Lista alergenów dziecięcych nie jest jeszcze zamknięta, ale mamy cały szereg głównych winowajców odpowiedzialnych za nieprawidłowe reakcje organizmu naszych dzieci. Wśród nich są zarówno składniki pokarmowe, kosmetyki, a także różnego rodzaju pyłki. Zobacz jakie substancje uczulają nasze maluchy najczęściej.
U najmłodszych dzieci najczęściej występuje alergia pokarmowa, co nie oznacza, że uczulenie na pyłki roślin, roztocza kurzu domowego, czy tzw. „wykwity kontaktowe” (powstające na skórze po bezpośrednim kontakcie substancji wywołujących alergię ze skórą) nie występują. Po prostu pojawiają się znacznie rzadziej. Alergia pokarmowa może pojawić się już u niemowląt. Dlatego wprowadzając kolejne składniki do diety maluszka, rodzice powinni być bardzo czujni i podawać je pojedynczo, w co najmniej 1-2 dniowych odstępach. W ten sposób właśnie można ocenić reakcję dziecka na żywieniowe „nowości” i wyłapać ewentualne niepożądane reakcje organizmu.
Wśród najczęstszych alergenów pokarmowych wymienia się:
Jeśli włączamy do diety któryś z wyrzej wymienionych pokarmów, bądźmy szczególnie uważni. Wszelkie wykwity skórne, czy zaburzenia w funkcjonowaniu układu pokarmowego (szczególnie zmiana konsystencji i wyglądu stolca, domieszka śluzu, zwiększenie częstości wypróżniania) wymagają konsultacji lekarskiej, właśnie pod kątem alergii pokarmowej.
Maluchy mogą uczulać nie tylko składniki zawarte w porzywieniu. U najmłodszych należy zwracać szczególną uwagę na dobór odpowiednich kosmetyków, proszków do prania, ubranek (sugeruję unikanie sztucznych tworzyw), ponieważ stanowią one częstą przyczynę powstawania alergicznych wykwitów na skórze.
Jeśli chodzi o starsze dzieci popularnymi substancjami uczulającymi są:
Szczególnie groźna może okazać się reakcja organizmu na jad owada, który nieraz doprowadza do rozwoju wstrząsu anafilaktycznego zagrażającego życiu malucha. Jego istotą jest gwałtowny spadek ciśnienia tętniczego krwi, to reakcja organizmu na substancje chemiczne zawarte w jadzie.
Odpowiedzialność za „wyłapanie” objawów alergii w dużej mierze spoczywa na jego rodzicach. Jeśli podejrzewacie, że Wasze dziecko może być uczulone, uważnie je obserwujcie, notujcie wszystkie nieprawidłowości i niepokojące reakcje. Lekarz na pewno o nie zapyta. Po rozmowie z Wami zdecyduje o konieczności wykonania testów. Co prawda lista alergenów, które wywołują nieprawidłową reakcję układu odpornościowego u dziecka nie jest zamknięta – jednak w pierwszej kolejności będzie szukał winowajcy wśród najczęstszych przyczyn alergii.
Przeczytaj również:
Alergia - szansą na zdrowsze życie >>>
Zdjęcie: Fotolia by © Dmitry Naumov