Data publikacji:

Co jest tak naprawdę w E?

Autor: Punta Mika

Na sklepowych półkach ciężko znaleźć produkty, które nie zawierają chemicznych dodatków. Czym są e-dodatki, jak wpływają na nasz organizm i na co zwrócić uwagę czytając etykiety wybieranych produktów?

 

konserwanty-550x350

Producenci stosują e-dodatki w celach wzmocnienia koloru, wydobycia odpowiedniego smaku i zapachu, a także aby przedłużyć termin przydatności do spożycia danego artykułu.

Związki chemiczne

Związki chemiczne można podzielić na trzy podstawowe grupy: naturalne, identyczne z naturalnymi i sztuczne. Pierwsze i ostatnie określenie jest jasne. Warto na chwilę zatrzymać się przy zagadkowo brzmiącej, a często goszczącej na etykietach nazwie, "identyczne z naturalnymi". Co ona oznacza? W praktyce dodatki te mają identyczną strukturę chemiczną jak związki naturalne, jednak są syntezowane sztucznie - przez człowieka.

Skład produktu - odszyfruj skrót 

Podczas analizowania składu produktu na etykiecie trafiamy często na oznaczenia E + numer. Tyczą się one trzeciej z wyżej wymienianych grup - sztucznych związków chemicznych. Pełna lista e-dodatków jest powszechnie dostępna i obejmuje wszystkie dodatki (w sumie ponad 2000), które zostały uznane przez Unię Europejską za bezpieczne i dozwolone do użycia. Przykładowo E 100–199 oznaczają barwniki, E 200–299 konserwanty, a E 300–399 przeciwutleniacze i regulatory kwasowości.

Teoretycznie wszystkie związki chemiczne, które znajdują się na liście, są bezpieczne dla zdrowia. Mogą one jednak wywoływać niepożądane efekty. Choć osobno są nieszkodliwe, jedząc różne produkty z zawartością rozmaitych E, mieszamy je. Co natomiast może powodować reakcje alergiczne, szczególnie u dzieci. Dlatego starajmy się tak układać dietę, by występowało w niej jak najwięcej produktów naturalnych, bądź wzbogaconych w dodatki identyczne z naturalnymi.

Uwaga na słodycze!

Ostatnio w mediach zrobiło się głośno na temat barwników, dodawanych do ulubionych produktów naszych pociech - słodyczy i soków. Okazuje się, że spożywane w dużych ilościach mają negatywny wpływ na dzieci. Maluchy mają objawy przypominające ADHD - nie mogą się skoncentrować, są nadpobudliwe i nerwowe. Na które E trzeba zwracać szczególną uwagę? W nieodpowiednich ilościach efekty uboczne mogą powodować: żółcień pomarańczowa (E 110, galaretki i napoje w proszku), karmoizyna (E 122, soki i lody), czerwień allura (E 129, żelki), tartazyna (E 102, napoje w proszku, krakersy) oraz pąs 4R (E 124, lody i polewy).

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by


Autor

Punta Mika

Nie zaczyna dnia bez filiżanki mocnej kawy i porannego przeglądu prasy. Żyje bardzo aktywnie i prowadzi kilka projektów na raz. Marzy, by doba miała 48 godzin. Jak każda kobieta lubi dbać o zdrowie i urodę, dlatego chętnie o tym pisze i dzieli się wiedzą z czytelniczkami Dzidziusiowa.

Dziewczynka wręcza kwiaty na Dzień Matki

Dzień Matki - 26 maja. Jak obchodziliśmy go dawniej? - Dzidziusiowo.pl

2022-05-26
Mama to najważniejsza osoba w życiu praktycznie każdego z nas. 26 maja obchodzimy w Polsce Dzień Matki. Prześledźmy historię tego święta, a także zobaczmy, gdzie jeszcze obchodzi się ten wyjątkowy dzień.
wielkanoc zwyczaje

Wielkanoc - tradycje i obyczaje

2022-04-06
Wielkanocne zwyczaje - co oznacza Wielki Piątek, a co Lany Poniedziałek? Jakie są wielkanocne obrzędy? Sprawdź.
przepisy na jajka

Wielkanoc - przepisy na jajka

2022-04-06
Jajko to niekwestionowany symbol Świąt Wielkanocnych. Na twardo, zapiekane w piekarniku, zasmażane, faszerowane lub pływające w świętecznym żurku na pewno zagoś...
co do koszyczka wielkanocnego

Wielkanocny koszyczek - co powinno się w nim znaleźć

2022-04-05
Tradycyjny koszyczek wielkanocny powinien być wiklinowy i wyłożony w środku białą serwetką, udekorowany bukszpanem, baziami lub wiosennymi kwiatami. Nie powinno...
Basen do ogrodu dla dziecka

Jaki basen dla dzieci do ogrodu?

2022-03-26
Basen ogrodowy zapewnia dzieciom fantastyczną zabawę i umożliwia schłodzenie się w upalny dzień. Aby jednak maluchy były w nim bezpieczne i aby mogły cieszyć się wspaniałą zabawą przez długi czas, przed zakupem należy zwrócić uwagę na kilka ważnych cech produktu. Podpowiadamy, jak wybrać basen dla dzieci do ogrodu i czym różnią się poszczególne modele.
łóżeczko i komoda dla niemowlaka

Jakie łóżeczko i komoda dla niemowlaka?

2021-11-18
Urządzanie pokoju dziecięcego jest przyjemne, ale bywa również źródłem wielu dylematów. Jeden z nich dotyczy tego, jakie łóżeczko z komodą dla niemowlaka wybrać. Czy zdecydować się na mebel „2 w 1”, czy może jednak na dwa oddzielne? A może w ogóle zrezygnować z komody na rzecz wysokiej szafy? Jeśli i ty zadajesz sobie takie pytania – koniecznie przeczytaj ten tekst.
organizer na przewijak

Jaki organizer na przewijak?

2021-08-22
Aby zmienianie pieluszki niemowlaka odbywało się sprawnie, a on sam ani na sekundkę nie pozostał bez opieki, wszystkie akcesoria – pieluszki, kremy i chusteczki, muszą znajdować się w pobliżu przewijaka. Dla porządku dobrze byłoby je oczywiście jakoś posegregować – np. w specjalnym organizerze. Sprawdź, jaki organizer na przewijak ułatwi ci czynności pielęgnacyjne.