Data publikacji:

Czy można jeść orzechy nerkowca w ciąży?

Wiele ciężarnych zadaje sobie pytanie, czy można jeść orzechy nerkowca w ciąży. Na szczęście nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Orzechy nerkowca są wręcz polecane przyszłym mamom, ponieważ mają doskonałe właściwości zdrowotne: pozytywnie wpływają na działanie układu nerwowego, pomagają w walce z nadciśnieniem, zwiększają wrażliwość tkanek na insulinę, a do tego poprawiają wygląd włosów i paznokci. Należy jednak pamiętać, że po pierwsze – są bardzo kaloryczne, a po drugie – mogą wywoływać reakcje alergiczne.
czy można orzechy nerkowca w ciąży

Orzechy nerkowca a ciąża – czy można jeść orzechy nerkowca w ciąży?

Orzechy nerkowca w ciąży są nie tylko bezpieczne, ale wręcz bardzo zalecane. Zawierają one całe mnóstwo wartościowych witamin i minerałów, które przyczyniają się do prawidłowego rozwoju płodu oraz do dobrego samopoczucia przyszłej mamy. Są to między innymi:
 • błonnik,
 • żelazo,
 • magnez,
 • witamina K,
 • miedź,
 • witaminy z grupy B,
 • cynk oraz selen.
Uwaga! Jeśli podejrzewasz u siebie alergię na orzechy, przed włączeniem ich do diety poddaj się testom alergicznym. Tego typu przekąski mogą bowiem spowodować wystąpienie ciężkich reakcji alergicznych.

Orzechy nerkowca w ciąży – korzyści z włączenia ich do diety

Jeśli regularnie będziesz sięgać po orzech nerkowca w ciąży, ty i twoje dziecko odniesiecie szereg korzyści zdrowotnych. Wymienić tutaj można:
 • Zmniejszenie nasilenia zaparć
Dzięki wysokiej zawartości błonnika orzechy nerkowca przyczyniają się do zredukowania nasilenia wzdęć i zaparć. Należy też zaznaczyć, że błonnik wypełnia żołądek i przyczynia się do powstania uczucia sytości, zatem zmniejsza się ochota na sięganie po tuczące przekąski.
 • Zmniejszenie ryzyka wystąpienia anemii
Kobiety w ciąży są bardziej niż inne osoby narażone na występowanie groźnej anemii. Częste sięganie po orzechy nerkowca zmniejsza to ryzyko, ponieważ przekąski te zawierają bardzo dużo żelaza.
 • Zmniejszenie częstotliwości występowania skurczów mięśni
Orzechy nerkowca w ciąży pomagają w walce z bolesnymi skurczami mięśni, ponieważ zawierają całkiem sporo magnezu. Należy też pamiętać, że magnez jest pomocny w walce z nadciśnieniem, migreną oraz zmęczeniem.
 • Zmniejszenie ryzyka próchnicy
Badania dowodzą, że orzechy nerkowca zawierają substancje zwalczające drobnoustroje prowadzące do próchnicy. Jako że kobiety w ciąży – z racji ogólnego osłabienia organizmu – są bardziej narażone na ubytki w szkliwie, spożywanie takich orzechów jest w ich przypadku szczególnie zalecane.
 • Regulacja poziomu cholesterolu
Orzechy nerkowca pomagają w walce z tzw. złym cholesterolem, dzięki czemu przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia nieprawidłowości kardiologicznych.
 • Poprawa nastroju
Orzechy nerkowca w ciąży warto jeść również dlatego, że są po prostu pyszne. Ich słodki posmak oraz kruchość sprawiają, że wiele osób uważa je za najlepsze orzechy na świecie. Stanowią również fantastyczną alternatywę dla innych przekąsek – czekolady, ciastek czy chipsów.

Orzechy nerkowca w cukrzycy ciążowej

Jeśli zastanawiasz się, czy możesz jeść orzechy nerkowca w ciąży, chorując na cukrzycę ciążową, to mamy dla ciebie bardzo dobrą wiadomość. Badania dowodzą, że codzienne spożywanie tej przekąski pobudza wchłanianie glukozy – tkanki stają się bardziej wrażliwe na insulinę. Należy również wspomnieć, że indeks glikemiczny orzechów nerkowca jest niski (15).
Oczywiście i tak warto skonsultować zmianę diety z diabetologiem albo z ginekologiem, który prowadzi ciążę.

Orzech nerkowca w ciąży a przybieranie na wadze – zachowaj ostrożność!

Znasz już odpowiedź na pytanie, czy można jeść orzechy nerkowca w ciąży. Czy jednak wolno chrupać je w dowolnych ilościach? Niestety, niekoniecznie. Należy pamiętać, że jest to przekąska dosyć kaloryczna – 100 gramów orzechów dostarcza organizmowi aż 553 kalorii. Jeśli nie chcesz za mocno przybrać na wadze w czasie ciąży, ogranicz ich ilość do jednej małej garści dziennie.

Jak jeść orzech nerkowca w ciąży?

Orzechy nerkowca możesz po prostu schrupać, bez żadnego ich przygotowywania. Alternatywnie możesz dodać je do sałatki, zmielić je i przygotować sos na ich bazie, dodać do owsianki, a nawet zrobić domowe masło orzechowe. To, w jaki sposób wykorzystasz orzechy nerkowca, zależy wyłącznie od twojej wyobraźni oraz upodobań smakowych.

Najzdrowsze orzechy w ciąży

Nie tylko orzechy nerkowca są bardzo polecane kobietom ciężarnym. Oto inne tego typu przekąski, po które możesz sięgać bez wahania (o ile nie masz alergii na orzechy):
 • Orzechy włoskie
Zawierają całe mnóstwo wartościowych tłuszczów (wielonienasyconego kwasu tłuszczowego omega-6 oraz kwasu omega-3). Dostarczają też organizmowi wielu cennych witamin, minerałów oraz aminokwasów.
 • Migdały
Jeśli lubisz migdały, to koniecznie wprowadź je do swojej diety. Zawierają bardzo duże ilości witaminy E, a do tego są pyszne.
 • Orzechy ziemne
Orzeszki ziemne zawierają bardzo dużo wartościowego białka oraz wiele witamin z grupy B. Należy jednak unikać tych solonych albo otoczonych panierką.
 • Orzechy brazylijskie
Pyszne, chrupiące orzechy brazylijskie również polecane są kobietom w ciąży. Zawierają duże ilości selenu oraz spore ilości pożytecznych kwasów wielonienasyconych.
 • Orzechy pekan
Orzechy pekan przypominają orzechy włoskie. Mają w sobie niezwykle dużo jednonienasyconych kwasów tłuszczowych oraz sporo kwasów wielonienasyconych. Ponadto zawierają sporo błonnika oraz dużo cynku. Zdecydowanie warto włączyć je do diety.
 • Orzechy pistacjowe
Uwielbiane przez wielu z nas pistacje zawierają sporo potasu, dużo wartościowych tłuszczów, witaminy z grupy B, a także żelazo. Podobnie jak w przypadku orzeszków ziemnych, tak i pistacje najpyszniejsze są w wersji solonej. Niemniej dla własnego zdrowia i dobra dziecka warto sięgać po te bez dodatku soli. Bez trudu kupisz je między innymi w internecie.
Zdjęcie: Envato Elements
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.