Odpowiednie żywienie w okresie niemowlęcym ma podstawowe znaczenie dla rozwoju każdego dziecka. Pierwsze 2. lata życia to tzw. „okres krytyczny”, który w znacznym stopniu decyduje o zdrowiu, przyroście masy ciała i rozwoju intelektualnym dziecka. Dlatego dieta niemowlaka jest tak ważna.
Karmienie piersią daje ogromne korzyści zdrowotne zarówno dziecku, jak i matce. Mleko matki to niesamowita substancja, której jak dotąd nie skopiował żaden producent mleka modyfikowanego. Zawiera unikalne gatunkowo składniki, czynniki wspomagające rozwój mózgu, czy narządu wzroku, a także wpływające na rozwój intelektualny naszej pociechy. Dlatego kobieta karmiąca piersią powinna jak najlepiej dbać o swą dietę. Nie chodzi tu tylko o nią samą i szybką regenerację po wysiłku, jakim był poród. Dieta matki w dużej mierze wpływa na jakość produkowanego przez nią pokarmu.
Pamiętajmy aby to co jemy było jak najbardziej różnorodne, ale lekkostrawne!
Niestety, nie wszystkie dzieci mogą być karmione wyłącznie w sposób naturalny. U niektórych dzieci karmienie naturalne jest niewystarczające lub niemożliwe do wprowadzenia. Wtedy z pomocą młodym matkom przychodzą specjalnie przygotowane mieszanki - tzw. mleka modyfikowane. Również te dzieci, które były w początkowym okresie karmione piersią, zazwyczaj w późniejszym okresie przechodzą z karmienia naturalnego na mleko modyfikowane.
Producenci mleka modyfikowanego często wzbogacają jego zawartość o:
Wprowadzanie pokarmów innych niż mleko odbywa się w nieco inny sposób u dzieci karmionych naturalnie i u dzieci karmionych sztucznie. Jeśli niemowlę jest karmione wyłącznie mlekiem matki, kontynuujemy ten sposób żywienia przez pierwsze 6. miesięcy jego życia.
Natomiast u dzieci karmionych sztucznie mieszankami mlecznymi, okres wprowadzania do jadłospisu tzw. pokarmów poza mlecznych rozpoczyna się od 5. miesiąca życia.
Przy rozszerzaniu diety niemowlęcia zwracamy uwagę, aby:
W razie wystąpienia objawów ich złej tolerancji (wzdęcia, bóle brzucha, luźne stolce, wymioty, wysypka na skórze), łatwo będzie powiązać te dolegliwości z wprowadzanym nowym pokarmem.
W 5. miesiącu życia zaczynamy wprowadzać soki owocowe i warzywno-owocowe z jabłek, marchwi, kalarepy, dyni, wprowadzamy również do jadłospisu zboża zawierające gluten: kleiki, kaszki ryżowe, kukurydziane, gryczane. To również czas na wprowadzenie zup bez mięsa i przecierów owocowych. Tłuszcz dodawany do zup jarzynowych powinien być tłuszczem wysokogatunkowym. Może być nim masło, oliwa z oliwek lub olej rzepakowy.
Godnymi polecenia są produkty gotowe (zarówno zupy, soki, jak i desery owocowe), posiadające atest Instytutu Matki i Dziecka lub Instytutu Pomnika-Centrum Zdrowia Dziecka.
Owoce i warzywa dodawane w 5. miesiącu życia to:
Od 6 miesiąca życia żywienie dziecka wzbogacamy o:
Ważne jest, aby zupy jarzynowe z mięsem nie zawierały wywarów. W 7. miesiącu życia wprowadza się żółtko jaja kurzego. Zaleca się podawanie początkowo 1/2 żółtka co drugi dzień. Całe żółtko podawane co drugi dzień można wprowadzać dopiero od 8. miesiącu życia niemowlęcia. Dodaje się je do zup jarzynowych. Zmienia się też sam sposób karmienia dziecka. Butelka ze smoczkiem jest stopniowo zastępowana przez łyżeczkę.
W 10. miesiącu życia do jadłospisu dziecka wchodzą owoce:
Inne wprowadzane produkty to zboża zawierające gluten:
W 11. miesiącu życia żywienie wzbogaca się o:
Żywienie dziecka, które ukończyło 1. rok życia zaczyna przypominać żywienie człowieka dorosłego. Nowe pokarmy, jakie się wtedy pojawiają w jego jadłospisie to:
Zdjęcie: Fotolia fot by © teressa
Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wielbicielka swoich przyjaciół.