Data publikacji:

Odparzenia od pampersa – jak sobie z nimi poradzić?

Na odparzenia od pampersa jest narażony każdy maluszek noszący pieluszki. Można im zapobiegać, ale jeśli pojawią się na pupie dziecka, trzeba wiedzieć, co z nimi zrobić. Warto sięgnąć po domowe sposoby na odparzenia, stosować się do kilku zasad i uważać, by problem nie powrócił. Podpowiadamy, jak dbać o rany u niemowlaka i co stosować na odparzenia od pampersa.
odparzenia od pampersa

Czym są odparzenia od pampersa?

Odparzenia pieluszkowe pojawiają się u dzieci bardzo często, obejmując obszar skóry przykryty pieluszką. Wynika to z tego, że skóra niemowlaków jest cienka i delikatna. Tym samym skóra staje się podatna na infekcje i podrażnienia, a sprawy nie ułatwia ograniczony dostęp powietrza do pupy niemowlaka. Jest to środowisko sprzyjające namnażaniu się bakterii i grzybów. W kontakcie skóry z moczem czy z kałem stan zapalny pogłębia się jeszcze bardziej.
Powstawaniu odparzenia od pampersa sprzyja wiele czynników:
  • niezbyt częste zmienianie pieluszki,
  • używanie niewłaściwych kosmetyków do pielęgnacji skóry,
  • stosowanie zbyt dużej ilości kosmetyków, między innymi zasypek do skóry,
  • niedostateczna higiena miejsc intymnych, rzadkie mycie tych okolic,
  • upały, przegrzewanie,
  • skłonności do alergii,
  • biegunka,
  • ząbkowanie i związana z nim zmiana składu moczu na bardziej kwaśny.
  • Jak wyglądają odparzenia od pampersa?

    Nie jest trudno rozpoznać odparzenia od pampersa. Podczas zmiany pieluszki dobrze jest dokładnie obejrzeć skórę i sprawdzić, czy nie dzieje się nic niepokojącego. Naszą uwagę powinny zwrócić zaczerwieniania w okolicy pachwin, odbytu czy okolic intymnych. Zaczerwienieniu mogą towarzyszyć drobne grudki lub krostki na skórze oraz obrzęk. Zwykle odparzenie nie pozostaje bez wpływu na komfort dziecka, wywołując ból, pieczenie, odczuwany niepokój i rozdrażnienie. Bardzo ważne jest podjęcie działania już na samym początku, gdyż stan zapalny może się rozwinąć, przyjmując postać pieluszkowego zapalenia skóry. Wtedy odparzony obszar ciała poszerza się, skóra się łuszczy, pojawiają się na niej małe pęcherzyki z płynem surowiczym, a dziecko może mieć podwyższoną temperaturę ciała.

    Domowe sposoby na odparzenia u dzieci

    Jednym z domowych sposobów leczenia odparzenia od pieluch jest metoda naszych mam i babć, czyli kąpiele w krochmalu (na bazie mąki ziemniaczanej), które koją skórę i nawilżają. Ulgę przyniesie również przemywanie skóry rumiankiem bądź dodawanie naparu z rumianku do kąpieli. Ponadto, rodzice często sięgają po specjalne zasypki i pudry. Ważne jest, aby stosować je z umiarem. O ile w niewielkich ilościach działają łagodząco, o tyle w nadmiernych utrudniają skórze oddychanie, pogłębiając stan zapalny.
    Jeżeli odparzenie od pampersa rozwinęło się niedawno i zostało szybko zauważono, zwykle wystarczą domowe sposoby. Można zastosować preparaty apteczne przeznaczone właśnie do leczenia odparzeń, wyprodukowane na bazie lanoliny czy alantoiny. Substancje te przynoszą ulgę, mają działanie nawilżające i złuszczające, a przy tym przyspieszają proces gojenia ran. Produkty są dostępne bez recepty w postaci maści lub kremu.
    To, co jest ważne w leczeniu powstałego już odparzenia od pampersa, a także w zapobieganiu jego pojawienia się, dotyczy kilku podstawowych zasad pielęgnacji:
  • częste zmienianie pieluszki, jeszcze częstsze w przypadku wystąpienia biegunki,
  • do oczyszczania pupy wystarczy zwykła woda, niektóre chusteczki nawilżające mogą podrażniać skórę dziecka,
  • dokładnego oczyszczenia wymaga po każdym wypróżnieniu okolica pupy. Ważne jest, aby nie trzeć skóry za długo ani zbyt mocno, przed założeniem pieluszki pozwalać jej wyschnąć,
  • pieluszka powinna być wygodnie założona – nie za luźno i nie za ciasno,
  • do kąpieli można dodać specjalne dermokosmetyki zawierające emolient,
  • po kąpieli ważne jest dokładnie osuszenie miejsc intymnych, a następnie zastosowanie niewielkiej ilości preparatu natłuszczającego chroniącego przed podrażnieniami,
  • częste wietrzenie pupy bez pieluszki, szczególnie w okresie letnim. Dostęp powietrza pozwala skórze oddychać, zapobiega powstawaniu odparzenia od pampersa, ale też przyspiesza gojenie zmian skórnych.
  • Jeśli domowe sposoby nie zostaną wprowadzone odpowiednio wcześnie i dojdzie do rozwoju pieluszkowego zapalenia skóry, konieczne będzie zasięgnięcie konsultacji lekarskiej. Pediatra najprawdopodobniej zaleci farmakoterapię na bazie wybranej grupy leków, między innymi leków przeciwgrzybicznych, glikokortykosteroidów, niesteroidowych leków przeciwzapalnych czy leków antyhistaminowych. Większość z nich jest dostępna na receptę i wymaga stosowania pod kontrolą lekarza. Skonsultować trzeba też stan skóry, jeśli nie jesteśmy pewni co do przyczyny pojawienia się na niej zmian. Może się bowiem zdarzyć, że to co przypomina wyglądem odparzenia od pampersa, w rzeczywistości będzie inną dolegliwością skórną, na przykład potówkami, liszajcem czy łojotokiem.
    Autor: Anna Chmielewska