Data modyfikacji:

Odciąganie pokarmu metodą 7-5-3

Mleko mamy jest najważniejszym składnikiem, zapewniającym zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka. Zawiera wszystkie niezbędne składniki, witaminy i minerały, jest lekkostrawne, pozwala maleństwu zaspokoić zarówno głód, jak i pragnienie. Naturalny pokarm zawiera przeciwciała, dzięki czemu dziecko nabywa odporność. Maluch, który przez pierwsze 6 miesięcy otrzymuje mleko mamy, jest mniej narażony na otyłość, choroby cywilizacyjne, a także alergię. Niestety, w niektórych przypadkach karmienie jest utrudnione. Warto wtedy zastosować metodę 7-5-3, która skutecznie pobudza laktację.
odciąganie pokarmu

Problemy z laktacją – przyczyny

Wiele młodych mam ma trudności z karmieniem piersią. Problemy ze słabą laktacją często dotyczą pań, które rodziły za pomocą cesarskiego cięcia. Mogą być również wynikiem zbyt późnego przystawienia dziecka do piersi, kryzysu laktacyjnego czy niedostatecznego pobudzania piersi. Jeżeli dziecko źle chwyta pierś lub je zbyt rzadko, następuje obniżenie ilości wytwarzanego pokarmu.

Czasami zbyt mała produkcja mleka spowodowana jest stresem, zmęczeniem, złą dietą czy brakiem snu. Brak pokarmu warto skonsultować ze specjalistą, który sprawdzi, jakie mogą być przyczyny problemu i wskaże metody pomagające pobudzić laktację. Jest wiele sposobów zwiększających produkcję mleka, jednym z nich jest metoda odciągania pokarmu 7-5-3.

Metoda 7-5-3 - sposób na pobudzenie laktacji

Metoda 7-5-3, zwana inaczej schematem Chele Marmet, została stworzona w Kalifornii przez specjalistkę z Instytutu Laktacji. Polega na regularnym odciąganiu mleka po karmieniu, a jej celem jest zwiększenie laktacji. Według metody dziecko musi być karmione na żądanie, zawsze wtedy, gdy ma na to ochotę, a po karmieniu mama musi dodatkowo pompować piersi.

Pełny schemat polega na odciąganiu pokarmu przez 7 minut z jednej piersi, następnie 7 minut z drugiej, kolejno przez 5 minut z jednej i 5 minut z drugiej, następnie 3 minuty z jednej, 3 minuty z drugiej. W metodzie uproszczonej, którą można zastosować przy ograniczonej ilości czasu, odciąganie trwa analogicznie 5, 3 i 2 minuty.

Pompowanie piersi musi odbywać się wyłącznie po karmieniu. Wydłużanie poszczególnych sesji nie jest zalecane, nawet wtedy, gdy ilość pokarmu jest niewielka. Gdy pokarmu jest bardzo dużo, odciąganie można wydłużyć o 2 minuty z każdej piersi.

Podstawowe zasady metody 7-5-3

Metoda 7-5-3 jest skuteczna, ale musi być wykonywana regularnie, zgodnie z przyjętymi zasadami. Mleko należy odciągać naprzemiennie z każdej piersi, po każdym karmieniu, czyli około 7-10 razy dziennie. Cały cykl zajmuje około 20-30 minut. Trzeba pamiętać, aby mleko odciągać również w nocy, co najmniej raz. Metodę należy stosować przez minimum 7-10 dni.

Sposób odciągania pokarmu można dobrać indywidualnie do swoich preferencji. Można wykonywać odciąganie ręczne, ale dla większości kobiet dużo wygodniejsze jest użycie laktatora. Mamy chcące pobudzić laktację, mogą wybrać laktator ręczny lub elektryczny, a także podwójny, np. Medela Swing Maxi Podwójny Laktator Elektryczny.

Laktator umożliwia odciąganie pokarmu z obu piersi równocześnie, a to pozwala skrócić czas poszczególnych sesji. Ciekawą opcją jest możliwość przyczepienia laktatora Medela do ubrań, co daje dużą swobodę i pozwala na wykonywanie innych czynności. Urządzenie jest szczególnie polecane kobietom zmęczonym trudami macierzyństwa. W pierwszych dniach ilość odciąganego pokarmu może być niewielka, ale z każdym kolejnym dniem laktacja będzie zwiększona.

Jak odciągać pokarm?

Młode mamy chcą jak najlepiej dla swoich dzieci, dlatego brak wystarczającej ilości pokarmu jest dla nich wielkim stresem. Metoda 7-5-3 jest pomocna, ale należy zadbać, aby odciąganie pokarmu odbywało się w odpowiednich warunkach. Sesje należy wykonywać w spokojnym, wygodnym miejscu, w komfortowej pozycji. Aby zwiększyć ilość mleka, można zastosować ciepły okład lub delikatnie masować piersi. Przyjmuje się, że po stosowaniu schematu Chele Marmet ilość pokarmu odciągniętego przez całą dobę powinna wynosić od 500 do 750 ml. Jeżeli tak jest, metodę można ograniczyć i mleko odciągać 5 razy na dobę.

Metoda 7-5-3 polecana jest w początkowym okresie karmienia, kiedy produkcja mleka nie jest unormowana. Można stosować ją samodzielnie lub łączyć z innymi metodami pobudzającymi laktację, np. suplementami czy herbatkami ziołowymi. Bardzo ważne jest, aby młoda mama dobrze się odżywiała, piła duże ilości wody oraz miała zapewniony spokój. Po około 3 miesiącach od porodu organizm zacznie wytwarzać taką ilość mleka, jaką potrzebuje maluszek i wspomaganie nie będzie konieczne.
Autorzy: Redakcja Portalu Dzidziusiowo