Udar słoneczny najczęściej zdarza się latem - wysokie temperatury i bezpośrednie działanie promieni słonecznych mogą doprowadzić do przegrzania się organizmu. Jest to szczególnie niebezpieczne dla dzieci, ponieważ nie mają one w pełni ukształtowanych mechanizmów termoregulacyjnych. Przeczytaj, jakie są objawy udaru słonecznego u dzieci i co robić, gdy podejrzewasz, że dziecko ma udar.
Photo by Andre Mohamed on Unsplash
Udar słoneczny, jako odmiana udaru cieplnego, powstaje wskutek zbyt mocnego oddziaływania promieni słonecznych na organizm. Przy przegrzaniu organizmu temperatura ciała dziecka może osiągnąć nawet 42 stopnie Celsjusza. Oprócz gorączki, przy udarze mogą wystąpić objawy takie jak:
Udar słoneczny u dziecka jest bardzo groźny. Małe dzieci nie mają w pełni wykształconego mechanizmu termoregulacyjnego: nie pocą się tak jak dorośli i nie odprowadzają ciepła tak efektywnie.
Gdy podejrzewasz, że u dziecka wystąpił udar słoneczny, reaguj szybko - jest to stan, który zagraża życiu. W pierwszej kolejności wezwij pogotowie. Do czasu przybycia karetki postaraj się zapewnić maluchowi maksymalny komfort:
Powiedzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć, jest zawsze aktualne, szczególnie w przypadku udaru cieplnego. Przy odpowiednim postępowaniu możesz uchronić dziecko przed wystąpieniem udaru. Ponieważ powstaje on wskutek dużej ekspozycji na słońce - promienie słoneczne w zetknięciu ze skórą głowy i karku mogą doprowadzić do przekrwienia opon mózgowych - dlatego na słońcu zawsze zakładaj dziecku czapeczkę lub chustkę na głowę.
W lecie niemowlęta nie muszą być ubrane cieplej niż dorośli. Najlepiej aby ubrania dla dzieci wykonane były z naturalnych, przewiewnych materiałów. Unikaj także długiej, stałej ekspozycji na słońce, szczególnie w okolicach południa. Najlepiej odpuścić sobie spacery pomiędzy godziną 11.00 a 16.00, a ciało dziecka smaruj kremem z filtrem przeciwsłonecznym. Dbaj także o to, by maluch był stale nawodniony. Mała butelka wody powinna towarzyszyć dziecku zawsze podczas upałów.
Czytaj również: