Data publikacji:

Udar słoneczny u dziecka - jak go rozpoznać i jak reagować?

Autor: Ulanka

Udar słoneczny najczęściej zdarza się latem - wysokie temperatury i bezpośrednie działanie promieni słonecznych mogą doprowadzić do przegrzania się organizmu. Jest to szczególnie niebezpieczne dla dzieci, ponieważ nie mają one w pełni ukształtowanych mechanizmów termoregulacyjnych. Przeczytaj, jakie są objawy udaru słonecznego u dzieci i co robić, gdy podejrzewasz, że dziecko ma udar.

udar słoneczny u dziecka

Photo by Andre Mohamed on Unsplash

 

Objawy udaru słonecznego u dzieci

Udar słoneczny, jako odmiana udaru cieplnego, powstaje wskutek zbyt mocnego oddziaływania promieni słonecznych na organizm. Przy przegrzaniu organizmu temperatura ciała dziecka może osiągnąć nawet 42 stopnie Celsjusza. Oprócz gorączki, przy udarze mogą wystąpić objawy takie jak:

 • bóle głowy,
 • zaczerwienienia skóry,
 • płaczliwość,
 • nudności i wymioty,
 • apatia, zmęczenie,
 • przyspieszony oddech,
 • dreszcze,
 • zmniejszona potliwość,
 • wysokie ciśnienie krwi,
 • biegunka,
 • zapadnięcia oczu i ciemiączka,
 • zmniejszenie lub całkowite zahamowanie wydzielania moczu,
 • wiotczenie mięśni,
 • utrata przytomności.

 

Udar słoneczny u dziecka - co robić?

 

Udar słoneczny u dziecka jest bardzo groźny.  Małe dzieci nie mają w pełni wykształconego mechanizmu termoregulacyjnego: nie pocą się tak jak dorośli i nie odprowadzają ciepła tak efektywnie.

Gdy podejrzewasz, że u dziecka wystąpił udar słoneczny, reaguj szybko - jest to stan, który zagraża życiu. W pierwszej kolejności wezwij pogotowie. Do czasu przybycia karetki postaraj się zapewnić maluchowi maksymalny komfort:

 • Przenieś dziecko w chłodne, zacienione miejsce.
 • Jeśli dziecko ma na sobie ciepłe ubranie, zdejmij je.
 • Zwróć uwagę na twarz dziecka - jeśli jest zaczerwieniona, ułóż je w pozycji półsiedzącej, jeśli natomiast jest blada, postaraj się, by głowa malucha znajdowała się niżej, niż tułów.
 • Namocz ręcznik (lub inny materiał, np. bluzkę czy apaszkę - cokolwiek masz pod ręką) w chłodnej,ale nie lodowatej wodzie i stopniowo, delikatnie schładzaj nim ciało dziecka. Nie rób tego intensywnie, nie wkładaj dziecka do zimnej wody, anie nie okładaj lodem by nie doprowadzić do szoku termicznego (jeśli maluch dostanie dreszczy, oznacza to, że musisz zwolnić tempo schładzania).
 • Jeśli maluch nie ma problemów z przełykaniem, podawaj mu stopniowo wodę, by nawodnić organizm.
 • Masuj łydki i stopy - to pomoże przywrócić poprawne krążenie krwi w organizmie.

 

Jak zapobiec udarowi słonecznemu i przegrzaniu dziecka?

Powiedzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć, jest zawsze aktualne, szczególnie w przypadku udaru cieplnego. Przy odpowiednim postępowaniu możesz uchronić dziecko przed wystąpieniem udaru. Ponieważ powstaje on wskutek dużej ekspozycji na słońce - promienie słoneczne w zetknięciu ze skórą głowy i karku mogą doprowadzić do przekrwienia opon mózgowych - dlatego na słońcu  zawsze zakładaj dziecku czapeczkę lub chustkę na głowę.

 

 

W lecie niemowlęta nie muszą być ubrane cieplej niż dorośli. Najlepiej aby ubrania dla dzieci wykonane były z naturalnych, przewiewnych materiałów. Unikaj także długiej, stałej ekspozycji na słońce, szczególnie w okolicach południa. Najlepiej odpuścić sobie spacery pomiędzy godziną 11.00 a 16.00, a ciało dziecka smaruj kremem z filtrem przeciwsłonecznym. Dbaj także o to, by maluch był stale nawodniony. Mała butelka wody powinna towarzyszyć dziecku zawsze podczas upałów.

 

 

Czytaj również:

Krem z filtrem dla niemowląt - wybieramy najlepszy

Komentarze
15-05-2018
Ocena:
Najlepszym sposobem jest po prostu ograniczanie przebywania na słońcu dziecka. Jak się bawi w piasku na plaży to gdzieś po parasolem, kiedy z nieba leje się żar...
oklepywanie niemowlaka

Oklepywanie niemowlaka, czyli kiedy oklepywać niemowlaka

2022-07-12
Niemowlęta nie potrafią wydmuchiwać nosa ani sprawnie kaszleć. Dlatego właśnie, gdy zaczyna się u nich infekcja górnych dróg oddechowych, poza standardowym leczeniem warto wprowadzić oklepywanie. Oklepywanie niemowlaka, a dokładnie oklepywanie jego klatki piersiowej, ułatwia oczyszczanie dróg oddechowych, co przekłada się na zmniejszenie ryzyka zaostrzenia się infekcji. Sprawdź, jak oklepywać niemowlaka, kiedy to robić i jak często przeprowadzać taki „zabieg”.
Jak postępować w przypadku urazu u dziecka?

Upadki i zderzenia małego dziecka

2021-02-09
Co zrobić kiedy dziecko upadnie? Czy od razu trzeba biec do lekarza czy wystarczy poobserwować dziecko w domu? Przeczytaj krok po kroku jak postępować z maluchem, który doznał urazu.
apteczka, pierwsza pomoc, dziecko

Wstęp do pierwszej pomocy przedmedycznej - Dzidziusiowo.pl

2017-04-28
Małym dzieciom cały czas „coś” się przydarza. Wystarczy moment a wrócą ze startym kolanem, nabiją sobie guza, albo wezmą coś do buzi czego w życiu nie powinny. ...
Udzielanie niemowlęciu pierwszej pomocy przy zakrztuszeniu

Jak pomóc dziecku w przypadku zakrztuszenia i zachłyśnięcia - Dzidziusiowo.pl

2016-04-28
Zakrztuszenia i zachłyśnięcia należą do jednych z najczęstszych sytuacji, które mogą przytrafić się naszemu dziecku, a które o ile nie wiemy co robić, mogą zako...
detergenty-jak-je-zabezpieczyc-przed-dziecmi-550x350

Detergenty – jak je zabezpieczyć przed dziećmi

2012-12-02
Maluchy biorą do rąk czy do buzi wszystko, co wydaje im się interesujące. Do takich przedmiotów należą niestety także detergenty....
niemowlak, główka, dziecko, łóżeczko

Uderzanie głową

2012-06-18
Czy i Ciebie niepokoi fakt, że Twoje dziecko uderza głową w podłogę, ścianę lub szczebelki łóżeczka? Bez obaw. Takie ‘dziwne’ zachowanie dotyczy aż 20% dzieci (...
poparzenie-550x350

Poparzenia

2012-06-05
Oparzenie to uszkodzenie skóry (a często także leżących pod nią tkanek) wskutek działania wysokiej temperatury, ale też substancji żrących, prądu czy promieni s...