Data publikacji:

Czemu noworodek wymiotuje po karmieniu?

Gdy noworodek wymiotuje po karmieniu, najczęściej wynika to z przekarmienia malca albo zbyt łapczywego jedzenia. Jeśli jest to przypadłość incydentalna, a dziecko jest w ogólnie dobrej kondycji, należy wówczas jedynie zmienić sposób karmienia. Jeżeli jednak noworodek zaczyna wymiotować często lub w dużych ilościach, koniecznie należy już skonsultować się z lekarzem.
czemu noworodek wymiotuje po karmieniu

Wymioty po jedzeniu u noworodka – to może być ulewanie

Wymioty po jedzeniu u noworodka dość często mylone są z ulewaniem. Na czym polega różnica między tymi dwoma przypadłościami?
Ulewanie jest czynnością naturalną, związaną z niedojrzałością układu pokarmowego. Podobnie jak w przypadku wymiotów zwróconej treści może być dużo, ale samemu procesowi zwracania nie towarzyszą skurcze brzucha. Innymi słowy, zjedzony pokarm wydostaje się z ust dziecka jakby „mimochodem”, a samo niemowlę nie odczuwa przy tym żadnych dolegliwości.
Kiedy noworodek wymiotuje po karmieniu (a nie ulewa), treść żołądkowa wyrzucana jest pod ciśnieniem, czyli z dość dużą siłą. Dodatkowo wymiotowanie przebiega przy skurczach brzucha, dlatego wywołuje u dziecka dyskomfort – co objawiać się może jego płaczem i niepokojem.

Noworodek wymiotuje po karmieniu piersią lub mlekiem modyfikowanym – przyczyny

Gdy młode niemowlę wymiotuje po karmieniu piersią, natychmiast wzbudza to niepokój rodziców. Najczęściej jednak przyczyny tej przypadłości są niegroźne. Wymienić tutaj można:
  • Przekarmienie
  • Małe dzieci jedzą bardzo łapczywie, w efekcie czego mogą zjeść zbyt dużą ilość pokarmu. Organizm próbuje sobie z tym poradzić właśnie poprzez zwracanie.
  • Zakrztuszenie
  • Zakrztuszenie prowadzi do podrażnienia ściany gardła, co może powodować silny odruch wymiotny i wymioty.
  • Połykanie zbyt dużych ilości powietrza
  • Połknięcie dużych ilości powietrza w czasie jedzenia może prowadzić nie tylko do bolesnych kolek, ale także do zwracania treści pokarmowej.
    Nieco poważniejsza przyczyna przypadłości to alergia na białko mleka w pokarmie mamy albo w mleku modyfikowanym. Inne objawy uczulenia to między innymi czerwone plamy na twarzy oraz śluz w kupce.

    Noworodek wymiotuje po jedzeniu – co robić?

    Jeśli noworodek wymiotuje po karmieniu incydentalnie, dobrze byłoby zmienić sposób karmienia. Najważniejsze jest, aby maluch nie odczuwał dużego głodu, co przekładałoby się na łapczywe jedzenia bardzo dużych ilości mleka. Innymi słowy – należy karmić dziecko częściej, podając mu mniejsze ilości pokarmu.

    Niemowlę wymiotuje po każdym karmieniu – kiedy do lekarza?

    Obfite i chlustające wymiotowanie u noworodka albo wymiotowanie po każdym posiłku może bardzo szybko doprowadzić do jego odwodnienia, co będzie równoznaczne z zagrożeniem życia. Dlatego jeśli twoje niemowlę często wymiotuje, jeszcze tego samego dnia udaj się z nim do pediatry albo na szpitalny oddział ratunkowy.
    Taka przypadłość najczęściej wynika z infekcji wirusowej (z tzw. jelitówki). W czasie jej trwania u dziecka może wystąpić też gorączka, biegunka oraz znaczne pogorszenie samopoczucia. Inne możliwe przyczyny częstego zwracania pokarmu u tak małego dziecka to refluks żołądkowo-przełykowy, infekcje układu oddechowego albo przerostowe zwężenie odźwiernika.

    Objawy odwodnienia u noworodka lub niemowlęcia

    Gdy noworodek wymiotuje po karmieniu, należy zachować czujność i zwracać uwagę na ewentualne objawy odwodnienia. Są to:
  • płacz bez łez,
  • przesuszenie śluzówek,
  • zapadnięcie się ciemiączka,
  • osłabienie dziecka, zmiany aktywności,
  • przelewanie się malca przez ręce,
  • osłabienie apetytu.
  • W przypadku zauważenia choć części tych objawów należy natychmiast udać się z dzieckiem do lekarza.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Robert Wojtaś
    Robert Wojtaś

    Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.