Błonnik jest inaczej określany włóknem pokarmowym i co ciekawe, nie pełni w organizmie funkcji odżywczej. Jest zaliczany do grona węglowodanów nieprzyswajalnych, co oznacza, że nie ulega trawieniu w przewodzie pokarmowym, a jednocześnie jest do tego procesu niezbędny. Oto, na czym polega jego rola:
Istnieją dwa, zasadnicze rodzaje błonnika: rozpuszczalny (w większości pektyny, zawarte m.in. w owocach) i nierozpuszczalny w wodzie (celuloza, hemiceluloza, ligniny, znajdujące się m.in. w otrębach, kaszach i orzechach). Ze względu na ilość dobroczynnych właściwości, spożywanie odpowiedniej ilości błonnika jest zalecane każdemu, kto dba o swoje zdrowie i samopoczucie. Czy można stosować błonnik w ciąży bez obaw o negatywny wpływ na dziecko?
Ciąża to niezwykły czas w życiu każdej kobiety, który wymaga ogromnej ostrożności i uważności w każdym, najmniejszym aspekcie. Dotyczy to szczególnie sposobu odżywiania, który w bezpośredni sposób wpływa na samopoczucie ciężarnej oraz zdrowy rozwój maluszka. Błonnik w ciąży jest tak samo niezbędny - a często nawet jeszcze bardziej potrzebny - jak w każdym innym momencie. Dzięki niemu procesy trawienne przebiegają prawidłowo, a rytm wypróżnień staje się regularny. W końcu jedną z najczęstszych dolegliwości ciążowych są zaparcia. W stanie błogosławionym nie można przyjmować żadnych leków ani silnych substancji przeciwdziałających zaparciom. Błonnik jest zaś zupełnie naturalnym środkiem, który w łagodny sposób pobudza jelita do pracy, oczyszczając je jednocześnie z wszelkich złogów. I tutaj pojawia się kolejna, niezwykle ważna funkcja sprawiająca, że warto stosować błonnik w ciąży - zwiększa uczucie sytości, przez co zmniejsza chęć na podjadanie. A jak wiadomo - zbyt intensywne przybieranie na wadze podczas ciąży także nie wpływa korzystnie na rozwój dziecka. Najlepiej więc włączyć do swojego menu pokarmy obfite w błonnik, jak np. płatki owsiane, razowe pieczywo, kasze, warzywa i owoce w formie surowej (zjadane ze skórką).
Obecnie dużą popularnością cieszą się suplementy diety z błonnikiem, które są dedykowane osobom z problemami trawiennymi. Czy można pić błonnik w ciąży właśnie w takiej postaci? Najlepiej skonsultować to wcześniej z lekarzem. Jeśli mimo stosowania odpowiedniej diety, kobieta w ciąży uskarża się na zaparcia, bardzo możliwe, że lekarz sam zaleci stosowanie błonnika w postaci suplementu. Najczęściej jest to błonnik witalny, który jest naturalnym suplementem diety. Na błonnik witalny składa się babka jajowata, babka płesznik oraz czasami len. Można przyrządzać z niego napój lub po prostu dodawać do jogurtu lub owsianki. Poza informacją, czy można brać błonnik w ciąży, nie mniej istotne jest też, jak to robić. Bez względu na rodzaj stosowanego błonnika, należy mieć na uwadze, że podczas jego spożywania niezbędne jest wypijanie dużej ilości wody - co najmniej 2 litry dziennie. W innym wypadku, zamiast przeciwdziałać zaparciom, można je spowodować. Ilość spożywanego błonnika przez osoby dorosłe powinna wynosić maksymalnie 40 g dziennie. W sytuacji, kiedy zaś wcześniej spożywało się pokarmy ubogie w błonnik, dobrze jest wprowadzać go do diety stopniowo, przez codzienne zwiększanie dawki - inaczej może się to skończyć biegunką. Błonnik w ciąży może naprawdę korzystnie wpłynąć na zdrowie i samopoczucie, ale tylko jeśli jest stosowany mądrze i przede wszystkim - po konsultacji z ginekologiem prowadzącym ciążę.