Data publikacji:

Noworodek w szpitalu, czyli opieka nad noworodkiem w szpitalu

Pierwsze dni noworodka w szpitalu to czas wielkich emocji… i wielu wątpliwości. Świeżo upieczone mamy często zastanawiają się na przykład, jak ubierać noworodka w szpitalu zimą, a jak latem, jak karmić oseska, jak często go przewijać i czy należy go kąpać. Położne z pewnością pomogą ci w przypadku pojawienia się trudności, niemniej warto już wcześniej zaczerpnąć wiedzy na temat opieki nad maluszkiem. Oto garść najważniejszych informacji.
noworodek w szpitalu

Noworodek w szpitalu – czy przez cały czas przebywa z mamą?

W polskich szpitalach obecnie obowiązuje system rooming-in. Zgodnie z jego zasadami świeżo upieczona mama oraz jej dziecko przebywają w jednym pokoju przez 24 godziny na dobę, dzięki czemu może ona nad nim czuwać przez cały czas. Personel szpitala wciąż ma obowiązek opiekować się matką oraz dzieckiem, niemniej opieka ta sprowadza się zazwyczaj do oceny zdrowia obojga pacjentów oraz bieżącego rozwiązywania problemów i trudności, które mogą się pojawić.
To, że noworodek w szpitalu przebywa cały przy swojej mamie, wiąże się z licznymi korzyściami – maluch jest spokojniejszy, ma większe poczucie bezpieczeństwa i natychmiast spełniane potrzeby, a mama czuje się coraz pewniej w swojej nowej roli. Z drugiej strony oznacza to dla kobiety konieczność stawienia czoła wielu dylematom i trudnościom.

Jak ubierać noworodka w szpitalu zimą?

Jednym z pytań, które możesz zadawać sobie jako świeżo upieczona mama, jest to, jak ubierać noworodka w szpitalu zimą. Powinnaś zatem wiedzieć, że w większości obiektów na oddziałach położniczych panuje dość wysoka temperatura – nie musisz zatem martwić się, że maluch się wychłodzi. Bardzo ciepłe ubrania (kombinezon, rękawiczki, buciki niechodki lub grube skarpetki, czapka) przydadzą się na wyjście ze szpitala. Jednak dopóki niemowlę będzie w nim przebywać, ubieraj je w śpioszki i przykrywaj je kocykiem (albo otulaj otulaczem).
Uwaga! Pamiętaj, że bardzo łatwo przegrzać noworodka, czego skutkiem będzie pojawienie się potówek. Jeśli chcesz tego uniknąć, sprawdzaj kark maluszka. Bardzo ciepły i wilgotny oznacza, że maluchowi jest zbyt ciepło. Chłodny z kolei – że jest mu za zimno. Gdy skóra na karku jest sucha i po prostu lekko ciepła, oznacza to, że dziecko ubrane jest odpowiednio do warunków.

Jak ubrać noworodka w szpitalu latem?

A może zastanawiasz się, jak ubrać noworodka w szpitalu latem? Oczywiście wszystko zależy od temperatury – latem również zdarzają się chłodniejsze dni. Jeśli jednak jest naprawdę gorąco, nie wahaj się, by założyć maluszkowi jedynie body z krótkim rękawkiem. Gdy śpi, możesz okryć go pieluszką tetrową.
Warto wiedzieć, że latem, gdy temperatury wynoszą nawet 30 stopni Celsjusza, nie należy zbyt grubo ubierać malca także na wyjście ze szpitala. W tym przypadku nie obowiązuje zasada „jednej warstwy więcej”. Załóż niemowlęciu jedynie body – niepotrzebna jest czapeczka, zrezygnuj też ze skarpetek. Jeśli masz wątpliwości co do tego, czy dziecko jest odpowiednio ubrane, poproś o radę położną.

Jak często przebierać noworodka w szpitalu?

Wiele mam zastanawia się również, jak często przebierać noworodka w szpitalu. Jeśli chodzi o same ubranka, to maluch może przebywać w jednym komplecie od rana do wieczora. Przebieraj dziecko jedynie wtedy, gdy wybrudzi ubranko zawartością pieluszki albo ulanym mlekiem.
Jeśli pytając o przebieranie, masz na myśli przewijanie dziecka, to odpowiedź brzmi – tak często, jak trzeba. W praktyce świetnie sprawdza się zasada, aby zmieniać dziecku pieluszkę po każdym karmieniu (noworodki często oddają stolec od razu po posiłku), a także po każdej drzemce. Nigdy nie zwlekaj z przewinięciem noworodka, jeśli ma on w pieluszce kupkę. Kał bardzo szybko podrażnia skórę, czego efektem są nieprzyjemne i bolesne odparzenia.

Jak karmić noworodka w szpitalu?

Wiele wątpliwości u młodych mam wywołuje również kwestia karmienia dziecka. Ogólne wytyczne są takie, aby matki karmiły swoje dzieci piersią i do tego będą namawiać cię położne w szpitalu. Karmienie naturalne jest świetnym sposobem na zbudowanie odporności u malca oraz nawiązanie z nim wyjątkowej więzi. Karmienie powinno odbywać się „na żądanie”, czyli należy przystawiać dziecko do piersi za każdym razem, gdy się tego domaga.
Oczywiście takie karmienie noworodka w szpitalu może przysporzyć ci pewnych trudności – to naturalne. Wiele mam nie wie, w jaki sposób przystawić maluszka, jak prawidłowo włożyć mu brodawkę do ust i czy za każdym razem, kiedy dziecko płacze, trzeba przystawiać go do piersi. W takich sytuacjach warto skorzystać z pomocy położnej. W wielu szpitalach pracują również doradcy laktacyjni, których głównym zadaniem jest właśnie edukacja świeżo upieczonych matek w zakresie prawidłowego i efektywnego karmienia piersią.
Niemniej pamiętaj, że jeśli postanowisz karmić swoje niemowlę mlekiem modyfikowanym, to masz do tego prawo. Mleko modyfikowane nie jest trucizną, ale pełnowartościowym posiłkiem dla niemowląt i możesz podawać je swojemu noworodkowi – również w szpitalu.

Pierwsze dni noworodka w szpitalu – czy kąpać dziecko?

Ostatnim z pytań, które często zadają sobie młode mamy, jest to, czy noworodek w szpitalu powinien być kąpany. Według aktualnych wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia, nie należy kąpać dziecka przez pierwsze 24 godziny po jego przyjściu na świat. Wynika to z faktu, że maź, która pokrywa skórę maluszka po narodzinach, wykazuje wiele cennych właściwości: nawilża skórę, zwalcza bakterie, a także regeneruje podrażniony porodem naskórek. Obecnie zaleca się zatem jedynie przetrzeć skórę dziecka delikatnym materiałem (wstępnie ją oczyścić), a dopiero po upływie doby – umyć malca w wanience.
Zdjęcie: Envato Elements
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.