Jak ulżyć dziecku podczas upałów?

Data:

Każdy rodzic z niecierpliwością czeka na ciepłe dni, podczas których pojedzie z na zasłużony urlop z dzieckiem na wieś, nad jezioro lub nad morze. Ale gdy przychodzi prawdziwa fala upałów, mamy problem, szczególnie jeśli w domu jest niemowlak.

 

niemowle-i-upadl-550x350

 

Jak przetrwać upał?

Podstawowym błędem rodziców jest przegrzewanie dziecka. Jeśli temperatury pokazują więcej niż 30. stopni Celsjusza nie przesadzajmy z ubieraniem maleństwa.
  • Nie ubierajmy śpioszków - wystarczy bawełniany bezrękawnik, cienkie body, czy przewiewna sukienka / tunika. 
  • Jeśli maleństwo ma mniej niż 3. miesiące, nie zapominajmy jednak o cieniutkiej czapce - główkę trzeba chronić.
  • Podczas snu wystarczy sam pampers, a do przykrycia zamiast kocyka tetrowa pielucha.
  • Często poimy dziecko.
  • Jeśli w domu jest wyjątkowo gorąco wybierzmy najchłodniejszą część mieszkania, np. korytarz.
  • Jeśli chcemy schłodzić malca zróbmy mu letnią kąpiel.

 

A może na spacer?

Podczas upałów z aury musimy korzystać szczególnie rozsądnie. Z jednej strony chcemy jak najwięcej czasu spędzić na dworze ale z drugiej boimy się o zdrowie dziecka i obawiamy oparzenia słonecznego. Pamiętajmy: 
  • Na spacer wybieramy się albo wczesnym porankiem (do godz. 10), albo po południu (po 16-17)
  • Na głowę zakładamy czapkę chroniącą od słońca, a skórę smarujemy kremem z filtrem.
  • Zabieramy ze sobą odpowiednią ilość mleka czy wody. Uzupełnianie płynów jest niezwykle ważne.
  • Warto zabrać ze sobą wodę w sprayu lub wilgotne chusteczki i od czasu do czasu chłodzić buzię niemowlaka.

 

 

Czy niemowlak może przebywać na słońcu?

W ciągu dnia (godz. 11-16) upał jest najbardziej dokuczliwy, a ryzyko oparzenia słonecznego czy nawet udaru cieplnego jest największe, więc lepiej zostać w domu. Będąc na dworze pamiętajmy aby dziecko nie pozostawało bezpośrednio na słońcu. Najlepiej do spacerów poszukać zacienionych, osłoniętych drzewami miejsc i placów zabaw. Jeśli Twoje dziecko jeździ w wózku zaopatrz się w parasolkę i sprawdź czy wózek nie ma odpinanych boków z siateczką wentylacyjną.Pamiętajmy, że maluchy nie powinny się opalać, ponieważ ich skóra jest bardzo cienka i tym samym narażona podwójnie na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Jeśli udajemy się z niemowlakiem na urlop nad morze, nie przeciągajmy godzić plażowania, i dbajmy aby w torbie plażowej nie zabrakło rzeczy chroniących od słońca. Promienie słoneczne dochodzą nawet, gdy wózek przebywa w cieniu, np. przez liście lub gdy niebo jest zachmurzone. Dlatego przed wyjściem skórę malca zawsze zabezpieczaj kremem z wysokim filtrem i powtarzaj tę czynność co 2. godziny, jeśli dłużej przebywamy na dworze.

 

Zdjęcie: Fotoilia fot by © Ramona Heim

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
28-6-2019
Ocena:
Przede wszystkim nie zmuszać do jedzenia! To naturalne, że dziecko podczas upałów nie ma apetytu i nie zje tego, co zwykle mu podajemy. Zadbajmy lepiej o dobre nawodnienie, podawajmy lekkie potrawy (oczywiście dostosowane do wieku), chłodniki, musy owocowe (nawet w tubkach, np eko z Holle), schłodzone owoce z dużą ilością wody, np arbuz, melon no i woda woda i jeszcze raz woda! żadnych napojów gazowanych!
7-6-2019
Ocena:
okrywając wózek pieluchą tetrową dusi pani dziecko! nie ma przepływu powietrza i robi się sauna, a dziecko niedotlenione!!
14-6-2017
Ocena:
Z tymi tetrowymi pieluszkami na wózku przy ostrym śłońcu bym uważała, za gorrąco jest po prostu dla dziecka. My staramy się unikac spacerów w południe, spacerujemy rano, albo wieczorami najwięcej. No i odpowiednia ochrona skóry jest bardzo ważna, u nas rewelacyjnie sprawdza sie mleczko ochronne Dermedic Sunbrella SPF 50 od 1. miesiąca życia z prekursorem witaminy D3
31-7-2015
Ocena:
Ja też używam pieluchy tetrowej, bez tego nie wiem jak dziecko wytrzymało by na takich upałach... W ogóle w lato jak chodzę na spacery to staram się nie być za długo w słońcu i stawiać dziecko w wózku gdzieś w cieniu
2-7-2015
Ocena:
Ja chronię swoje dziecko przed słońcen na spacerze zawieszając przez wózek tetrową pieluszkę, tworząc mu w ten sposób cień. Pieluszka we wzory dodatkowo sprawia mu frajdę ;)