Data publikacji:

Oddychanie w czasie porodu – jak oddychać?

Z pewnością wiesz, że przygotowanie do porodu jest bardzo ważnym aspektem w okresie ciąży. Jednym z elementów, który warto przećwiczyć już w pierwszym trymestrze stanu błogosławionego, jest technika oddychania. Na czym polega oddychanie w czasie porodu? Czy rzeczywiście konkretny sposób oddychania poprawia jakość porodu? Dowiesz się tego z naszego najnowszego artykułu – zapraszamy do lektury! 
oddychanie w czasie porodu

Oddychanie w czasie porodu – czy jest ważne?

Jeśli jesteś w ciąży lub przygotowujesz się do zajścia w ciążę, z pewnością zapoznajesz się z mnóstwem informacji dotyczących tego, jak przejść w sposób zdrowy i bezpieczny całą ciążę, jak przygotować się do porodu oraz jak zajmować się maluszkiem. W dzisiejszym tekście zajmiemy się dwoma pierwszymi kwestiami, a więc ciążą oraz porodem. Przede wszystkim pamiętaj, że ciąża ciąży nierówna, a więc każda kobieta przechodzi ją inaczej.
Co więcej, nawet ciąże u tej samej kobiety mogą przebiegać różnie. Jeśli czujesz się dobrze i dostaniesz zielone światło od lekarza prowadzącego, normalnie wykonuj swoją pracę i uprawiaj regularnie sport. Pamiętaj o zdrowej, a więc zbilansowanej diecie. Zrezygnuj z produktów przetworzonych oraz surowego mięsa i ryb. Warto także, abyś ograniczyła picie kawy. Postaw natomiast na lekkostrawne posiłki, w których znajduje się mnóstwo warzyw będących źródłem wielu istotnych mikroelementów oraz makroelementów.
W stanie błogosławionym, prócz odpowiedniego dbania o siebie oraz płód, warto, abyś rozpoczęła przygotowania do porodu. Dlaczego to tak ważne? Dzięki odpowiednim ćwiczeniom wzmocnisz mięśnie dna miednicy, co może pomóc w porodzie. Istotnym aspektem, którym należy zająć się w ciąży, aby właściwie przygotować się do porodu, jest także nauka oddychania. Zgodnie z najnowszymi badaniami właściwy oddech poprawia komfort porodu oraz może przyczynić się do zmniejszenia bólów porodowych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej – przeczytaj koniecznie kolejny akapit naszego artykułu.

Prawidłowe oddychanie w czasie porodu

Lekarze zgodnie twierdzą, że nauka odpowiedniego oddychania, którą kobiety wykorzystują podczas porodu, ma istotne zalety, a dokładniej:
  • uspokaja rodzącą kobietę;
  • daje poczucie kontrolowania przebiegu akcji porodowej;
  • pozwala na złagodzenie bólów porodowych dzięki rozluźnieniu mięśni;
  • zwiększa się zawartość tlenu we krwi przyszłej mamy, a więc dotleniane są komórki nerwowe;
  • pozwala na lepsze dotlenienie macicy, co sprawia, że jest ona rozluźniona, a akcja porodowa się skraca.
  • Jak widzisz, odpowiedni sposób oddychania podczas porodu ma wiele zalet, które są wręcz nieocenione podczas akcji porodowej. Dzięki prawidłowemu oddychaniu możesz więc diametralnie zwiększyć komfort całego procesu. W ten sposób o wiele przyjemniej będziesz wspominać sam poród, jak i połóg.
    A więc jak nauczyć się oddychać? Dowiesz się tego w kolejnej części artykułu.

    Oddychanie w czasie porodu – zasady

    Skoro wiesz już, jakie zalety niesie ze sobą odpowiednia technika oddychania, z pewnością ciekawi cię, jak wygląda prawidłowe oddychanie w czasie porodu.
    Przede wszystkim oddychanie podczas akcji porodowej powinno być spokojne, ale i głębokie. Istotne jest więc, aby oddychać tak zwanym torem brzusznym, a nie torem piersiowym. Oddech torem brzusznym oznacza, że podczas głębokiego oddychania unosi się brzuch, a nie klatka piersiowa. Jest to jednak zadanie dość trudne, do którego trzeba przywyknąć, a przede wszystkim – nabrać praktyki. Oddychanie przeponą w czasie porodu jest więc najistotniejszym elementem techniki oddychania podczas akcji porodowej. Dzieli się ono z kilku faz:
  • Nabieranie powietrza nosem przy jednoczesnym rozprężaniu brzucha.
  • Wypuszczanie powietrza przez usta, przy czym powinno być ono wypuszczone podczas czterech rytmicznych wydechów, tak jakby zależało nam na zdmuchnięciu płonącej świeczki.
  • Następnie oddech powinien stać się na chwilę płytki (przy wydmuchiwaniu resztek powietrza), tym samym oddech powinien być powierzchowny i szybki. 
  • Co istotne, głębokie wdechy i wydechy powinny być przeplatane szybkimi oddechami, aby zapobiec hiperwentylacji.

    Oddychanie w czasie porodu – przydatne wskazówki

    Podczas akcji porodowej warto mieć towarzysza, który będzie nam pokazywać wzorzec oddechowy, gdy my ze stresu o nim zapomnimy. Nie jest istotne, kim on będzie, w utrzymaniu prawidłowego oddechu może pomóc nam zarówno partner, jak i przyjaciółka czy położna.

    Jak i gdzie nauczyć się oddychać?

    W przypadku nauki technik oddychania podczas porodu bardzo istotna jest praktyka, a więc regularnie ćwiczenie tejże czynności. Oddychania przy porodzie najlepiej uczyć się w szkole rodzenia. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że specjaliści z tego zakresu przekażą ci właściwą wiedzę, którą będzie można sprawdzić w praktyce. My w szczególności polecamy zajęcia grupowe z technik oddychania, które często połączone są z zajęciami z pilatesu i jogi. Tego typu ćwiczenia są również istotne dla przyszłej mamy, ponieważ wzmacniają, ale i rozciągają mięśnie szkieletu, także te przydatne podczas akcji porodowej. 
    Jeśli jednak w twojej okolicy nie ma szkoły rodzenia bądź nie chcesz tracić czasu na dojazdy lub nie lubisz zajęć grupowych – nie musisz się martwić. Technik oddechu możesz uczyć się z książek czy nagrań wideo, które znajdziesz w internecie.

    Kiedy rozpocząć naukę oddychania?

    Techniki oddychania warto praktykować już od pierwszych tygodni ciąży, aby mieć czas na ich przyswojenie. Zapewne im bliżej porodu, tym trudniej będzie ci znaleźć czas na ćwiczenia.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Honorata Pitura