Data publikacji:

Pochwa po porodzie – jak dbać o pochwę po porodzie. Pielęgnacja

Wiele kobiet w ciąży obawia się tego, jak będzie wyglądała pochwa po porodzie naturalnym. Te wątpliwości i obawy są zrozumiałe, zważywszy na to, jak bardzo rozciągnąć musi się ten organ i że w wielu przypadkach musi dojść do jego nacięcia. Na szczęście u większości kobiet pochwa dość szybko wraca do „normy” – dobrze się prezentuje i umożliwia czerpanie radości z życia seksualnego. Wyjaśniamy, jak ją pielęgnować, aby tak właśnie się stało, i które sygnały świadczą o tym, że niezbędne jest zasięgnięcie pomocy lekarza.
pochwa po porodzie

Wagina podczas porodu – co się z nią dzieje?

Jednym z pytań, które często niepokoją przyszłe mamy, jest to, co dzieje się z pochwą w czasie porodu. Wizja przeciskającego się 3,5-kilogramowego dziecka przez to dość wąskie przejście może wręcz przerażać i nasuwać myśli o poddaniu się cesarskiemu cięciu „na życzenie”. Warto zatem rzucić nieco światła na proces przychodzenia dziecka na świat drogą natury.
Jeśli zastanawiasz się, jak to możliwe, że wagina podczas porodu jest w stanie zmieścić główkę dziecka (przejście tej części ciała dziecka stanowi największe wyzwanie), to pamiętaj, że jest to organ naprawdę rozciągliwy. Dodatkowo już w okresie ciąży wpływają na niego hormony (przede wszystkim relaksyna oraz estrogeny), które sprawiają, że staje się ona jeszcze bardziej „luźna” i poród staje się możliwy.
Jednocześnie należy zaznaczyć, że tak jak kobiety różnią się pod względem budowy ciała, tak i różne są ich dzieci. W przypadku gdy wagina podczas porodu nie rozciąga się zgodnie z oczekiwaniami położnej albo gdy dziecko jest dość duże, może dojść do pęknięcia ścianki pochwy. Pęknięcie pochwy podczas porodu może mieć bardzo poważne konsekwencje, dlatego w celu zapobiegnięcia takiej komplikacji często stosuje się małe nacięcie ścianki pochwy (oczywiście wcześniej znieczulając miejsce cięcia). Po przyjściu dziecka na świat dokonuje się szycia, a w kilka dni później – zdjęcia szwów.

Pochwa po porodzie – jak wygląda?

Pochwa po porodzie jest zazwyczaj dość mocno obrzęknięta i tkliwa. Mogą pojawić się na niej siniaki, palcami można też wyczuć nierówności oraz zgrubienia. Jeśli w czasie porodu doszło do nacięcia krocza, rana będzie bolesna i tkliwa, a jej gojenie się będzie trwało do 4 tygodni. W miejscu cięcia lub pęknięcia młoda mama może odczuwać drętwienie, mrowienie czy swędzenie – to naturalne dolegliwości, które miną z czasem.
Nieco gorzej może wyglądać pochwa po porodzie, jeżeli w czasie jego trwania doszło do samoistnego pęknięcia krocza. W takim przypadku może dojść do uszkodzenia mięśni krocza (obrażenia II stopnia), ran szarpanych mięśni krocza oraz mięśni przy odbycie (obrażenia III stopnia) lub nawet dodatkowo do uszkodzenia tkanek wyściełających odbytnicę (obrażenia IV stopnia). W przypadku obrażeń III i IV stopnia koniecznie jest zastosowanie specjalistycznego szycia.
Jak widać, nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy pochwa po porodzie wraca do normy. Wszystko zależy od tego, jak przebiegł poród, czy konieczne było nacięcie oraz czy doszło do samoistnego pęknięcia tkanek. Niemniej warto dodać, że w większości przypadków pochwa po porodzie dość szybko wraca do „formy” – nawet jeśli doszło do nacięcia tkanki.

Wagina po porodzie – jak o nią dbać?

Aby pochwa po porodzie szybko przestała być źródłem dyskomfortu, należy o nią odpowiednio dbać. Przede wszystkim pamiętaj o poniższych czynnościach:
  • Odpowiednia higiena
Przemywaj krocze minimum 3 razy dziennie, pamiętając o odpowiednim kierunku prowadzenia ręki (od przodu do tyłu). Do mycia stosuj odpowiednie płyny, np. Tantum Rosa. Zawsze przed dotykaniem okolic intymnych dokładnie myj ręce.
  • Odpowiednie suszenie
Do osuszania umytych okolic używaj ręcznika papierowego, a nie bawełnianego ręcznika. Delikatnie przykładaj ręcznik – nie pocieraj pochwy, ponieważ sprawi ci to ból.
  • Odpowiednie zabezpieczenie
Po porodzie noś specjalistyczne podkłady. Pamiętaj, żeby regularnie je zmieniać (co 2–3 godziny).
  • Wietrzenie okolic intymnych
Uszkodzone tkanki będą szybciej się goiły, jeśli zapewnisz im dostęp do świeżego powietrza. Jeżeli tylko możesz (np. w domu, gdy jesteś sama z dzieckiem lub partnerem), nie noś bielizny pod sukienką.

Suchość pochwy po porodzie – z czego wynika ten problem? Jak sobie pomóc?

Jednym z problemów, z jakimi muszą zmagać się młode mamy, jest suchość pochwy po porodzie. W dużej mierze wynika ona ze zmian hormonalnych, do których dochodzi w czasie ciąży, podczas porodu oraz w okresie laktacji.
Dla zwiększenia komfortu możesz stosować specjalne żele (lubrykanty) do okolic intymnych. Wybierając je, zwróć uwagę na odpowiednie pH – powinno być mniejsze niż 7.

Luźna pochwa po porodzie – co robić?

Innym problemem, z którym zmagają się młode mamy, jest zbyt luźna pochwa po porodzie – przypadłość ta jest efektem nadmiernego rozciągnięcia się tkanek pochwy podczas porodu.
Aby zlikwidować poczucie nadmiernego „luzu” w pochwie, warto wprowadzić do codziennej aktywności ćwiczenia mięśni dna miednicy. Nie są one skomplikowane – wystarczy na pięć sekund zacisnąć mięśnie pochwy tak, jak podczas próby zatrzymania strumienia moczu. Powtarzaj ćwiczenie co najmniej 20 razy dziennie.
Uwaga! Jeśli problem nie ustępuje wraz z upływem kolejnych miesięcy, warto udać się do lekarza i rozważyć poddanie się zabiegowi o nazwie waginoplastyka.

Zbyt ciasna pochwa po porodzie

Kobiety, u których w czasie porodu przeprowadzono cięcie i szycie tkanek pochwy, czasem narzekają na zbytnie zwężenie organu. W takich sytuacjach można zastosować specjalne rozszerzacze pochwy, dodatkowo pomocne będzie częste rozmasowywanie ścianek pochwy przy pomocy lubrykantów.
Zdjęcie: Envato Elements
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.