Data modyfikacji:

Poduszka do karmienia bliźniaków: jaką wybrać i na co zwrócić uwagę?

Poduszka do karmienia bliźniaków to prosty w swej budowie gadżet, który znakomicie poprawia komfort w czasie karmienia dwójki dzieci. Korzystające z niego mamy podkreślają, że pomaga on nie tylko znaleźć odpowiednią pozycję, ale również w dużym stopniu odciąża plecy. Pozostaje jedynie pytanie – jaka poduszka do karmienia bliźniaków będzie najlepsza? Na co zwrócić uwagę przy jej wyborze i ile taki produkt kosztuje?
poduszka do karmienia bliźniaków

Poduszka do karmienia bliźniaków – dlaczego warto?

Gdy na świat mają przyjść bliźnięta, rodzice muszą przygotować się na podwójne wydatki – zrozumiałe jest zatem, że starają się ograniczać zakup gadżetów do niezbędnego minimum. Poduszka do karmienia bliźniaków powinna jednak znaleźć się na liście zakupów, ponieważ jej użytkowanie wiąże się z licznymi korzyściami:
 • Odciążenie kręgosłupa mamy
 • Kręgosłup każdej mamy doznaje dużego obciążenia – zarówno w ciąży, jak i później, gdy niemowlęta wymagają częstego noszenia. Skutkuje to oczywiście dolegliwościami bólowymi – u niektórych kobiet bardzo silnymi.
  Poduszka do karmienia bliźniaków pozwala zredukować bóle pleców, ponieważ odciąża kręgosłup i likwiduje konieczność trzymania dzieci – wystarczy objąć je dłońmi.
 • Ułatwienie karmienia
 • Dzięki poduszce do karmienia przystawianie dzieci do piersi staje się łatwiejsze – maluszki ułożone są dokładnie naprzeciw biustu. Ramiona i dłonie karmiącej są odciążone, przez co czuje się ona bardzo komfortowo.
 • Zwiększenie wygody dzieci
 • Poduszka do karmienia dla bliźniaków ułatwia dzieciom przyjmowanie pokarmu. Są one ułożone w pozycji leżącej i mają swobodny dostęp do piersi. Wszystko to sprawia, że nawet w pierwszych dniach karmienia przebiega ono bez większych komplikacji.  
  Co ważne, poduszka do karmienia dla bliźniaków przydaje się również rodzicom, którzy karmią niemowlęta butelką. O wiele łatwiej jest bowiem zapanować nad maluszkami i karmić je w odpowiedniej pozycji, gdy są one stabilnie podparte i zabezpieczone.

  Jaka poduszka do karmienia bliźniaków będzie najlepsza? Rodzaje wypełnienia

  Zastanawiasz się, jaka poduszka do karmienia bliźniaków będzie najlepsza? W takim razie koniecznie zwróć uwagę na rodzaj wypełnienia poszczególnych produktów.
 • Poduszka do karmienia z wypełnieniem z pianki
 • Poduszka do karmienia z wypełnieniem z pianki jest wysoka i dość twarda, dlatego zapewnia dzieciom doskonałe podparcie. Dużym minusem takich produktów jest jednak ich cena – zazwyczaj kosztują one co najmniej kilkaset złotych.
 • Poduszka do karmienia wypełniona kulkami styropianowymi
 • Tego typu poduszka do karmienia bliźniaków jest znacznie tańsza. Należy jednak zwrócić uwagę na ilość wypełnienia. Niestety zdarza się, że producenci wkładają do poduszek zbyt mało styropianowych kulek, przez co dzieci „zapadają” się w nich czasie karmienia. Zmniejsza to komfort zarówno samych niemowląt, jak i karmiącej mamy.
 • Poduszka do karmienia z wnętrzem poliestrowym
 • Poliestrowe wypełnienie zapewnia dużą stabilność, a jednocześnie dopasowuje się do ciał niemowląt. Jest to jeden z częściej polecanych produktów – zapewnia on wygodę i komfort zarówno dzieciom, jak i karmiącemu rodzicowi.
 • Poduszka do karmienia z włóknami z silikonu
 • Silikon to świetne wypełnienie poduszki – pozwala skórze oddychać, zapewniając jednocześnie dobre podparcie dla ciała oraz przyjemną miękkość.

  Poduszka do karmienia bliźniaków – na co jeszcze zwrócić uwagę?

  Kupując poduszkę do karmienia, zwróć również uwagę na:
 • Wielkość i wysokość produktu
 • Poduszka powinna być na tyle szeroka, aby każde z dzieci mogło swobodnie leżeć na swojej części – nawet po ukończeniu trzeciego czy czwartego miesiąca życia. Musi również mieć odpowiednią wysokość – leżące na niej maluszki powinny mieć twarze dokładnie na wysokości piersi mamy. Tylko wówczas produkt będzie zapewniał maksimum komfortu użytkowania.
 • Możliwość zdejmowania pokrowca
 • Poduszka do karmienia bliźniaków często ulega zabrudzeniom. Ważne jest zatem, aby można było zdjąć z niej bawełniany pokrowiec i prać go w pralce w wyższych temperaturach. W przeciwnym razie produkt szybko stanie się kłopotliwy w użytkowaniu.
 • Atesty
 • Dobra poduszka do karmienia powinna być odznaczona atestami. Upewnij się, czy produkt ma atest OEKO STANDARD (atest dla produktów tkaninowych), Polskiego Zakładu Higieny (PZH) albo odznaczenie „Bezpieczny dla dziecka”.

  Poduszka do karmienia bliźniaków – jak jej używać?

  Poduszka do karmienia dla bliźniaków jest bardzo łatwa w użyciu. Model z wypełnieniem piankowym należy jedynie przysunąć do siebie i ułożyć na nim dzieci w najwygodniejszy dla siebie sposób. Jeśli masz poduszkę z dodatkowym panelem na środku, na czas karmienia odchyl go do tyłu - powinien stanowić wygodną podporę dla twoich pleców. Następnie ułóż niemowlęta na miękkich panelach bocznych, podtrzymując je rękoma dla ich bezpieczeństwa.
  Poduszka do karmienia dla bliźniaków – zwłaszcza ta miękka,z wypełnieniem silikonowym albo poliestrowym, może służyć również jako podwójny leżaczek albo po prostu jako wygodna poduszka.

  Ile kosztuje poduszka do karmienia dla bliźniaków?

  Jak wiele gadżetów dla bliźniąt, tak i poduszka do karmienia jest dość drogim produktem – kosztuje co najmniej 150 złotych. Najdroższe są poduszki z wypełnieniem z pianki, których cena to nawet 500-600 złotych. Niemniej z całą pewnością warto nabyć taki produkt – korzystanie z niego zapewnia zwiększony komfort w czasie karmienia przez wiele miesięcy oraz stanowi doskonałe odciążenie dla przeciążonego kręgosłupa młodej mamy.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Robert Wojtaś
  Robert Wojtaś

  Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.