Data publikacji:

A może nad morze?

Autor: Katarzyna Michniewska

Nie od dziś wiadomo, że pobyt nad morzem hartuje. Nadmorskie powietrze działa kojąco na dziecięce drogi oddechowe i łagodzi objawy alergii. Jednakże, aby urlop z dzieckiem na wybrzeżu przyniósł oczekiwany efekt zdrowotny, powinien trwać co najmniej 2-3 tygodnie.

Dlaczego warto jechać z dzieckiem nad morze?

 

Dlaczego nad morzem jest tak fajnie?

Czyste i pełne jodu powietrze, morska woda, wiatr, ciepłe promienie słoneczne, nadmorski piasek i kojący szum fal sprawiają, że fantastycznie się czujemy i ‘ładujemy akumulatory’. Aby zaadoptować się do nowych warunków i w pełni korzystać z ich dobrodziejstw, ludzki organizm potrzebuje jednak czasu. Kilka dni spędzonych nad morzem to bez wątpienia fantastyczna odskocznia od codzienności, jednakże jeśli zależy nam na poprawieniu stanu zdrowia, musimy zaplanować dłuższy urlop.

 

Ach to morskie powietrze

Bryza wiejąca od strony morza sprawia, że nadmorskie powietrze jest wilgotne i wyjątkowo czyste. Porwane przez wiatr kropelki morskiej wody tworzą mgiełkę, która zawiera cenny jod, magnez, wapń i cząsteczki soli. Nawilża ona śluzówki, udrażnia nos, łagodzi stany zapalne i oczyszcza oskrzela oraz płuca.

Pobyt nad morzem to wspaniała terapia dla dzieci z alergią. Jeśli u małego alergika objawy alergii nie ustępują, a wręcz przeciwnie zaostrzają się, zapewne winowajcą są roztocza zamieszkujące w nadmorskich domkach letniskowych lub pokojach hotelowych. W zawilgoconych, drewnianych domkach kempingowych może także roić się od zarodników pleśni.

Choć czasem mocno wieje od morza, to wiatr ten nie szkodzi nawet sporym chorowitkom. Oczywiście nie możemy zapomnieć o cienkiej czapeczce lub chustce zasłaniającej dziecięce uszy. Silne podmuchy niczym morskie fale, masują skórę i pozytywnie wpływają na układ krążenia. W ogóle aby urlop był udany przyda się dobrze zaplanowana torba plażowa.

 

Niezapomniana morska woda

Morskie fale masując ciało usprawniają pracę układu krążenia i korzystnie wpływają na układ nerwowy. Kąpiel w morzu odpręża, rozluźnia mięśnie, hartuje i … zaostrza apetyt. Po morskich wojażach nawet największy niejadek łapczywie zmiata wszystko z talerza. Nie możemy jednak zapomnieć, że nasz Bałtyk nie należy do zbyt ciepłych (i czystych) akwenów. Dlatego podczas urlopu z dzieckiem tak istotne jest zachowanie równowagi pomiędzy kąpielami, a zabawami na plaży.

 

Bajeczne słońce

Światło słoneczne pobudza wytwarzanie witaminy D i dodaje energii. Niestety może też być dla dziecięcej skóry niezwykle groźne. Trzeba bardzo uważać, aby podczas zabaw na słońcu maluch nie poparzył swojej niezwykle delikatnej skóry. Nie zapomnij o kremie z dużym filtrem np. SPF 30, nakryciu głowy i zapasie picia dla Twojego smyka. Najlepiej zrezygnować z wizyty na plaży w czasie gdy promienie słoneczne są najsilniejsze, czyli w godzinach 11°°-16°°.

Czytaj więcej: Jak ulżyć dziecku podczas upałów?

 

Nad morzem na urlopie z dzieckiem nie zapominajmy o piasku

Spacery brzegiem morza masują dziecięce stopy, a bieganie boso po piasku jest dla nich wspaniałym ćwiczeniem. Plaża to także fantastyczne miejsce na naukę chodzenia i biegania gdyż towarzyszące stawianiu pierwszych kroków upadki raczej nie są bolesne.

Pobyt nad morzem odpręża, koi nerwy, sprawia, że hartujemy się i wracamy radośniejsi. Po długim pobycie na wybrzeżu maluchy rzadziej chorują i łagodniej przechodzą ewentualne infekcje. Dodatkowo szczęśliwy szkrab jeszcze przez długi czas będzie wspominał harce w wodzie, stawianie babek z piasku i inne nadmorskie atrakcje.

Istnieje też szansa na to, że maluch, który do tej pory nie miał apetytu i bał się próbować nowych potraw nagle polubi ryby i inne nadmorskie specjały. Musimy tylko uważać, aby jego dieta nie składała się głównie z frytek, gofrów, lodów z kolorową posypką i innych czyhających na smyka ulicznych ‘pyszności’.

Zdjęcie: Pixabay.com 


Autor

Katarzyna Michniewska

Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wielbicielka swoich przyjaciół.

świąteczne tradycje

Święta w Europie: Tradycje i Zwyczaje Bożonarodzeniowe na Starym Kontynencie

2024-12-25
Boże Narodzenie to czas pełen radości, refleksji i tradycji, które różnią się w zależności od regionu. W Europie każde państwo ma swoje unikalne zwyczaje, które nadają świętom niepowtarzalny charakter. Przyjrzyjmy się, jak obchodzi się Święta Bożego Narodzenia w różnych zakątkach naszego kontynentu.
plaza_550

Do Egiptu z bobasem - o czym trzeba pamiętać

2020-12-06
Niektórzy twierdzą, że to głupota jechać z małym dzieckiem do Egiptu na wakacje, że na pewno skończy się to płaczem malca i nieprzespanymi nocami ... Ja jestem innego zdania - sama przetestowałam to ze swoją córką (wtedy mającą 1 rok i 4 miesiące).
narty z dzieckiem

Z dzieckiem na narty, w jakim wieku, jak się przygotować

2020-02-11
W jakim wieku dziecko może rozpocząć naukę jazdy na nartach? Czy lepiej skorzystać z pomocy instruktora, czy może oszczędzić pieniądze i uczyć malucha samodziel...
Dokąd na narty z dziećmi? Najlepsze miejsca w Polsce

Dokąd na narty z dziećmi? Najlepsze miejsca w Polsce

2019-12-27
Dokąd się wybrać na ferie, aby również i najmłodsi uczestnicy wyprawy nie narzekali na nudę i brak atrakcji? Oto kilka propozycji, które sprawdzą się zarówno na...
wielkanoc w innych krajach

Wielkanoc na świecie

2018-03-16
Choć Wielkanoc jest najważniejszym chrześcijańskim świętem, to nie wszyscy obchodzą ją tak uroczyście i z takimi tradycjami jak Polacy. Nie wszędzie maluje się ...
dziecko na śniegu

Jak przygotować się na ferie zimowe z dziećmi? - Dzidziusiowo.pl

2017-12-30
Nowy roku, zima i ferie zimowe za pasem. Zastanawiasz się, czy wyjechać gdzieś z dzieckiem? A może jednak nie ruszać się nigdzie i zostać w domu? W końcu, przyg...
wózek dla dziecka, komunikacja miejska, komunikacja miejska

Komunikacja miejsca a wózek - jak podróżować z dzieckiem? - Dzidziusiowo.pl

2017-09-28
Korzystanie z wózka jest zwykle rodzajem wybawienia dla mamy, która dzięki temu sprytnemu sprzętowi może swobodnie przemieszczać się z dzieckiem, nie posiadając...