Co jest tak naprawdę w E?

Data:

Na sklepowych półkach ciężko znaleźć produkty, które nie zawierają chemicznych dodatków. Czym są e-dodatki, jak wpływają na nasz organizm i na co zwrócić uwagę czytając etykiety wybieranych produktów?

 

konserwanty-550x350

Producenci stosują e-dodatki w celach wzmocnienia koloru, wydobycia odpowiedniego smaku i zapachu, a także aby przedłużyć termin przydatności do spożycia danego artykułu.

Związki chemiczne

Związki chemiczne można podzielić na trzy podstawowe grupy: naturalne, identyczne z naturalnymi i sztuczne. Pierwsze i ostatnie określenie jest jasne. Warto na chwilę zatrzymać się przy zagadkowo brzmiącej, a często goszczącej na etykietach nazwie, "identyczne z naturalnymi". Co ona oznacza? W praktyce dodatki te mają identyczną strukturę chemiczną jak związki naturalne, jednak są syntezowane sztucznie - przez człowieka.

Skład produktu - odszyfruj skrót 

Podczas analizowania składu produktu na etykiecie trafiamy często na oznaczenia E + numer. Tyczą się one trzeciej z wyżej wymienianych grup - sztucznych związków chemicznych. Pełna lista e-dodatków jest powszechnie dostępna i obejmuje wszystkie dodatki (w sumie ponad 2000), które zostały uznane przez Unię Europejską za bezpieczne i dozwolone do użycia. Przykładowo E 100–199 oznaczają barwniki, E 200–299 konserwanty, a E 300–399 przeciwutleniacze i regulatory kwasowości.

Teoretycznie wszystkie związki chemiczne, które znajdują się na liście, są bezpieczne dla zdrowia. Mogą one jednak wywoływać niepożądane efekty. Choć osobno są nieszkodliwe, jedząc różne produkty z zawartością rozmaitych E, mieszamy je. Co natomiast może powodować reakcje alergiczne, szczególnie u dzieci. Dlatego starajmy się tak układać dietę, by występowało w niej jak najwięcej produktów naturalnych, bądź wzbogaconych w dodatki identyczne z naturalnymi.

Uwaga na słodycze!

Ostatnio w mediach zrobiło się głośno na temat barwników, dodawanych do ulubionych produktów naszych pociech - słodyczy i soków. Okazuje się, że spożywane w dużych ilościach mają negatywny wpływ na dzieci. Maluchy mają objawy przypominające ADHD - nie mogą się skoncentrować, są nadpobudliwe i nerwowe. Na które E trzeba zwracać szczególną uwagę? W nieodpowiednich ilościach efekty uboczne mogą powodować: żółcień pomarańczowa (E 110, galaretki i napoje w proszku), karmoizyna (E 122, soki i lody), czerwień allura (E 129, żelki), tartazyna (E 102, napoje w proszku, krakersy) oraz pąs 4R (E 124, lody i polewy).

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.