Data publikacji:

Czemu noworodek ulewa na żółto? Co to oznacza?

Ulewanie jest fizjologiczną przypadłością, która występuje u niemal każdego noworodka i ma związek z niedojrzałością układu pokarmowego. Mimo to dość często niepokoi ono rodziców – zwłaszcza gdy noworodek ulewa na żółto, zielono czy brązowo. Jakie mogą być tego przyczyny i kiedy należy udać się z dzieckiem do lekarza?
czemu noworodek ulewa na żółto

Noworodek ulewa na żółto – dlaczego?

Kiedy noworodek ulewa na żółto, najczęściej nie ma to żadnego związku z nieprawidłowościami rozwojowymi. Należy pamiętać, że spożyte mleko ulega trawieniu – w wyniku tego procesu jego zabarwienie zmienia się właśnie na żółtawe. Jeśli zatem minęło już trochę czasu od posiłku malucha (np. 40 minut) i dziecko ulewa żółtawą treścią, nie należy się tym specjalnie martwić – można jedynie skonsultować tę przypadłość przy najbliższej wizycie lekarskiej.
Zupełnie inaczej jest w przypadku, gdy noworodek ulewa żółcią, czyli wydzieliną biorącą udział w trawieniu. Jeśli noworodek ulewa żółcią, oznacza to, że po prostu wymiotuje. Jako że u tak małego dziecka wymioty mogą bardzo szybko doprowadzić do odwodnienia, należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Uwaga! Najczęstszą przyczyną wymiotowania żółcią – do którego dochodzi, gdy dziecko nie ma już w żołądku treści pokarmowej, jest infekcja. Jej pozostałe objawy to między innymi biegunka czy stan podgorączkowy lub gorączka.

Noworodek ulewa na brązowo

Gdy noworodek ulewa na pomarańczowo albo brązowo, może to oznaczać, że po prostu wymiotuje albo że cierpi na wadę wrodzoną, jaką jest przerostowe zwężenie odźwiernika. Dodatkowymi objawami tej wady, która częściej wykrywana jest u chłopców, jest nasilanie się ulewania, a także trudności z przybieraniem malca na wadze.
Jeśli dziecko zaczyna ulewać na pomarańczowo lub brązowo, należy udać się z nim do pediatry. Lekarz sprawdzi ogólną kondycję noworodka, jego nawodnienie i wagę oraz zadecyduje o dalszych badaniach.

Noworodek ulewa na zielono

Jeśli pokarm, który ulewa dziecko, ma zielone zabarwienie, to także najprawdopodobniej świadczy o tym, że malec po prostu wymiotuje. W takiej sytuacji również wskazana jest konsultacja lekarska, ponieważ jeśli noworodek lub niemowlę obficie albo często wymiotuje, może bardzo szybko się odwodnić.
Warto wspomnieć że objawy odwodnienia u niemowlaka to między innymi zapadnięcie się ciemiączka, ospałość (a nawet przelewanie się przez ręce) oraz przesuszenie śluzówek.

Ulewanie u niemowlaka – kiedy należy skontaktować się z lekarzem?

Jeśli noworodek ulewa na brązowo lub zielono, nie czekaj i umów się na wizytę u pediatry jeszcze tego samego dnia, w którym pojawiła się przypadłość. Mleczno-żółtawa treść nie wymaga pilnej konsultacji, chyba że zauważasz u dziecka inne niepokojące objawy: zwiększoną częstotliwość ulewania, napinanie się dziecka w czasie zwracania pokarmu, zmianę zachowania bądź apetytu, gorączkę, ospałość albo rozdrażnienie, wysypkę. W takiej sytuacji także należy zasięgnąć szybkiej porady lekarskiej.

Krople na ulewanie u noworodka

Kiedy niemowlę ulewa na żółto albo kiedy ulewa wyjątkowo często, niektórzy rodzice na własną rękę szukają sposobów, by pomóc dziecku. Należy jednak pamiętać, że krople na ulewanie u noworodka, środki na zagęszczenie pokarmu bądź jakiekolwiek inne preparaty może przepisać jedynie pediatra. Nie wolno podawać dziecku żadnych preparatów bez konsultacji ze specjalistą. To, co mogą zrobić rodzice, by ograniczyć ulewanie u noworodka, to jedynie zwiększenie częstotliwości karmienia – tak aby malec jadł mniej łapczywie i połykał przy tym mniej powietrza.
Zdjęcie: Envato Elements
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.