Data publikacji:

Senność przed porodem – czy to się często zdarza?

Ostatnie chwile przed porodem są dla kobiety bardzo ekscytujące. Jednocześnie są pełne stresu i mogą być bogate w dziwne doznania, a jednym z nich jest ogromna senność. Już za moment czas rozwiązania, a kobietę ogarnia przytłaczające zmęczenie – nie jest to wcale niezwykły scenariusz. Kiedy pojawia się wzmożona senność przed porodem? Czy może ona być oznaka zbliżającego się rozwiązania?
senność przed porodem

Czy senność przed porodem powinna niepokoić?

Uczucie zmęczenia w czasie ciąży jest czymś zwyczajnym i nikogo nie dziwi, a mimo to nagła senność przed porodem może być zaskakująca. Czy jest się czym niepokoić, jeśli w ostatnim trymestrze nagle poczujesz wszechogarniające zmęczenie, z którym nie sposób walczyć? Okazuje się, że to normalna reakcja organizmu, która nie powinna być powodem do zmartwienia. Jest jednak jednym z sygnałów, które mogą świadczyć o zbliżającym się rozwiązaniu, dlatego zachowaj czujność.

Zmęczenie i senność przed porodem – czy to częste objawy?

Czy senność i zmęczenie przed porodem zdarzają się często? Tak, nawet bardzo. Żeby się o tym przekonać, wystarczy zapytać kilku kobiet, czy doświadczały podobnych odczuć w tym okresie. Czasami mamy nie zwracają uwagi na wszystkie objawy, które towarzyszą im w ostatnich dniach, a zwłaszcza chwilach przed urodzeniem dziecka, skupiając całą uwagę na maleństwie i wyczekiwaniu jego przyjścia na świat. Kiedy się jednak zastanowią, wiele z nich przypomina sobie, że czuły tuż przed rozwiązaniem obezwładniające zmęczenie.

Senność przed porodem a stres i przemęczenie

Nie da się ukryć, że poród jest niezwykle stresującym wydarzeniem w życiu kobiety, zwłaszcza wtedy, gdy spodziewa się ona pierwszego dziecka. To właśnie przeciążenie emocjonalne może być jedną z przyczyn wzmożonej senności przed porodem. Nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, ale stres wyciąga z organizmu siły, co może skutkować uczuciem przemożnego zmęczenia.
Ponadto w ostatnich tygodniach przed rozwiązaniem kobieta zazwyczaj słabo śpi i nieustannie myśli o tym, co ją czeka i czy wszystko będzie w porządku z maleństwem. Obawa przed porodem, duży brzuch i bóle kręgosłupa skutecznie utrudniają prawdziwy wypoczynek. Warto w tym okresie zadbać o swój komfort, zaopatrując się zawczasu w poduszki do spania i karmienia. Pomocne w zwalczaniu stresu mogą być natomiast różnego rodzaju techniki relaksacyjne, spokojna muzyka i oddawanie się relaksującemu hobby.

Senność w ciąży i przed porodem – hormony

Czy za senność przed porodem odpowiadają również hormony? To one w dużej mierze decydują o zachowaniu i samopoczuciu kobiety. W pierwszym trymestrze senność jest spowodowana wzrostem poziomu progesteronu, do czego swoją cegiełkę dokłada spowolnienie krążenia i niekiedy także wahania poziomu cukru. Na ostatnim etapie ciąży dużą rolę zaczyna odgrywać oksytocyna (tak zwany hormon przywiązania), która również przyczynia się do uczucia senności i zmęczenia przed porodem. Warto też pamiętać, że już samo intensywne produkowanie hormonów jest wyczerpujące.

Magazynowanie energii a senność przed porodem

Przed rozwiązaniem organizm dostaje sygnał, że potrzeba mu będzie dużo energii, by pomóc dziecku przyjść na świat, odczuwa zatem zmęczenie, które ma zmobilizować do odpoczynku wtedy, kiedy jeszcze jest na to czas. Można to nazwać magazynowaniem sił na wydarzenie, będące dla kobiety wielkim wyzwaniem fizycznym i emocjonalnym. Nie jest tajemnicą, że poród może trwać wiele godzin i jest jednym z najtrudniejszych doświadczeń w życiu kobiety, w związku z czym pochłania ogromną ilość energii.
Biorąc pod uwagę fakt, ile czynników wpływa na samopoczucie kobiety w ciąży, nie wydaje się dziwne, że zmęczenie i wzmożona senność przed porodem są czymś powszechnym. Jeśli zauważysz u siebie podobne objawy o intensywnym natężeniu, możesz spodziewać się, że chwila rozwiązania jest blisko.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym