Data publikacji:

Alergia - w jaki sposób się objawia?

Autor: Mariusz Kłos - Lekarz

Niestety choroby alergiczne są obecnie schorzeniami rozpoznawanymi coraz częściej. Pacjenci mogą prezentować cały wachlarz objawów, które nie zawsze bywają kojarzone z typową alergią. Jakie zatem dolegliwościami alergiczne można spotkać najczęściej?

 

kobieta kicha w chusteczkę

 

Przeczytaj również: Czym jest alergia?

1. Alergiczny nieżyt nosa

Zapalenie błony śluzowej nosa rozwijające się w wyniku alergii objawia się wyciekiem wodnistej wydzieliny z nosa, kichaniem, często napadowym. Dominuje uczucie zatkanego nosa i jego świąd. Bywa, że razem z nosem, swędzą także spojówki. Często są one zaczerwienione. Do tych objawów może dojść również swędzenie uszu, podniebienia i gardła. Upośledzony jest węch. Z objawów ogólnych w alergicznym nieżycie nosa pojawić się mogą zaburzenia snu i koncentracji, a także stany podgorączkowe i ból głowy. Objawy występować mogą jedynie w przypadku kontaktu z uczulającymi substancjami lub przewlekle.

 

2. Pokrzywka

Pokrzywka występuje w postaci bąbla, który zwykle swędzi, bywa bolesny, a nawet piekący. Wykwit może być różowy lub biały, najczęściej otoczony zaczerwienioną skórą. Typowe dla pokrzywki jest szybkie powstawanie i ustępowanie zmian (utrzymuje się do 24. godzin). Bąble mogą zlewać się ze sobą, tworzyć różnorodne kształty i zajmować rozległą powierzchnię skóry.

 

Przeczytaj również: Alergia kontaktowa

 

3. Alergiczne zapalenie spojówek

Stan zapalny spojówek spowodowany alergią daje objawy takie jak świąd, uczucie pieczenia i wodnistą wydzielinę wypływającą z worka spojówkowego. Pacjenci nieraz skarżą się także na światłowstręt, czyli przykre i mocne odczucie, że światło razi oczy chorego.

 

4. Anafilaksja

Objawy anafilaksji pojawiają się najczęściej w ciągu niespełna kilku sekund lub minut po narażeniu na czynnik wywołujący: skóra jest obrzęknięta, zaczerwieniona i swędząca, ze strony układu oddechowego może pojawić się kaszel, chrypka, duszność, katar. Dolegliwości przewodu pokarmowego to najczęściej biegunka, ból brzucha, nudności i wymioty. W przebiegu anafilaksji dochodzi do spadku ciśnienia tętniczego krwi. Wstrząs anafilaktyczny jest bardzo niebezpieczny i uważa się go za bezpośredni stan zagrożenia życia.

 

5. Obrzęk naczynioruchowy

Alergia może przebiegać pod postacią obrzęku naczynioruchowego, w przebiegu którego pojawia się „opuchlizna” w obrębie twarzy, kończyn, czy narządów płciowych. W cięższych przypadkach obrzęk dotyczy języka, gardła lub krtani. Objawy rozwijają się najczęściej w ciągu kilku minut lub godzin, są skutkiem rozszerzenia i zwiększenia przepuszczalności naczyń krwionośnych (płyn „ucieka” z naczyń).

 

Przeczytaj również: Alergia pokarmowa

6. Choroba posurowicza

Choroba posurowicza jest wyrazem reakcji alergicznej, która rozwija się po upływie 1-2 tygodni od kontaktu z czynnikiem wywołującym, objawy to najczęściej: gorączka, zmiany skórne (np. plamy, grudki, zaczerwienienie, które występują na początku w obrębie stóp, dłoni i tułowia, są z reguły swędzące). Poza tym mogą pojawić się: ból i tkliwość uciskowa w okolicy stawów, ból mięśni, powiększenie węzłów chłonnych i śledziony oraz objawy ze strony przewodu pokarmowego (np. biegunka, ból brzucha, wymioty) oraz innych narządów i układów.

 

Zdjęcie: Pixabay.com


Autor

uczulenie na pieluchy

Uczulenie na pieluchy. Co zrobić, jeśli niemowlak ma alergię?

2024-06-06
Wbrew pozorom uczulenie na pieluchy jest całkiem często spotykane i wcale nie musi pojawić się w pierwszych tygodniach życia, gdy maluch dopiero zaczyna korzystać z pampersów. Jego objawy są trudne do przeoczenia, a ich zauważenie wymaga natychmiastowej reakcji. Jak objawia się uczulenie na pieluchy u niemowlaka i co robić w takiej sytuacji? Dowiedz się, czytając ten poradnik.
alergia

Alergia pokarmowa u niemowlaka. Objawy i leczenie

2021-11-07
U niemowląt dość często diagnozowane są alergie pokarmowe – szacuje się, że cierpi na nie nawet 5% dzieci poniżej 1. roku życia, przy czym najczęściej występującą alergią jest ta na białko krowiego mleka. Sprawdź, jakie są objawy alergii pokarmowej u niemowlaka, w jaki sposób diagnozuje się taką przypadłość i jak się ją leczy.
gluten

Nietolerancja glutenu. Objawy alergii u niemowlaka

2021-11-06
W ostatnich latach coraz więcej mówi się o nietolerancji glutenu. Niestety problem ten dotyka również małe dzieci, w tym niemowlęta, i wywołuje rozmaite, nieprzyjemne objawy. Sprawdź, czym może objawiać się nietolerancja glutenu dzieci i co zrobić w razie występowania takich symptomów.
Alergia pokarmowa utrudnia życie co dziesiątemu niemowlakowi

Alergia pokarmowa - Dzidziusiowo.pl

2015-07-06
Alergia pokarmowa zazwyczaj jest pierwszą chorobą alergiczną jaką dziecko przechodzi w swoim życiu. Często występuje już u noworodków. Jej objawy bywają dla mal...
alergia-550x350

Czym jest alergia?

2015-07-06
Kaszel, katar i gorączka nie muszą być objawami przeziębienia. Istnieje prawdopodobieństwo, że to alergia. Warto sprawdzić, gdyż wczesne rozpoznanie daje duże s...
alergia-kontaktowa-550x350

Alergia kontaktowa

2015-07-06
Czasami wystarczy krótkotrwały kontakt z przedmiotem zawierającym składnik alergizujący np. nikiel z którego zrobione są zatrzaski w ubrankach, aby na skórze ma...
Objawy ze strony układu pokarmowego

Objawy ze strony układu pokarmowego

2014-07-01
Alergia na białko mleka krowiego jest reakcją własnego systemu odpornościowego dziecka na białka obecne w mleku krowim. Objawy mogą różnić się u poszczególnych ...