Jeśli masz w domu małego alergika, to z pewnością wiesz jakie to bywa uciążliwe. Najgorzej jest na początku, kiedy jeszcze nie wiadomo na co maluch ma uczulenie. Zresztą później też nie jest lepiej. Zwłaszcza gddy dziecko uczulone jest na bardzo powszechne produkty spożywcze takie jak mleko czy jajka, na wszędzie obecny kurz i roztocza. Jak sobie z tym radzić na co dzień?
Kiedy u dziecka występują wysypki, sucha skóra albo ciągle nawracający katar można zastanowić się nad wizytą u alergologa. Oczywiście objawy wypisane powyżej to jedynie wierzchołek góry lodowej, jednak to właśnie one pojawiają się najczęściej. Jeśli już zauważysz, że coś jest nie tak, poproś lekarza rodzinnego o skierowanie do specjalisty. Podczas wizyty w poradni alergologicznej robione są testy skórne, które pomagają w identyfikacji alergenów.
Test alergiczne u dzieci to bardzo proste badanie. Na skórze dziecka pielęgniarka wypisuje kolejne cyfry, a następnie obok nich nakłada odrobinę alergenu. Po odczekaniu na skórze mogą pojawić się zaczerwienienia w miejscu nałożenia preparatu, co świadczy o odpowiedzi immunologicznej – czyli malec jest uczulony na wybrany alergen. Najczęściej test skórny wykonywany jest na przedramionach dziecka, jeśli jednak jest ono małe zdarza się, że próbki nakłada się na plecy. Testy tego typu zaleca się u maluchów, które ukończyły 3. rok życia. Poniżej tego wieku u dzieci układ odpornościowy jest słabo wykształcony, a co za tym idzie wyniki mogą wyjść zafałszowane.
Wtedy trzeba robić wszystko, by unikać zidentyfikowanego alergenu. Jeśli malec uczulony jest na jakiś produkt spożywczy, po prostu nie podawaj mu go. Podobnie sprawa wygląda jeżeli u dziecka występuje reakcja alergiczna na kosmetyki, środki chemiczne czy zwierzęta. Najtrudniejszymi do uniknięcia alergenami są kurz i roztocza a także pyłki roślin. W tym ostatnim przypadku lekarz na okres pylenia może przepisać odpowiednie środki łagodzące. Z kurzem i roztoczami bardzo trudno się walczy. Musisz zadbać o to, aby wokół malca było ich jak najmniej. Dlatego w domach, gdzie występuje alergia u dzieci nie powinno być dywanów i wykładzin, które są siedliskiem kurzu i roztoczy, dobrze również zrezygnować z wszelkich pluszowych zabawek, a te ulubione poddawać częstemu praniu. Również takie rzeczy jak pościel czy materac, z których korzysta dziecko powinny być antyalergiczne.
Zdjęcie: Fotolia fot. by © kfleen
Ukończyłam Akademię Medyczną w Poznaniu. Dzięki temu, że jestem mamą dwójki niesfornych przedszkolaków, moja wiedza teoretyczna wyniesiona z uczelni została skorygowana i uzupełniona o praktykę.
Od 2012 roku prowadzę własną firmę Corpicorn, dzięki czemu wiem, że bycie mamą nie przeszkadza w spełnianiu zawodowych zamierzeń.
Prywatnie uwielbiam dobre książki, a w ramach odpoczynku haftuję.