Data publikacji:

Olej ze słodkich migdałów dla noworodka: jak i kiedy stosować?

Olej ze słodkich migdałów jest jednym z najczęściej wybieranych roślinnych olejów, stosowanych do pielęgnacji wrażliwej skóry dziecka. W jego składzie znajduje się całe mnóstwo wartościowych składników, takich jak proteiny, sole mineralne, witaminy A, E i D, witaminy z grupy B, a także cenne kwasy. Wszystkie one pozytywnie wpływają na kondycję skóry niemowlęcia, czyniąc ją gładką, miękką i wolną od podrażnień. Wyjaśniamy, jak wybrać olej ze słodkich migdałów dla noworodka i w jaki sposób go stosować.
olej ze słodkich migdałów dla noworodka

Olej ze słodkich migdałów dla noworodka – właściwości. Dlaczego warto go stosować?

Olej ze słodkich migdałów to produkt, który powstaje na skutek wyciskania na zimno nasion migdałowca pospolitego. Uzyskany płyn jest jasnożółty i niemal bezzapachowy. Fantastycznie się wchłania, nie pozostawiając na skórze tłustej, brudzącej wszystko warstwy. Jednocześnie ma on naprawdę dobry skład – zawiera witaminy A, E oraz D, witaminy z grupy B, duże ilości niezwykle cennych kwasów (linolowego oraz oleinowego), a także proteiny oraz sole mineralne.
Olej ze słodkich migdałów dla noworodka jest świetnym wyborem, ponieważ produkt jest naturalny, a do tego nawilża skórę, odbudowuje jej warstwę ochronną i łagodzi podrażnienia. Pomaga też w zwalczaniu ciemieniuchy, leczeniu łuszczycy oraz zmian powstających u dzieci chorych na atopowe zapalenie skóry.

Olej ze słodkich migdałów – jaki dla noworodka?

Chcesz kupić olej ze słodkich migdałów dla noworodka, ale nie wiesz jaki? Przede wszystkim pamiętaj o tym, aby czytać etykiety produktu albo zapoznać się z informacjami na temat składu, które zamieszczone są w internecie.
Olej ze słodkich migdałów nie powinien mieć żadnych dodatków – najlepszy jest ten czysty, naturalny. Szukaj produktów z oznaczeniem „100% oleju ze słodkich migdałów”, ale dodatkowo czytaj też skład.
Pamiętaj, aby po otwarciu produktu koniecznie go powąchać. Olej ze słodkich migdałów dla noworodka powinien mieć lekki i przyjemny zapach. Jeśli kosmetyk pachnie ostro, gorzkawo i nieprzyjemnie, oznacza to, że jest już stary i nie należy go stosować na czyjejkolwiek skórze. Aby uniknąć takich sytuacji, kupuj tylko sprawdzone produkty renomowanych i polecanych marek.

Olej ze słodkich migdałów dla noworodka – do mycia ciała dziecka

Olej ze słodkich migdałów można stosować na różne sposoby, między innymi do kąpieli dziecka. Oto wskazówki – krok po kroku:
  • Wlej wodę do wanienki, upewniając się, że ma ona odpowiednią temperaturę.
  • Wlej do wody olej ze słodkich migdałów. Dla noworodka wystarczy 1 łyżeczka na wanienkę wody.
  • Umieść dziecko w wodzie i rozpocznij jego obmywanie. Pamiętaj, że olejek jest tylko dodatkiem, a nie preparatem oczyszczającym. Użyj kosmetyków, które zazwyczaj stosujesz (mydło lub żel do mycia niemowląt o naturalnym składzie).
  • Wyjmij dziecko z wody, pamiętając o ostrożności.
  • Olejek można dodawać do kąpieli każdego dnia. Dzięki temu skóra maluszka będzie miękka, delikatna i wolna od podrażnień. Możesz też stosować olejek doraźnie, w sytuacjach pogorszenia się kondycji skóry. Wówczas jednak bardziej zaleca się nie dodawanie go do kąpieli, a nakładanie w czasie masażu.

    Olej ze słodkich migdałów dla noworodka – do masażu

    Olejku ze słodkich migdałów możesz używać również do masażu. Taki masaż niesie za sobą wiele korzyści:
  • poprawia kondycję skóry,
  • poprawia napięcie mięśniowe,
  • ułatwia oddanie gazów i zmniejsza nasilenie kolek,
  • relaksuje i zwiększa poczucie bezpieczeństwa dziecka,
  • ułatwia nawiązanie kontaktu między rodzicem a dzieckiem i pozytywnie wpływa na tworzącą się więź,
  • ułatwia dziecku zasypianie.
  • Jeśli masz już olej ze słodkich migdałów dla noworodka, połóż rozebranego maluszka na dużym ręczniku (w pokoju musi być bardzo ciepło) i rozpocznij masaż:
  • Nałóż kilka kropel olejku na dłonie i zacznij masować główkę dziecka. Następnie przesuń dłońmi po jego twarzy, nie dotykając okolic oczu.
  • Przesuwaj dłonie wzdłuż ciała – masuj barki i ramiona, następnie brzuch i nóżki. Pamiętaj, że nie chodzi jedynie o nałożenie kosmetyku, a o masaż – poświęć każdej okolicy krótką chwilę. Jeśli dziecko ma jeszcze kikut pępowiny, nie smaruj go olejkiem.
  • Odwróć niemowlę na brzuszek lub na boczek (z podtrzymaniem) i dokładnie wymasuj jego plecki. Nałóż odrobinę olejku również na pośladki.
  • Poczekaj na wchłonięcie się olejku, następnie ubierz dziecko.
  • Z uwagi na relaksujące i wyciszające działanie masażu, najlepiej jest wykonywać go wieczorem, przed położeniem dziecka spać. Na czas wieczornej pielęgnacji warto zadbać o warunki – zasłoń okna, wycisz telefon, wyłącz telewizor i włącz małą lampkę o ciepłym świetle.

    Olej ze słodkich migdałów dla noworodka – zwalczanie ciemieniuchy

    Olej ze słodkich migdałów dla noworodka sprawdzi się również do zwalczania ciemieniuchy. Przypadłość ta dość często dotyka małe dzieci i „lubi” nawracać.
    Aby zlikwidować problem, nałóż kilka kropel oleju ze słodkich migdałów na dłonie, a następnie wymasuj główkę dziecka. Po około 15 minutach, kiedy żółtawe łuski zmiękną, możesz zacząć je wyczesywać przy pomocy mięciutkiej szczotki (dla niemowląt). Uwaga! Nigdy, pod żadnym pozorem, nie należy ściągać łusek na siłę – grozi to nadkażeniem bakteryjnym i sprawia dziecku ból.
    Opisane działanie można powtarzać codziennie, do uzyskania właściwych rezultatów. Gdy ciemieniucha zniknie, nie musisz rezygnować ze stosowania olejku. Warto wciąż go nakładać, w tym również na głowę dziecka, ponieważ ma on świetny wpływ na kondycję włosów.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Robert Wojtaś
    Robert Wojtaś

    Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.