Data modyfikacji:

Woda w diecie dziecka

Autor: Katarzyna Moryc

Człowiek składa się z wody w około 70%. Woda jest nam niezbędna do życia. Zresztą, nie tylko nam, ludziom. Gdyby nie woda, nasz świat nie wyglądałby tak, jak wygląda. Nasze życie zaczyna się w wodzie i towarzyszy nam ona do ostatnich chwil. Jest niesamowicie ważna. Nic lepiej nie chłodzi, nic lepiej nie gasi pragnienia. A pić przecież musi każdy. No właśnie, a co z niemowlętami? Czy woda powinna się znaleźć w ich diecie?

 

woda w diecie dziecka

 

Zapewne, nie wyobrażasz sobie dnia bez picia wody lub innych płynów. Picie i popijanie jest dla nas czymś naturalnym. Może właśnie dlatego tak ciężko niekiedy zrozumieć, że maluch otrzymujący mleko, czy matki, czy modyfikowane, dopajany wcale być nie musi.

 

Dopajanie kiedyś i dziś

Nie raz słyszałaś pewnie od mamy, babci, cioci, że dziecku powinno się podawać wodę, soki lub herbatki, nawet od pierwszych dni życia? Cóż, tak to kiedyś wyglądało. W czasach, gdy skład mleka kobiecego nie był jeszcze tak znany, a mleko modyfikowane było uważane za równie wartościowe, powszechnie sądzono, że podawanie wody, na przykład z dodatkiem glukozy, było niezbędne do „przepajania” dzieci. Uważano, że mleko jest małowartościowe, stąd potrzeba szybszego włączania do diety dziecka soków owocowych i warzywnych.

Jednak świat idzie na przód, a wraz z nim stan naszej wiedzy. Także o tym, z czego składa się kobiecy pokarm i jak bardzo różni się on od sztucznych mieszanek. Zgodnie z najnowszymi wytycznymi WHO i innych organizacji, jeśli nie ma ku temu przesłanek medycznych, nie powinno się podawać wody, ani soków niemowlętom karmionym piersią, które nie ukończyły jeszcze 6 miesiąca życia. Po tym czasie, można zacząć wprowadzanie wody, ale w drugim półroczu życia mleko mamy nadal stanowi podstawę żywienia, jak i pojenia.

 

Mleko jak woda

Czy wiesz, że kobiece mleko składa się z wody w około 80-90%? A to oznacza, że wystarcza do zaspokajania pragnienia malucha. Nawet w suchym i gorącym klimacie. Jeżeli dziecko ma swobodny dostęp do piersi, nie ma potrzeby dopajania go wodą. Niekiedy mamy zastanawiają się, czy wszystko jest w porządku, bo maluch ssie pierś bardzo krótko, wypijając jedynie po kilka łyków. Może właśnie nie był głodny, a po prostu chciało mu się pić?

A co z mlekiem modyfikowanym? Skoro jego skład jest inny, niż naturalnego mleka, to może jednak należy podawać wodę? Tu opinie specjalistów nie są już tak jednoznaczne. Najnowsze badania wykazują, że dzieciom karmionym mieszankami dodatkowo wody podawać nie trzeba, ale też jej podawanie nie jest tak ”straszne”, jak w przypadku karmienia piersią.

 

To wolno dopajać, czy nie?

Powiedzmy sobie szczerze – dopajanie nie jest zabronione i nie grozi za nie żadna kara. Zalecenia mówią jasno, nie powinno się tego robić przed 6 miesiącem życia. A dlaczego? Chodzi o to, że może to zaburzyć proces karmienia piersią. Taki „opity” maluch może przyjąć mniejszą ilość kalorii, mniej czuć głód. To z kolei, może wpłynąć na zmniejszenie ilości mleka u matki, wynikające z zaburzenia procesu ssania.  

Podobnie w przypadku mleka modyfikowanego. Jeżeli dziecko będzie otrzymywało zbyt dużo wody, zaburzona może zostać gospodarka mineralna w jego organizmie. A to może mieć poważne konsekwencje zdrowotne.

 

Woda wodzie nie równa

Jeżeli jednak zdecydujesz się na podawanie swojemu dziecku wody, zadbaj o to, by była to najlepsza woda. Ale jaka jest najlepsza?

Z pewnością nie będzie to woda z kranu. Chyba, że przebadana i porządnie przefiltrowana. Chodzi też o to, że „kranówa” może zawierać np. za dużo minerałów, które mogłyby zbytnio obciążyć nerki maluszka. Zdecydowanie nie podawaj też dziecku wody gazowanej, ani popularnych ostatnio wód leczniczych.

O wiele lepsza jest woda mineralna, a najlepiej źródlana. Jeżeli zdecydujesz się na wodę mineralną, wybierz tę o obniżonej zawartości sodu (poniże 20mg/l), niskozmineralizowaną, najlepiej z rekomendacją Instytutu Matki i Dziecka, czy Centrum Zdrowia Dziecka. Lekarze radzą także, by dzieci, które nie ukończyły jeszcze roku, piły wodę przegotowaną.  

Ważną sprawą jest także przechowywanie butelkowanej wody. Może Ci się wydawać, że skoro to tylko woda, nie ma co się w niej zepsuć. Jednak bardzo istotne jest, by woda dla malucha nie stała otwarta dłużej, niż 48 godzin, a w tym czasie była przechowywana w lodówce, by nie dopuścić do namnażania się drobnoustrojów, które mogą być niebezpieczne dla niedojrzałego jeszcze układu pokarmowego.

 

A ile wody potrzebuje dziecko ?

Ustaliliśmy już, że dziecko karmione wyłącznie piersią nie musi dodatkowo pić wody. Można ją wprowadzić, gdy maluch zacznie dostawać stałe pokarmy. Brzdąc otrzymujący mleko modyfikowane, dostaje wodę jako dodatek do mieszanki. Jedne z wytycznych mówią, że:

 • niemowlę o wadze do 10 kg powinno przyjmować ok. 100 ml płynów na każdy kilogram ciała,
 • dziecko ważące 10-20 kg powinno otrzymywać 1000 ml + 50 ml na każdy kolejny kilogram masy ciała powyżej 10 kg, a następne 10 kg po 20 ml.

 

Woda, czy może soczek?

Soki, kompoty i słodkie herbatki dla dzieci warto zastąpić wodą. Po pierwsze, nie zawiera ona sztucznych barwników, konserwantów i aromatów. Po drugie nie ma w swoim składzie cukru, który jest główną pożywką dla bakterii powodujących próchnice mlecznych zębów. Po trzecie woda dla dziecka doskonale gasi pragnienie. Po za tym dobrze nawodniony organizm sprawnie wydala na zewnątrz toksyny (z moczem, kałem i potem) i znacznie lepiej radzi sobie z bakteriami oraz wirusami.

 

 

Pamiętaj, że organizm dziecka znacznie gwałtowniej reaguje na zaburzenia gospodarki elektrolitowej i o odwodnienie u dziecka naprawdę nietrudno. Dlatego, zwłaszcza w upalne dni lub podczas choroby malucha, pilnuj by spożywał odpowiednią ilość płynów. Czy to w postaci Twojego mleka, czy podawanej dodatkowo wody.

Nieprawidłowo nawodniony organizm pracuje na zwolnionych obrotach, nie oczyszcza się z toksyn i buntuje wywołując u szkraba złe samopoczucie. O odwodnieniu u dziecka mogą świadczyć:

 • silne pobudzenie lub senność powiązane z innymi objawami,
 • rozdrażnienie,
 • płacz,
 • oczy zapadnięte, podkrążone,
 • zaparcia,
 • suchość błon śluzowych,
 • płacz bez łez,
 • zmniejszona elastyczność i napięcie skóry,
 • zmniejszona lub minimalna ilość oddawanego moczu.

 

Zdjęcie: Fotolia.pl


Autor

Katarzyna Moryc

Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl

Komentarze
01-12-2020
Ocena:
My próbowaliśmy tej wody od Holle. Plus za eko kartoniki, plus za pojemnosc w sam raz.
05-07-2020
Ocena:
a Holle ma teraz własną wodę - taką w kartoniku - próbował ktos?
26-05-2020
Ocena:
przy mlekach modyfikowanych częściej trzeba dopajac @Roksana Holle dobry wybór
10-01-2020
Ocena:
Karmilam Holle MM i dziecko domagalo sie dopajania od czasu do czasu. Trzeba byc wyczulonym na potrzeby dziecka, kazde z nich jest inne...
29-09-2019
Ocena:
było spoko jak syn był mały, to podawałam samą wodę. teraz juz dokazuje i chce wszystko kolorowe, ciekawe i zabawnie podane. na razie salwuję sie tymi herbatkami z Holle, one sa ekologicze i kolorowe, to jeszcze przechodzą , plus śmieszny kubek i jazda... ale nie wiem co będzie dalej ...;)
09-01-2019
Ocena:
a jaką wodę najlepiej kupowac dziecku? Chodzi mi o marki dostepne w sklepie
27-08-2015
Ocena:
jak dziecko dużo pije to dobrze,nerki pracują,brak zaparć na które podaje sok jabłkowy,rumianek i dicopeg.
najlepsza butelka antykolkowa

Jaka jest najlepsza butelka antykolkowa?

2022-12-28
Kolka niemowlęca jest powszechną dolegliwością, która pojawia się między 3. a 5. tygodniem życia dziecka. Silny ból brzuszka może powodować nawet kilkugodzinny płacz, co z kolei prowadzi do poczucia kompletnej bezradności u rodziców. Na szczęście są sposoby na to, by zlikwidować dolegliwość albo nieco zmniejszyć jej nasilenie. Jeden z nich to sięgnięcie po butelki do karmienia antykolkowe. Sprawdź, na jakiej zasadzie działają takie produkty i które z nich warto kupić.
Żywienie niemowląt: po 6.miesiącu, czyli maluch kończy pół r

Przepisy dla niemowląt po 6 miesiącu życia - Dania dla niemowlaka

2022-12-28
Na początku rozszerzania diety najlepiej poszczególne składniki podawać pojedynczo - na przykład jedno warzywo, jeden rodzaj mięsa. Po krótkim czasie wprowadzone składniki możemy połączyć w dania. Przedstawiamy kilka przepisów, które w tym pomogą. 
ulewanie noworodka

Kiedy dziecko przestaje ulewać?

2022-07-12
Ulewanie u niemowlaka jest dość powszechną przypadłością, która w większości przypadków nie ma związku z żadnymi nieprawidłowościami. Niemniej wielu rodziców zadaje sobie pytanie, kiedy dziecko przestaje ulewać i w którym momencie należy już skonsultować tę dolegliwość z lekarzem. Wyjaśniamy wszystkie te kwestie i podpowiadamy, jak zmniejszyć nasilenie ulewania u niemowlęcia.
butelka dla noworodka

Jaka butelka dla noworodka z wolnym przepływem?

2022-06-11
Próbujesz wybrać butelkę dla noworodka i nie wiesz, co wybrać? To zrozumiałe – oferta artykułów dla dzieci jest tak duża, że może przyprawić o zawrót głowy. Podpowiemy ci, czym mogą różnić się poszczególne z nich i czym powinna cechować się dobra butelka dla noworodka z wolnym przepływem.
owoce i warzywa dla dzieci

Od kiedy można dawać surowe owoce i warzywa dla niemowlaka?

2022-05-04
Rozszerzanie diety dziecka jest dla rodzica bardzo emocjonującym momentem. Niemowlak, który do tej pory pił wyłącznie mleko, przechodzi do następnego etapu rozwoju, co wiąże się z wieloma nowymi doznaniami. Mama i tata zastanawiają się, w jaki sposób najlepiej wprowadzać nowe posiłki, a jednym z dylematów z tym związanych jest pytanie, od kiedy podawać surowe owoce dla niemowlaka, a także czy kolejność wprowadzania poszczególnych warzyw i owoców ma znaczenie.
dziecko jedzace lyzeczka

Jak nauczyć dziecko jeść łyżeczką?

2022-04-25
Jaka pierwsza łyżeczka dla niemowlaka jest najlepsza? Ważna jest nie tylko technika i odpowiednie podejście do maluszka, ale także łyżeczka i miseczka, która nie zniechęci dziecka do samodzielnego nabierania pokarmu. Sprawdź, jak podejść do tematu i jak nauczyć dziecko jedzenia z łyżeczki oraz jak nauczyć maluszka jedzenia łyżeczką samodzielnie.
uczulenie na mleko modyfikowane

Uczulenie na mleko modyfikowane: jakie są objawy?

2022-03-23
U małych dzieci dość często występuje uczulenie na mleko modyfikowane, a dokładnie – na białko mleka krowiego zawarte w mieszankach. Sprawdź, jakie są objawy tego typu alergii i co robić, gdy wystąpią u niemowlęcia.