W pierwszych tygodniach życia dziecko jest zdezorientowane, a zapach, głos i dotyk matki dają mu poczucie bezpieczeństwa. Może wydawać się, że maluch ciągle chce jeść, podczas gdy on domaga się bliskości.
 • Silny odruch ssania
 • Gdy dziecko denerwuje się przy karmieniu piersią, a jednocześnie zachowuje się tak, jak było ciągle głodne, być może „winny” jest tu bardzo silny odruch ssania. W takim przypadku świetnie sprawdzi się smoczek – zaspokoi potrzebę malca i na chwilę „uwolni” mamę.

  Dwumiesięczne niemowlę krótko ssie pierś

  Wiesz już, dlaczego noworodek ssie pierś tylko 5 minut. Co jednak, gdy zachowuje się tak starsze niemowlę? W takim przypadku najczęściej chodzi o zwykłą ciekawość świata. Po zaspokojeniu największego głodu dziecko zaczyna się rozglądać i reagować na otaczające go bodźce. Innymi słowy – trudno mu się skupić, gdy dookoła dzieje się tyle ciekawych rzeczy. Rozwiązaniem może być zapewnienie maluchowi spokoju na czas karmienia, czyli np. podawanie mu piersi w samotności, przy wyłączonym telewizorze i przytłumionym świetle.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Robert Wojtaś
  Robert Wojtaś

  Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.