Data publikacji:

Co jest tak naprawdę w E?

Autor: Punta Mika

Na sklepowych półkach ciężko znaleźć produkty, które nie zawierają chemicznych dodatków. Czym są e-dodatki, jak wpływają na nasz organizm i na co zwrócić uwagę czytając etykiety wybieranych produktów?

 

konserwanty-550x350

Producenci stosują e-dodatki w celach wzmocnienia koloru, wydobycia odpowiedniego smaku i zapachu, a także aby przedłużyć termin przydatności do spożycia danego artykułu.

Związki chemiczne

Związki chemiczne można podzielić na trzy podstawowe grupy: naturalne, identyczne z naturalnymi i sztuczne. Pierwsze i ostatnie określenie jest jasne. Warto na chwilę zatrzymać się przy zagadkowo brzmiącej, a często goszczącej na etykietach nazwie, "identyczne z naturalnymi". Co ona oznacza? W praktyce dodatki te mają identyczną strukturę chemiczną jak związki naturalne, jednak są syntezowane sztucznie - przez człowieka.

Skład produktu - odszyfruj skrót 

Podczas analizowania składu produktu na etykiecie trafiamy często na oznaczenia E + numer. Tyczą się one trzeciej z wyżej wymienianych grup - sztucznych związków chemicznych. Pełna lista e-dodatków jest powszechnie dostępna i obejmuje wszystkie dodatki (w sumie ponad 2000), które zostały uznane przez Unię Europejską za bezpieczne i dozwolone do użycia. Przykładowo E 100–199 oznaczają barwniki, E 200–299 konserwanty, a E 300–399 przeciwutleniacze i regulatory kwasowości.

Teoretycznie wszystkie związki chemiczne, które znajdują się na liście, są bezpieczne dla zdrowia. Mogą one jednak wywoływać niepożądane efekty. Choć osobno są nieszkodliwe, jedząc różne produkty z zawartością rozmaitych E, mieszamy je. Co natomiast może powodować reakcje alergiczne, szczególnie u dzieci. Dlatego starajmy się tak układać dietę, by występowało w niej jak najwięcej produktów naturalnych, bądź wzbogaconych w dodatki identyczne z naturalnymi.

Uwaga na słodycze!

Ostatnio w mediach zrobiło się głośno na temat barwników, dodawanych do ulubionych produktów naszych pociech - słodyczy i soków. Okazuje się, że spożywane w dużych ilościach mają negatywny wpływ na dzieci. Maluchy mają objawy przypominające ADHD - nie mogą się skoncentrować, są nadpobudliwe i nerwowe. Na które E trzeba zwracać szczególną uwagę? W nieodpowiednich ilościach efekty uboczne mogą powodować: żółcień pomarańczowa (E 110, galaretki i napoje w proszku), karmoizyna (E 122, soki i lody), czerwień allura (E 129, żelki), tartazyna (E 102, napoje w proszku, krakersy) oraz pąs 4R (E 124, lody i polewy).

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by


Autor

Punta Mika

Nie zaczyna dnia bez filiżanki mocnej kawy i porannego przeglądu prasy. Żyje bardzo aktywnie i prowadzi kilka projektów na raz. Marzy, by doba miała 48 godzin. Jak każda kobieta lubi dbać o zdrowie i urodę, dlatego chętnie o tym pisze i dzieli się wiedzą z czytelniczkami Dzidziusiowa.

dziecko

Bezpieczne dziecko w domu, czyli jak zabezpieczyć dom przed dzieckiem?

2021-05-21
Ciekawość najmłodszych dzieci nie zna granic. Maluchy, które zaczynają raczkować i chodzić, chętnie zaglądają do szafek, szarpią za kable i różne wystające elementy. Niestety, nie wszystkie przedmioty znajdujące się w domu są odpowiednie dla dzieci. Bezpieczne dziecko w domu to podstawa, dlatego mieszkanie powinno być odpowiednio przygotowane na wesołe zabawy raczkującego i stawiającego pierwsze kroki niemowlęcia. Jakie zabezpieczenia przydadzą się w domu, gdy dziecko zaczyna samodzielnie się poruszać?
kobieta z komputerem

Proste przepisy z truskawkami. Co przyrządzić?

2021-05-04
Z niecierpliwością czekasz, aż rozpocznie się sezon na truskawki? Przepisy, które znajdziesz w niniejszym artykule, z pewnością umilą ci ten czas. Poznasz sposób na szybki słodki obiad z truskawki, przepisy fit oraz recepturę na dżem uwielbiany przez dzieci i dorosłych. Smacznego!
słodycze

Jakie środki słodzące są używane w produktach? Czym je zastąpić?

2021-04-03
Nasz pierwszy pokarm jest słodki. Od urodzenia jesteśmy zaprogramowani na poszukiwanie tego smaku, niesie on ze sobą obietnicę zastrzyku energii. Słodycze poprawiają nastrój, przynajmniej na chwilę. Dlatego wiele osób nie potrafi bez nich żyć. Niestety, nadmiar cukru i kalorii w codziennej diecie niesie ze sobą ryzyko problemów zdrowotnych oraz niechcianego przyrostu masy ciała. To powód, dla którego w składzie gotowych produktów coraz częściej można natknąć się na frazę: środki słodzące różnego pochodzenia.
wielkanoc zwyczaje

Wielkanoc - tradycje i obyczaje

2021-03-16
Wielkanocne zwyczaje - co oznacza Wielki Piątek, a co Lany Poniedziałek? Jakie są wielkanocne obrzędy? Sprawdź.
jak sortować pranie, pranie w pralce, pralka, sortowanie pra

Jak sortować pranie?

2021-03-09
Nie wiesz jak sortować pranie? My ci w tym pomożemy. Najważniejsza zasada, nie łącz białego z czarnym, a cała reszta już pójdzie prościej. Sprawdź jak posortować pranie przed włożeniem do pralki.
Co oznaczają symbole na plastikowych opakowaniach? - Dzidziusiowo.pl

Co oznaczają symbole na plastikowych opakowaniach?

2021-03-04
Żyjemy w czasach, gdy mnóstwo rzeczy w naszym otoczeniu wykonanych jest z plastiku. Nie każdy plastik jest dla nas zdrowy. Skąd wiedzieć, czego unikać, a co jest bezpieczne?
Domowe sposoby na plamy

Usuwanie plam - czyli domowe sposoby na plamy

2021-02-10
Masz problem z usunięciem plam z ulubionych ubrań? Sprawdź jak sobie z nimi poradzić domowymi sposobami.