Data publikacji:

Jak rozpoznać potówki u niemowlaka? Jak się objawia skaza białkowa?

Potówki są popularną dolegliwością wśród niemowlaków i bardzo często wzbudzają niepokój wśród rodziców. Każdy rodzic przynajmniej raz zmagał się z maleńkimi krostkami na ciele swojego maluszka. Czym są potówki? Jak rozpoznać potówki u niemowlaka? Jak postępować w przypadku powstania potówek? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedzi na nurtujące cię pytania. 
jak rozpoznać potówki u niemowlaka
Potówki bardzo często pojawiają się na ciele niemowlaka. Mogą pojawić się nawet w pierwszych dniach życia dziecka. Jeżeli zauważysz takie zmiany u swojego dziecka, nie panikuj! Nie jest to nic groźnego. Nie należy jednak bagatelizować problemu, ponieważ brak reakcji może spowodować wtórne nadkażenia skóry, na przykład bakteriami (paciorkowce, gronkowce) lub grzybami (Candida Albicans). 

Jak rozpoznać potówki u niemowlaka?

Potówki u niemowlaków mają postać drobnych krostek, które są wypełnione przezroczystym płynem (tak zwane potówki zwykłe) lub czerwonych grudek z ropnym pęcherzykiem i otoczką zapalną (potówki czerwone). Potówki najczęściej występują w zgięciach łokci, kolan, pod pachami i w pachwinach (gdzie jest najwięcej gruczołów potowych). Mogą występować także na twarzy, szyi lub tułowiu. Najczęściej pojawiają się w okresie letnim. Ale występują także podczas innych pór roku.

Jaka jest przyczyna powstawania potówek? 

Główną przyczyną powstawania potówek jest przegrzanie organizmu. Organizm noworodka nie ma w pełni wykształconych gruczołów potowych oraz mechanizmu termoregulacji. Gruczoły potowe zostają zablokowane i pojawia się stan zapalny w postaci potówek. W związku z tym bardzo ważne jest dostosowywanie ubioru dziecka do warunków panujących w domu lub na zewnątrz. Nie należy ubierać dziecka zbyt grubo, aby nie doprowadzić do przegrzania. Potówki mogą powstać również wtedy, gdy temperatura na zewnątrz lub w pomieszczeniu jest wyższa. Także gorączka może spowodować wystąpienie potówki. Potówki mogą powstawać także na policzkach u dziecka karmionego piersią. Podczas karmienia policzek dziecka przylega ściśle do ciała mamy i skóra nie ma możliwości „oddychania”, w wyniku czego mogą powstać potówki. Powikłaniem potówki mogą być nadkażenia bakteryjne lub grzybicze.

Co zastosować, gdy powstanie potówka?

Gdy zaobserwujemy potówki u naszego dziecka, należy przede wszystkim skupić się na przyczynach ich powstawania. Przede wszystkim należy ubierać dziecko w mniej warstw. Ubranka powinny być przewiewne i wykonane z naturalnych materiałów (bawełna, len lub bambus). Z wózka lub łóżeczka należy wyeliminować akcesoria ze sztucznych materiałów (na przykład ceratowe podkłady). Dziecko należy okrywać kocykami i narzutkami z naturalnych materiałów. Może to być na przykład bawełna lub tetra. Pamiętaj, że dziecko potrzebuje tylko jednej warstwy okrycia więcej niż osoba dorosła. Warto zwrócić uwagę na temperaturę w pomieszczeniu, w którym przebywa malec. Jeżeli jest zbyt wysoka, należy ją obniżyć. Nie należy stosować oliwek do pielęgnacji skóry niemowlaka. Zdecydowanie lepiej jest stosować w codziennej pielęgnacji apteczne emolienty, które nawilżą i natłuszczą skórę maluszka bez zapychania porów. Przy potówkach czerwonych należy stosować puder płynny, aby przyspieszyć proces regeneracji. Jeżeli obserwujemy, że skóra dziecka może swędzieć, warto przemywać ten obszar wacikiem nasączonym w naparze z nagietka lub rumianku. Napar ma właściwości kojące, łagodzące i uśmierzające świąd. Przy wdrożeniu odpowiedniego postępowania krostki powinny zniknąć po około 3–4 dniach. Jeżeli oprócz krostek na skórze dziecka pojawi się żółta wydzielina lub obrzęk, należy niezwłocznie udać się do lekarza i zastosować odpowiednio dobrane leczenie. 
Dziecko z potówkami można kąpać w roztworze nadmanganianu potasu. Kryształki nadmanganianu należy dokładnie rozpuścić w letniej wodzie. Warto zwrócić na to szczególną uwagę, ponieważ nierozpuszczone kryształki nadmanganianu potasu podrażniają skórę. Nadmanganian potasu ma właściwości dezynfekujące skórę niemowlaka. 

Potówka a trądzik niemowlęcy

Potówkę bardzo łatwo można pomylić z trądzikiem niemowlęcym. Trądzik niemowlęcy to niewielkie zaskórniki z widocznymi białymi lub żółtymi grudkami. Powstaje zazwyczaj w wyniku niewłaściwej pielęgnacji bogatej w preparaty komedogenne albo w wyniku działania androgenów matki (łożysko w czasie ciąży, mleko po porodzie). Zmiany zazwyczaj ustępują samoistnie. Jeśli utrzymują się zbyt długo, warto skonsultować to z pediatrą lub z dermatologiem dziecięcym. Być może konieczne będzie wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Objawy skazy białkowej

Innym schorzeniem, które można pomylić z potówką, jest skaza białkowa. Głównym objawem skazy białkowej są właśnie zmiany skórne. Gdy pojawią się symptomy świadczące o skazie białkowej (oprócz zmian skórnych także ból brzucha, kolki, biegunki, wymioty), wówczas należy natychmiast udać się do lekarza. Być może konieczne będzie podanie preparatów antyhistaminowych. Skaza białkowa powstaje w wyniku nietolerancji pokarmowej na białko pochodzenia roślinnego i/ lub zwierzęcego.
Nie należy bagatelizować żadnych zmian skórnych powstających na ciele noworodka lub niemowlaka. 
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Justyna Lelito