Data publikacji:

Woda w diecie dziecka

Autor: Katarzyna Moryc

Człowiek składa się z wody w około 70%. Woda jest nam niezbędna do życia. Zresztą, nie tylko nam, ludziom. Gdyby nie woda, nasz świat nie wyglądałby tak, jak wygląda. Nasze życie zaczyna się w wodzie i towarzyszy nam ona do ostatnich chwil. Jest niesamowicie ważna. Nic lepiej nie chłodzi, nic lepiej nie gasi pragnienia. A pić przecież musi każdy. No właśnie, a co z niemowlętami? Czy woda powinna się znaleźć w ich diecie?

 

woda w diecie dziecka

 

Zapewne, nie wyobrażasz sobie dnia bez picia wody lub innych płynów. Picie i popijanie jest dla nas czymś naturalnym. Może właśnie dlatego tak ciężko niekiedy zrozumieć, że maluch otrzymujący mleko, czy matki, czy modyfikowane, dopajany wcale być nie musi.

 

Dopajanie kiedyś i dziś

Nie raz słyszałaś pewnie od mamy, babci, cioci, że dziecku powinno się podawać wodę, soki lub herbatki, nawet od pierwszych dni życia? Cóż, tak to kiedyś wyglądało. W czasach, gdy skład mleka kobiecego nie był jeszcze tak znany, a mleko modyfikowane było uważane za równie wartościowe, powszechnie sądzono, że podawanie wody, na przykład z dodatkiem glukozy, było niezbędne do „przepajania” dzieci. Uważano, że mleko jest małowartościowe, stąd potrzeba szybszego włączania do diety dziecka soków owocowych i warzywnych.

Jednak świat idzie na przód, a wraz z nim stan naszej wiedzy. Także o tym, z czego składa się kobiecy pokarm i jak bardzo różni się on od sztucznych mieszanek. Zgodnie z najnowszymi wytycznymi WHO i innych organizacji, jeśli nie ma ku temu przesłanek medycznych, nie powinno się podawać wody, ani soków niemowlętom karmionym piersią, które nie ukończyły jeszcze 6 miesiąca życia. Po tym czasie, można zacząć wprowadzanie wody, ale w drugim półroczu życia mleko mamy nadal stanowi podstawę żywienia, jak i pojenia.

 

Mleko jak woda

Czy wiesz, że kobiece mleko składa się z wody w około 80-90%? A to oznacza, że wystarcza do zaspokajania pragnienia malucha. Nawet w suchym i gorącym klimacie. Jeżeli dziecko ma swobodny dostęp do piersi, nie ma potrzeby dopajania go wodą. Niekiedy mamy zastanawiają się, czy wszystko jest w porządku, bo maluch ssie pierś bardzo krótko, wypijając jedynie po kilka łyków. Może właśnie nie był głodny, a po prostu chciało mu się pić?

A co z mlekiem modyfikowanym? Skoro jego skład jest inny, niż naturalnego mleka, to może jednak należy podawać wodę? Tu opinie specjalistów nie są już tak jednoznaczne. Najnowsze badania wykazują, że dzieciom karmionym mieszankami dodatkowo wody podawać nie trzeba, ale też jej podawanie nie jest tak ”straszne”, jak w przypadku karmienia piersią.

 

To wolno dopajać, czy nie?

Powiedzmy sobie szczerze – dopajanie nie jest zabronione i nie grozi za nie żadna kara. Zalecenia mówią jasno, nie powinno się tego robić przed 6 miesiącem życia. A dlaczego? Chodzi o to, że może to zaburzyć proces karmienia piersią. Taki „opity” maluch może przyjąć mniejszą ilość kalorii, mniej czuć głód. To z kolei, może wpłynąć na zmniejszenie ilości mleka u matki, wynikające z zaburzenia procesu ssania.  

Podobnie w przypadku mleka modyfikowanego. Jeżeli dziecko będzie otrzymywało zbyt dużo wody, zaburzona może zostać gospodarka mineralna w jego organizmie. A to może mieć poważne konsekwencje zdrowotne.

 

Woda wodzie nie równa

Jeżeli jednak zdecydujesz się na podawanie swojemu dziecku wody, zadbaj o to, by była to najlepsza woda. Ale jaka jest najlepsza?

Z pewnością nie będzie to woda z kranu. Chyba, że przebadana i porządnie przefiltrowana. Chodzi też o to, że „kranówa” może zawierać np. za dużo minerałów, które mogłyby zbytnio obciążyć nerki maluszka. Zdecydowanie nie podawaj też dziecku wody gazowanej, ani popularnych ostatnio wód leczniczych.

O wiele lepsza jest woda mineralna, a najlepiej źródlana. Jeżeli zdecydujesz się na wodę mineralną, wybierz tę o obniżonej zawartości sodu (poniże 20mg/l), niskozmineralizowaną, najlepiej z rekomendacją Instytutu Matki i Dziecka, czy Centrum Zdrowia Dziecka. Lekarze radzą także, by dzieci, które nie ukończyły jeszcze roku, piły wodę przegotowaną.  

Ważną sprawą jest także przechowywanie butelkowanej wody. Może Ci się wydawać, że skoro to tylko woda, nie ma co się w niej zepsuć. Jednak bardzo istotne jest, by woda dla malucha nie stała otwarta dłużej, niż 48 godzin, a w tym czasie była przechowywana w lodówce, by nie dopuścić do namnażania się drobnoustrojów, które mogą być niebezpieczne dla niedojrzałego jeszcze układu pokarmowego.

 

A ile wody potrzebuje dziecko ?

Ustaliliśmy już, że dziecko karmione wyłącznie piersią nie musi dodatkowo pić wody. Można ją wprowadzić, gdy maluch zacznie dostawać stałe pokarmy. Brzdąc otrzymujący mleko modyfikowane, dostaje wodę jako dodatek do mieszanki. Jedne z wytycznych mówią, że:

 • niemowlę o wadze do 10 kg powinno przyjmować ok. 100 ml płynów na każdy kilogram ciała,
 • dziecko ważące 10-20 kg powinno otrzymywać 1000 ml + 50 ml na każdy kolejny kilogram masy ciała powyżej 10 kg, a następne 10 kg po 20 ml.

 

Woda, czy może soczek?

Soki, kompoty i słodkie herbatki dla dzieci warto zastąpić wodą. Po pierwsze, nie zawiera ona sztucznych barwników, konserwantów i aromatów. Po drugie nie ma w swoim składzie cukru, który jest główną pożywką dla bakterii powodujących próchnice mlecznych zębów. Po trzecie woda dla dziecka doskonale gasi pragnienie. Po za tym dobrze nawodniony organizm sprawnie wydala na zewnątrz toksyny (z moczem, kałem i potem) i znacznie lepiej radzi sobie z bakteriami oraz wirusami.

 

 

Pamiętaj, że organizm dziecka znacznie gwałtowniej reaguje na zaburzenia gospodarki elektrolitowej i o odwodnienie u dziecka naprawdę nietrudno. Dlatego, zwłaszcza w upalne dni lub podczas choroby malucha, pilnuj by spożywał odpowiednią ilość płynów. Czy to w postaci Twojego mleka, czy podawanej dodatkowo wody.

Nieprawidłowo nawodniony organizm pracuje na zwolnionych obrotach, nie oczyszcza się z toksyn i buntuje wywołując u szkraba złe samopoczucie. O odwodnieniu u dziecka mogą świadczyć:

 • silne pobudzenie lub senność powiązane z innymi objawami,
 • rozdrażnienie,
 • płacz,
 • oczy zapadnięte, podkrążone,
 • zaparcia,
 • suchość błon śluzowych,
 • płacz bez łez,
 • zmniejszona elastyczność i napięcie skóry,
 • zmniejszona lub minimalna ilość oddawanego moczu.

 

Zdjęcie: Fotolia.pl


Autor

Katarzyna Moryc

Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl

Komentarze
01-12-2020
Ocena:
My próbowaliśmy tej wody od Holle. Plus za eko kartoniki, plus za pojemnosc w sam raz.
05-07-2020
Ocena:
a Holle ma teraz własną wodę - taką w kartoniku - próbował ktos?
26-05-2020
Ocena:
przy mlekach modyfikowanych częściej trzeba dopajac @Roksana Holle dobry wybór
10-01-2020
Ocena:
Karmilam Holle MM i dziecko domagalo sie dopajania od czasu do czasu. Trzeba byc wyczulonym na potrzeby dziecka, kazde z nich jest inne...
29-09-2019
Ocena:
było spoko jak syn był mały, to podawałam samą wodę. teraz juz dokazuje i chce wszystko kolorowe, ciekawe i zabawnie podane. na razie salwuję sie tymi herbatkami z Holle, one sa ekologicze i kolorowe, to jeszcze przechodzą , plus śmieszny kubek i jazda... ale nie wiem co będzie dalej ...;)
09-01-2019
Ocena:
a jaką wodę najlepiej kupowac dziecku? Chodzi mi o marki dostepne w sklepie
27-08-2015
Ocena:
jak dziecko dużo pije to dobrze,nerki pracują,brak zaparć na które podaje sok jabłkowy,rumianek i dicopeg.
jaka woda dla niemowlaka

Jaka woda dla niemowlaka będzie najlepsza? Jaka temperatura?

2021-06-05
Czy małe dziecko może pić wodę? Czym powinna cechować się woda mineralna dla niemowlaka i jaką powinna mieć temperaturę? Co z wodą z cukrem – czy należy podawać ją dziecku? Niemal każdy młody rodzic zadaje sobie takie i podobne pytania. Ty też jesteś w tym gronie? Świetnie się składa, bo poniżej znajdziesz wyczerpujące odpowiedzi.
niemowlę nie chce jeść

Niemowlę nie chce jeść – co zrobić? Co to znaczy?

2021-06-01
Brak apetytu u niemowlaka to problem, który spędza sen z powiek wielu młodym rodzicom. Opiekunowie obawiają się, że zbyt mała ilość spożywanego pokarmu wpłynie negatywnie na zdrowie maleństwa. Boją się, że słabszy apetyt może być wynikiem choroby. Czy tak jest faktycznie? Czy to, że niemowlę mało je powinno zawsze budzić niepokój?
najlepsza butelka antykolkowa

Jaka jest najlepsza butelka antykolkowa?

2021-05-25
Kolka niemowlęca jest powszechną dolegliwością, która pojawia się między 3. a 5. tygodniem życia dziecka. Silny ból brzuszka może powodować nawet kilkugodzinny płacz, co z kolei prowadzi do poczucia kompletnej bezradności u rodziców. Na szczęście są sposoby na to, by zlikwidować dolegliwość albo nieco zmniejszyć jej nasilenie. Jeden z nich to sięgnięcie po butelki do karmienia antykolkowe. Sprawdź, na jakiej zasadzie działają takie produkty i które z nich warto kupić.
W 7. miesiącu życia dziecka jego dieta wzbogaca się o grosze

Przepisy dla niemowląt po 7 miesiącu życia [PRZEPISY]

2021-03-11
7. miesiąc życia to odpowiedni czas na wprowadzenie do diety dziecka kolejnych nowości. W tym miesiącu wprowadzamy pierwsze przyprawy. Poznaj sprawdzone przepisy kulinarne na dania dla niemowląt.
Rozszerzaj dietę dziecka stopniowo, pamiętając, aby powoli p

Przepisy dla niemowląt po 8 miesiącu życia [PRZEPISY]

2021-03-10
8. miesiąc życia dziecka to moment, kiedy dziecko powinno więcej gryźć. W tym miesiącu również warto podawać wysokoenergetyczne posiłki. Poznaj sprawdzone przepisy kulinarne na dania dla niemowląt.
kasza dla dziecka

Kasza w diecie dziecka - jaka kasza i od kiedy

2021-03-02
Jaką kaszę i kiedy wprowadzić do diety dziecka, jaka jest najzdrowsza? Podpowiadamy.
Pyszne i zdrowe przepisy na zupy i dania główne dla dzieci w

Przepisy dla niemowląt po 10 i 11 miesiącu życia [PRZEPISY]

2021-02-10
10 i 11 miesiąc życia dziecka to czas na szaleństwo w kuchni! W tym miesiącu warto podawać dziecku nowe smaki, ale też te które dobrze zna. Poznaj sprawdzone przepisy kulinarne na dania dla niemowlą