Problemy z laktacją – przyczyny
Wiele młodych mam ma trudności z karmieniem piersią. Problemy ze słabą laktacją często dotyczą pań, które rodziły za pomocą cesarskiego cięcia. Mogą być również wynikiem zbyt późnego przystawienia dziecka do piersi, kryzysu laktacyjnego czy niedostatecznego pobudzania piersi. Jeżeli dziecko źle chwyta pierś lub je zbyt rzadko, następuje obniżenie ilości wytwarzanego pokarmu.
Czasami zbyt mała produkcja mleka spowodowana jest stresem, zmęczeniem, złą dietą czy brakiem snu. Brak pokarmu warto skonsultować ze specjalistą, który sprawdzi, jakie mogą być przyczyny problemu i wskaże metody pomagające pobudzić laktację. Jest wiele sposobów zwiększających produkcję mleka, jednym z nich jest metoda odciągania pokarmu 7-5-3.
Metoda 7-5-3 - sposób na pobudzenie laktacji
Metoda 7-5-3, zwana inaczej schematem Chele Marmet, została stworzona w Kalifornii przez specjalistkę z Instytutu Laktacji. Polega na regularnym odciąganiu mleka po karmieniu, a jej celem jest zwiększenie laktacji. Według metody dziecko musi być karmione na żądanie, zawsze wtedy, gdy ma na to ochotę, a po karmieniu mama musi dodatkowo pompować piersi.
Pełny schemat polega na odciąganiu pokarmu przez 7 minut z jednej piersi, następnie 7 minut z drugiej, kolejno przez 5 minut z jednej i 5 minut z drugiej, następnie 3 minuty z jednej, 3 minuty z drugiej. W metodzie uproszczonej, którą można zastosować przy ograniczonej ilości czasu, odciąganie trwa analogicznie 5, 3 i 2 minuty.
Pompowanie piersi musi odbywać się wyłącznie po karmieniu. Wydłużanie poszczególnych sesji nie jest zalecane, nawet wtedy, gdy ilość pokarmu jest niewielka. Gdy pokarmu jest bardzo dużo, odciąganie można wydłużyć o 2 minuty z każdej piersi.