Data publikacji:

Pokój dla chłopca 3-letniego: jak urządzić?

Pokój dla chłopca 3-latka powinien zachęcać do aktywności i jednocześnie sprzyjać wypoczynkowi. Musi być funkcjonalny i łatwy do samodzielnego sprzątania, pozostawiać przestrzeń do swobodnej zabawy i zapewniać dobre warunki do relaksu. Wygodny pokój nie musi być duży, jeśli tylko aranżacja będzie dobrze przemyślana. Jak urządzić pomysłowy, a zarazem praktyczny pokoik dla dziecka?
pokój dla 3-letniego chłopca

Pokój dla chłopca 3-latka – co musi się w nim znaleźć?

Aranżacja pokoju dla chłopca 3-latka zależy od kilku czynników, a jednym z najważniejszych jest dostępna powierzchnia. Na inne rozwiązania zdecydujesz się, kiedy masz do dyspozycji zaledwie kilka metrów kwadratowych, a na inne, gdy przestrzeń nie jest tak ograniczona.
Co musi się znaleźć w pokoiku dla chłopca 3-latka?
  • Meble do przechowywania zabawek. Sprawdzą się otwarte regały z półkami lub wyposażone w pudełka.
  • Łóżko. W tym wieku najczęściej jest to większy lub mniejszy tapczanik, tradycyjny lub o wymyślnym kształcie.
  • Komoda lub szafa na ubrania. Jeśli jest na to miejsce, dobrze, by znalazły się w pokoju dziecka, ponieważ ułatwia to naukę samodzielnego ubierania.
  • Stolik i krzesełko. Meble do prac plastycznych są bardzo przydatne w pokoju dla chłopca 3-latka.
  • Stolik nocny. Zostawisz na nim książeczki do czytania przed snem, wodę lub lampkę.
  • Pudła i kosze. Będą potrzebne na większe zabawki, pluszaki i akcesoria sportowe.
  • Dywan. Dzieci lubią spędzać dużo czasu na podłodze, gdzie bawią się zabawkami, dywan zapewni im komfort, a przy okazji doda pokoju przytulności.
  • Lampy. Potrzebne będzie główne oświetlenie, ale dodatkowo przydatne będą lampki w pobliżu łóżka i stolika.
  • Pokój dla 3-latka chłopca – wybierz motyw przewodni i kolorystykę

    Jeszcze zanim zaczniesz zastanawiać się, gdzie ustawisz meble w pokoju dla chłopca 3-latka, przemyśl dobrze kolorystykę i styl, w jakim chcesz urządzić przestrzeń. Pomocne będzie wybranie motywu przewodniego, który stanie się inspiracją przy wyborze koloru farby, ewentualnej tapety lub naklejek naściennych, a także dekoracji i barwy mebli.
    Jakie motywy sprawdzą się w pokoiku dla chłopca 3-latka? Kosmos, rdzenni Amerykanie, podmorskie głębiny, dzikie zwierzęta, góry i las – to tylko część pomysłów, jakie możesz wprowadzić do dziecięcego pokoju. Pamiętaj, że zainteresowania dzieci w tym wieku są bardzo zmienne, dlatego warto postawić przede wszystkim na tematyczne dekoracje, a meble czy tapety wybrać neutralne.
    Kolory w pokoju dziecięcym, zwłaszcza tym niewielkich rozmiarów, powinny być jasne, dzięki czemu będzie on wydawał się bardziej przestronny. Ciemne barwy sprawiają przytłaczające wrażenie, podobnie jak zbyt duża ilość kolorów. Zbyt pstrokaty pokój nie pozwoli dziecku na wyciszenie po aktywnym dniu.

    Jakie powinny być meble do pokoju chłopca 3-lata?

    Jakie są najbardziej praktyczne meble do pokoju dziecięcego dla chłopca 3-latka? Powinny być funkcjonalne, wytrzymałe i łatwe do wyczyszczenia. Nie możesz liczyć na to, że tak małe dziecko będzie podchodziło do nich z szacunkiem i dbało o to, żeby się nie zniszczyły. Solidnie wykonane regały czy łóżko dłużej będą prezentowały się bez zarzutu, mogą też później posłużyć innemu maluchowi. Ważne, żeby dało się je bez problemu wyczyścić ze śladów brudnych rączek, kredek lub farb.

    Regały na zabawki

    Zadbaj o to, żeby meble sprzyjały utrzymywaniu porządku, dzięki temu nie będziesz spędzać godzin na układaniu zabawek na półkach. Dobrym pomysłem są regały z wysuwanymi pojemnikami, jednak takich szufladek nie może być zbyt dużo, najlepiej też, jeśli będą oznaczone piktogramami, żeby dziecko samo z łatwością znajdowało swoje ulubione przedmioty.
    Przy tak małych dzieciach dobrze sprawdza się minimalizm i rotacja przedmiotów. Jeśli będziesz wykładać tylko część zabawek jednocześnie, możesz liczyć na to, że dziecko będzie się nimi bardziej interesowało.

    Łóżko

    Miejsce do spania jest ważnym elementem pokoju, ponieważ umożliwia komfortowy wypoczynek w nocy, a czasami również w ciągu dnia. Najlepsze jest łóżko rosnące wraz z dzieckiem, niektórzy decydują się też od razu na spory materac, jeśli przestrzeń na to pozwala.
    Możesz zdecydować się na oryginalne pomysły: łóżko w formie domku, ze zjeżdżalnią, w kształcie samochodu. Dzieci to uwielbiają, ale pamiętaj, że szybko dorastają i po pewnym czasie takie rozwiązania mogą być dla nich zbyt dziecinne.

    Stolik i krzesełko

    Jeśli tylko w pokoju dla chłopca 3-latka jest na to miejsce, zadbaj o to, by znalazł się tam chociaż niewielki stolik do prac plastycznych. Oszczędzi ci to bałaganu przy dużym rodzinnym stole, ale też nauczy malucha kreatywnego spędzania czasu w swoim pokoju. Możesz też zdecydować się na biurko z regulowanym wysokim krzesełkiem rosnącym z dzieckiem, wtedy meble będą służyły znacznie dłużej.

    Szafa lub komoda na ubrania

    W pokoju dla chłopca 3-latka najbardziej funkcjonalne będą szuflady, w których tematycznie poukładasz ubrania i oznaczysz je odpowiednimi obrazkami. Zapewni mu to większą samodzielność, która jest niezbędna do budowania poczucia własnej wartości. Takie rozwiązanie umożliwia też utrzymanie porządku.

    Sprytne rozwiązania w pokoju dla chłopca 3-latka

    Ciekawych rozwiązań muszą najczęściej szukać rodzice dysponujący w mieszkaniu ograniczoną przestrzenią lub niecodziennym układem. Trudny w aranżacji będzie na przykład pokój dla 3-latka na poddaszu, ponieważ skosy zabierają sporo miejsca. Można je jednak wykorzystać do ustawienia pod dachem niskich regałów, a pokój będzie dzięki temu efektowny i funkcjonalny zarazem.
    Jeśli do dyspozycji masz niewielką powierzchnię, zastanów się nad łóżkiem na niskiej antresoli, pod którym umieścisz biurko lub przestrzeń do zabawy. Do takiego łóżka możesz przymocować zjeżdżalnię, która sprawi, że będzie jeszcze bardziej atrakcyjne.
    Pokoik dziecięcy dla chłopca 3-latka nie powinien być nudny, ale nie może też przytłaczać nadmiarem mebli, zabawek i kolorów. Zachowaj umiar, a z pewnością uda ci się stworzyć przestrzeń idealną do aktywności i wypoczynku.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Natalia Dymarczyk
    Natalia Dymarczyk

    Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym