Data modyfikacji:

Alergia – szansa na zdrowsze życie?

Autor: Patrycja Wnorowska

U dzieci wysypki, nieprawidłowy stolec, bóle brzuszka, pobudzenie. U dorosłych bóle głowy, zmęczenie, problemy gastryczne i laryngologiczne. Okazuje się, że przyczyną dolegliwości jest alergia pokarmowa. Lekarz kieruje na badania, a potem podaje listę zakazanych pokarmów. Co my teraz będziemy jeść!? Jak żyć!?

Co może jeść alergik

 

Leczenie: dieta

Odpowiedź jest banalna: normalnie. A właściwie to nawet lepiej niż przed diagnozą, bo stosując się do zaleceń lekarskich, pozbędziemy się przykrych objawów. I zdrowiej, bo zaczniemy się uważnie przyglądać wszystkiemu, co kładziemy na talerz. Przede wszystkim musimy wyeliminować z naszej diety pokarmy alergizujące. Do najczęściej uczulających produktów zalicza się nabiał (w tym jaja), ryby i skorupiaki, orzechy, czekoladę oraz miód. To oczywiście uogólnienie, bo są osoby uczulone np. na buraki. Ważną, acz niechlubną rolę odgrywają chemiczne dodatki do żywności – ale tych należy unikać zawsze, nie tylko wtedy, gdy mamy zdiagnozowana alergię.

 

Gdy okazuje się, że mamy uczulenie na niewiele pokarmów i to takich, które nie są zbyt częste w naszej codziennej diecie, alergia z pewnością nie będzie dokuczliwa. No chyba, że akurat szalejemy na punkcie uczulających nas buraków. Większy kłopot sprawi nietolerancja produktów, które są wszechobecne i powszechnie serwowane, czyli nabiału.

 

Nie-mleczna droga

Nabiał jest powszechnym składnikiem, ale na szczęście bardzo łatwo go zastąpić. Z pomocą przychodzą alergikom... weganie. Krowie mleko, możemy zastąpić roślinnym, to samo z jogurtami, śmietanami itp. Jajko – w wypiekach czy deserach – zastąpi, np. siemię lniane. Nawet żelatynę można zastąpić – agarem. Produkty roślinne są świetnym zastępnikiem także dla alergików.

 

Osobom na diecie bezmlecznej może grozić niedobór wapnia, dlatego należy spożywać produkty bogate w ten pierwiastek. Najlepiej ustalić menu ze specjalistą. Wiadomo jednak, że bogate w wapń są sezam, jarmuż czy suszone figi.

 

No dobrze: nie jemy już szkodliwych dla naszego organizmu produktów, a objawy wciąż się utrzymują. Wtedy musimy przyjrzeć się innym produktom, pozornie niezwiązanym z nabiałem. Być może tam znajdziemy winowajcę.

 


Czarno NABIAŁym?

Mój znajomy ma alergię na jajka, ale mleko i pochodne mu nie szkodzą. Kupuje sobie żółty ser, robi z nim kanapkę zjada i... za kilka minut ma wysypkę. Co się stało? Przecież nie jest uczulony na ser! Na ser nie, ale na lizozym, otrzymywany z białka jaja kurzego. I dodawanym jako konserwant, np. do zółtych serów. Każdy alergik musi wnikliwie studiować etykiety. Mleko i jajka to alergen, który lubi się ukrywać. W pieczywie, wędlinach, a nawet preparatach probiotycznych. Jeśli na produkcie nie ma etykiety – poprośmy sprzedwcę o pokazanie opakowania zbiorczego, jeśli nadal nie jesteśmy pewni – dzwońmy do producentów. To bardzo ważne zwłaszcza w przypadku występowania ciężkich reakcji, takich jak anafilaksja. Najlepiej wszystko zrobić samemu w domu, ale niestety, nie zawsze jest to możliwe. Wtedy trzeba się pobawić w detektywa. Szukać, i to tam, gdzie się tego można najmniej spodziewać. Chleb powszedni – cóż w nim może uczulić? Skórka, posmarowana mlekiem przed pieczeniem.

 

Cud, miód i orzeszki

Coraz częściej spotykana jest alergia na kakao, orzechy i miód. To wcale nie oznacza, że musimy się pożegnać z piernikami, murzynkiem czy karmelizowanymi, chrupiącymi wypiekami. Orzechy można zastąpić pestkami, a nawet popcornem, kakao – karobem. A z miodem to już zupełnie prosta sprawa, doskonale daje się zastępować wszelkimi syropami i melasami.

 

Wszystko przemija...

...nawet najdłuższa żmija. To moje ulubione powiedzonko. Bardzo życiowe. Dlatego co pół roku należy zrobić prowokację, by przekonać się, czy nadal reagujemy alergicznie na dany pokarm. Warto, bo często zdarza się, że już możemy go jeść. Powodzenia!

 

Zdjęcie: Fotolia


Autor

Patrycja Wnorowska

Filmoznawczyni, copywriterka, mama dwójki alergików, blogerka i wielki łasuch. Autorka książki „100 Smakołyków dla Alergików”. Prowadzi blog Smakołyki Alergika, na którym umieszcza przepisy na proste i pyszne potrawy bez alergenów i chemii. Jej blog zdobył tytuł Blog Roku 2012 w kategorii Zdrowie i Kulinaria.

Komentarze
17-07-2015
Ocena:
Synek miał zmiany atopowe, ścisła dieta i pielęgnacja skóry emulsją latopic bardzo pomogły. Odkąd stosujemy emolienty, skóra jest nawilżona i gładka, a szorstkie zmiany nie są już widoczne. Mam nadzieję że jak będzie starszy to problem sam minie.
27-06-2015
Ocena:
z alergia trzeba nauczyc sie zyc, byc czujnym przy kazdym kupowanym gotowym posilku, czytc etykiety i ogolnie bardzo dbac o to, co sie je, bardzo pomocne jest takze stosowanie kuracji probiotykiem na alergie Latopic, ktory lagodzi objawy alergii, a u nas po niedlugim czasie od kuracji dzeicko zaczelo tolerowac wiele produktow! to zasluga probiotyku:)wiecej na temat dzialanie probiotyku w alergii jest tutaj:http://www.latopic.pl/Alergia-pokarmowa/Probiotyki-a-alergia
26-11-2014
Ocena:
ja mam to szczęście, że w przedszkolu, do którego uczęszcza córka respektują jej indywidualną dietę tak więc jestem spokojna, że nie spożywa żadnych alergenów.
uczulenie na pieluchy

Uczulenie na pieluchy. Co zrobić, jeśli niemowlak ma alergię?

2024-06-06
Wbrew pozorom uczulenie na pieluchy jest całkiem często spotykane i wcale nie musi pojawić się w pierwszych tygodniach życia, gdy maluch dopiero zaczyna korzystać z pampersów. Jego objawy są trudne do przeoczenia, a ich zauważenie wymaga natychmiastowej reakcji. Jak objawia się uczulenie na pieluchy u niemowlaka i co robić w takiej sytuacji? Dowiedz się, czytając ten poradnik.
alergia

Alergia pokarmowa u niemowlaka. Objawy i leczenie

2021-11-07
U niemowląt dość często diagnozowane są alergie pokarmowe – szacuje się, że cierpi na nie nawet 5% dzieci poniżej 1. roku życia, przy czym najczęściej występującą alergią jest ta na białko krowiego mleka. Sprawdź, jakie są objawy alergii pokarmowej u niemowlaka, w jaki sposób diagnozuje się taką przypadłość i jak się ją leczy.
gluten

Nietolerancja glutenu. Objawy alergii u niemowlaka

2021-11-06
W ostatnich latach coraz więcej mówi się o nietolerancji glutenu. Niestety problem ten dotyka również małe dzieci, w tym niemowlęta, i wywołuje rozmaite, nieprzyjemne objawy. Sprawdź, czym może objawiać się nietolerancja glutenu dzieci i co zrobić w razie występowania takich symptomów.
Alergia pokarmowa utrudnia życie co dziesiątemu niemowlakowi

Alergia pokarmowa - Dzidziusiowo.pl

2015-07-06
Alergia pokarmowa zazwyczaj jest pierwszą chorobą alergiczną jaką dziecko przechodzi w swoim życiu. Często występuje już u noworodków. Jej objawy bywają dla mal...
alergia-550x350

Czym jest alergia?

2015-07-06
Kaszel, katar i gorączka nie muszą być objawami przeziębienia. Istnieje prawdopodobieństwo, że to alergia. Warto sprawdzić, gdyż wczesne rozpoznanie daje duże s...
alergia-kontaktowa-550x350

Alergia kontaktowa

2015-07-06
Czasami wystarczy krótkotrwały kontakt z przedmiotem zawierającym składnik alergizujący np. nikiel z którego zrobione są zatrzaski w ubrankach, aby na skórze ma...
Objawy ze strony układu pokarmowego

Objawy ze strony układu pokarmowego

2014-07-01
Alergia na białko mleka krowiego jest reakcją własnego systemu odpornościowego dziecka na białka obecne w mleku krowim. Objawy mogą różnić się u poszczególnych ...