Mało kto potrafi się jej oprzeć. Sięgamy po nią, gdy mamy zły humor, dużo stresu lub po prostu ochotę sprawić sobie przyjemność. Dziś chcemy się rozprawić z krążącymi na jej temat mitami. Oto czekolada, bo o niej mowa, i cała prawda o jej kuszących właściwościach!
PRAWDA
O tym, że czekolada pobudza mózg do pracy, wiedział już Napoleon, który miał zwyczaj pijać filiżankę słodkiego napoju przed każdą bitwą. Na koncentrację pozytywnie wpływa zawarta w niej pirazyna, natomiast pamięć wspomaga lecytyna oraz magnez. Kilka kostek czekolady w trakcie nauki czy wytężonej pracy umysłowej jest więc jak najbardziej wskazane!
FAŁSZ
Niestety dla wielbicieli białej czekolady, jest dokładnie na odwrót. Zawiera ona więcej wysokokalorycznego tłuszczu kakaowego. W tradycyjnej, tego tłuszczu jest mniej, ponieważ w jej skład wchodzi dodatkowo miazga kakaowa nadająca smakołykowi brązowy kolor.
PRAWDA
Czekolada zawiera cynk i selen, które zwiększają wydzielanie endorfin, a także aminokwasy, które biorą udział w wytwarzaniu w organizmie serotoniny - hormonu, odpowiadającego za dobre samopoczucie. Nic więc dziwnego, że wystarczy jedna kostka, a świat wydaje nam się piękniejszy.
FAŁSZ
Czekolada w wersji light nie zawiera cukru, który zastępuje się słodzikiem. Jednak to, co najbardziej tuczy, to wcale nie cukier, ale tłuszcz kakaowy! Dlatego tabliczka light jest tak samo kaloryczna, co ta tradycyjna.
PRAWDA
Czekolada to prawdziwa bomba energetyczna. Jedna tabliczka (bez dodatków) ma około 550 kalorii! Zawarta w niej energia jest łatwo przyswajalna, więc tabliczkę ulubionego smakołyku warto mieć ze sobą, gdy czeka nas duży wysiłek fizyczny. Jeśli np. wędrujemy po górach, możemy bez wyrzutów sumienia uzupełnić utraconą energię w tak pyszny sposób!
FAŁSZ
Choć czekolada zawiera kofeinę i teobrominę, które mają silne właściwości uzależniające, w jednej tabliczce występują ich tak śladowe ilości, że nie jest to możliwe. Nie udowodniono naukowo, że smakołyk uzależnia.
PRAWDA
Za dobroczynny wpływ czekolady na serce odpowiadają polifenole, które wyraźnie poprawiają pracę układu krążenia. Jedząc regularnie kilka kostek jesteśmy też w mniejszym stopniu narażeni na zawał serca.
FAŁSZ
Choć biały nalot nie wygląda apetycznie, nie jest on związany z przeterminowaniem produktu. Powstaje, gdy tabliczkę przechowuje się w ciepłym miejscu lub, gdy wyprodukowano ją z gorszego jakościowo tłuszczu kakaowego.
PRAWDA
U miłośników czekolady zanotowano 20-procentowy wzrost przeciwutleniaczy we krwi, które chronią przed powstawaniem wolnych rodników. Zbawienny wpływ na nasza skórę ma także masło kakaowe - zapobiega ono procesowi starzenia i powstawaniu zmarszczek.
FAŁSZ
Kakao nie ma takich właściwości, natomiast alergicy powinni uważać na czekolady z dodatkami. Na zaostrzenie stanów alergicznych mogą wpływać, np. orzechy.
Zdjęcie 1: Fotolia fot. by © Christian Jung
Zdjęcie 2:Zdjęcie jest własnością publiczną, ponieważ prawa autorskie do niego wygasły.
Nie zaczyna dnia bez filiżanki mocnej kawy i porannego przeglądu prasy. Żyje bardzo aktywnie i prowadzi kilka projektów na raz. Marzy, by doba miała 48 godzin. Jak każda kobieta lubi dbać o zdrowie i urodę, dlatego chętnie o tym pisze i dzieli się wiedzą z czytelniczkami Dzidziusiowa.