Data publikacji:

Rozszerzenie diety niemowlęcia

Autor: Patrycja Wrotek

Prawidłowa dieta i żywienie małego dziecka to dla większości rodziców kwestia niezwykłej wagi. Niezależnie od tego czy dziecko karmione jest piersią czy mlekiem modyfikowanym przychodzi ta chwila, w której samo mleko mu nie wystarcza i należy rozpocząć rozszerzanie diety.

 

rozszerzenie diety dziecka

 

Rozszerzanie diety, czyli wprowadzanie pokarmów stałych

Rozszerzanie diety dziecka to proces stopniowy. Polega on na przechodzeniu od wyłącznego karmienia mlekiem matki lub mlekiem modyfikowanym do momentu, w którym dziecko w ogóle mleka nie będzie potrzebować.

 

Dieta dziecka powinna być rozszerzana w zależności od sposobu karmienia dziecka:

Początkowo rozszerzanie diety dziecka i wprowadzanie pierwszych niemlecznych posiłków nie powinno wyeliminować mleka z jadłospisu, a jedynie urozmaicić żywienie. Chodzi o to, aby dieta dziecka stawała się coraz bardziej bogata.

 

 

Rozszerzanie diety - od mleka do jedzenia stałych pokarmów

Odstawianie jest procesem długotrwałym. W ogromnej mierze zależy od samego dziecka, ale również od decyzji jego rodziców. U niektórych dzieci proces ten trwa ok. 6. miesięcy, u innych może wydłużyć się nawet do 3. lat. Jak dochodzi się do celu? W naszej kulturze, zazwyczaj, poprzez karmienie dziecka łyżeczką specjalnie zmiksowanymi dla niego papkami (gotowymi lub wcześniej przygotowanymi przez rodziców). Mówimy więc o odstawianiu sterowanym przez rodziców, gdyż w tym przypadku to oni decydują kiedy rozpocząć karmienie, jakie pokarmy podawać, w jakich ilościach oraz kiedy całkowicie zrezygnować z karmienia mlekiem.

 

Jest jeszcze inna metoda odstawiania od piersi lub butelki, eliminująca etap papek – BLW. Zwolennicy tej teorii uważają, że tak jak noworodek umie sam zaspokajać głód ssąc pierś lub butelkę, tak 6. miesięczne dziecko jest w stanie samodzielnie wkładać pożywienie do buzi, a po jakimś czasie gryźć i połykać niezmiksowane kawałki warzyw i owoców. W tym przypadku funkcja rodzica polega na proponowaniu różnych pokarmów i pozwoleniu dziecku na przejęcie „sterów żywieniowych”.

 

Niezależnie od obranej drogi, jedno jest pewne. Prędzej czy później dziecko zrezygnuje z mleka. Pytanie tylko jak przez to przebrniecie.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Gleb Semenjuk


Autor

Patrycja Wrotek

Prywatnie mama trzech przesłodkich dziewczynek Hani, Oli i Wiktorii, które zajmują jej wszystkie wolne i te mniej wolne chwile. Zwolenniczka noszenia w chuście, wychowywania dzieci w bliskości z rodzicami i kochania ich takimi, jakimi są. Nieustannie poszukuje dobrych odpowiedzi i "sposobu na dziecko".

najlepsza butelka antykolkowa

Jaka jest najlepsza butelka antykolkowa?

2022-12-28
Kolka niemowlęca jest powszechną dolegliwością, która pojawia się między 3. a 5. tygodniem życia dziecka. Silny ból brzuszka może powodować nawet kilkugodzinny płacz, co z kolei prowadzi do poczucia kompletnej bezradności u rodziców. Na szczęście są sposoby na to, by zlikwidować dolegliwość albo nieco zmniejszyć jej nasilenie. Jeden z nich to sięgnięcie po butelki do karmienia antykolkowe. Sprawdź, na jakiej zasadzie działają takie produkty i które z nich warto kupić.
Żywienie niemowląt: po 6.miesiącu, czyli maluch kończy pół r

Przepisy dla niemowląt po 6 miesiącu życia - Dania dla niemowlaka

2022-12-28
Na początku rozszerzania diety najlepiej poszczególne składniki podawać pojedynczo - na przykład jedno warzywo, jeden rodzaj mięsa. Po krótkim czasie wprowadzone składniki możemy połączyć w dania. Przedstawiamy kilka przepisów, które w tym pomogą. 
ulewanie noworodka

Kiedy dziecko przestaje ulewać?

2022-07-12
Ulewanie u niemowlaka jest dość powszechną przypadłością, która w większości przypadków nie ma związku z żadnymi nieprawidłowościami. Niemniej wielu rodziców zadaje sobie pytanie, kiedy dziecko przestaje ulewać i w którym momencie należy już skonsultować tę dolegliwość z lekarzem. Wyjaśniamy wszystkie te kwestie i podpowiadamy, jak zmniejszyć nasilenie ulewania u niemowlęcia.
butelka dla noworodka

Jaka butelka dla noworodka z wolnym przepływem?

2022-06-11
Próbujesz wybrać butelkę dla noworodka i nie wiesz, co wybrać? To zrozumiałe – oferta artykułów dla dzieci jest tak duża, że może przyprawić o zawrót głowy. Podpowiemy ci, czym mogą różnić się poszczególne z nich i czym powinna cechować się dobra butelka dla noworodka z wolnym przepływem.
owoce i warzywa dla dzieci

Od kiedy można dawać surowe owoce i warzywa dla niemowlaka?

2022-05-04
Rozszerzanie diety dziecka jest dla rodzica bardzo emocjonującym momentem. Niemowlak, który do tej pory pił wyłącznie mleko, przechodzi do następnego etapu rozwoju, co wiąże się z wieloma nowymi doznaniami. Mama i tata zastanawiają się, w jaki sposób najlepiej wprowadzać nowe posiłki, a jednym z dylematów z tym związanych jest pytanie, od kiedy podawać surowe owoce dla niemowlaka, a także czy kolejność wprowadzania poszczególnych warzyw i owoców ma znaczenie.
dziecko jedzace lyzeczka

Jak nauczyć dziecko jeść łyżeczką?

2022-04-25
Jaka pierwsza łyżeczka dla niemowlaka jest najlepsza? Ważna jest nie tylko technika i odpowiednie podejście do maluszka, ale także łyżeczka i miseczka, która nie zniechęci dziecka do samodzielnego nabierania pokarmu. Sprawdź, jak podejść do tematu i jak nauczyć dziecko jedzenia z łyżeczki oraz jak nauczyć maluszka jedzenia łyżeczką samodzielnie.
uczulenie na mleko modyfikowane

Uczulenie na mleko modyfikowane: jakie są objawy?

2022-03-23
U małych dzieci dość często występuje uczulenie na mleko modyfikowane, a dokładnie – na białko mleka krowiego zawarte w mieszankach. Sprawdź, jakie są objawy tego typu alergii i co robić, gdy wystąpią u niemowlęcia.