Data publikacji:

Czy swędzące sutki to objaw ciąży?

Tkliwość piersi i swędzące sutki często uznawane są za wczesny objaw ciąży. W wielu przypadkach tego typu przypuszczenia okazują się trafne. Niemniej zdarza się, że przypadłości te mają związek nie z ciążą, a z chorobami piersi albo z zaburzeniami natury hormonalnej. Wyjaśniamy, co należy zrobić w przypadku pojawienia się takiej dolegliwości i jak pielęgnować swędzące sutki w ciąży.
czy swędzące sutki to objaw ciąży

Swędzące sutki – objaw ciąży? Jakie mogą być inne przyczyny swędzenia brodawek sutkowych?

Wiele kobiet zastanawia się, z czego wynikają swędzące sutki. Ciąża rzeczywiście może być tutaj wyjaśnieniem – u wielu kobiet jest to jedna z najwcześniejszych oznak, że doszło do zapłodnienia. Należy jednak mieć świadomość, że istnieją również inne, niezwiązane z ciążą, przyczyny tej przypadłości. Są to:
  • Alergia
Swędzenie brodawek sutkowych może mieć podłoże alergologiczne. Uczulać mogą detergenty (np. środki piorące i zmiękczające tkaniny), same tkaniny (zwłaszcza sztuczne albo te niewyprane po zakupie, mające w sobie resztki substancji używanych w czasie produkcji), mydła i żele do kąpieli, kosmetyki (np. perfumowany balsam do ciała).
  • Suchość skóry
Niedostateczne nawilżenie skóry również może przekładać się na jej swędzenie. Przyjrzyj się swojej skórze i przesuń delikatnie paznokciem po dekolcie. Jeśli pozostaje na nim biały ślad, oznacza to, że twoja skóra jest przesuszona.
  • Zapalenie sutka
Intensywne swędzenie brodawki sutkowej może mieć związek z zapaleniem sutka. Przypadłość najczęściej występuje u kobiet karmiących i może manifestować się dodatkowymi objawami (gorączka, ból głowy itd.).
  • Łuszczyca
Swędzenie brodawek może być również objawem łuszczycy. Poza uporczywym świądem pojawiają się wówczas również typowe zmiany skórne: zgrubienie i zaczerwienienie niektórych obszarów skóry, a także łuszczenie się jej.
  • Grzybica piersi
Choroba występująca najczęściej u kobiet karmiących piersią. Swędzeniu może towarzyszyć zmiana wyglądu skóry – staje się ona zaczerwieniona, błyszczy się i łuszczy.
  • Zmiany hormonalne
Swędzenie brodawek może występować w czasie menopauzy, a także na kilka dni przed miesiączką.
  • Rak piersi
Czasami drażliwość brodawek ma poważną przyczynę i jest nią złośliwy nowotwór piersi (najczęściej rak zapalny gruczołu piersiowego). Swędzenie może być wyłącznym symptomem, ale mogą też pojawić się inne: wyciek z brodawki, zaczerwienienie skóry, spłaszczenie brodawki lub jej wciągnięcie, inne zmiany skórne oraz pojawienie się guzka w piersi.
Z uwagi na tak dużą różnorodność przyczyn swędzenia sutka, w przypadku pojawienia się takiego objawu warto skontaktować się z ginekologiem. Należy pamiętać również o comiesięcznym samobadaniu piersi oraz regularnym poddawaniu się USG.

Swędzące sutki – objaw ciąży, który pojawia się wkrótce po zapłodnieniu

Jak już wiesz, swędzenie brodawek może mieć również związek z ciążą. Jest to jedna z najwcześniejszych oznak, że mogło dojść do zapłodnienia. Prawdopodobieństwo ciąży rośnie, jeśli zauważasz u siebie inne wczesne objawy, czyli:
  • wzrost temperatury ciała (jest to niewielkie podwyższenie, zauważane głównie przez kobiety, które codziennie badają temperaturę ciała termometrem owulacyjnym),
  • senność,
  • bóle głowy,
  • bóle podbrzusza (przypominające bóle menstruacyjne),
  • nudności,
  • krwawienie implantacyjne (delikatne, jasnoróżowe plamienie występujące w dniach, w których powinna pojawić się miesiączka),
  • zaparcia,
  • zwiększenie częstotliwości oddawania moczu,
  • zatrzymanie miesiączki.
Aby upewnić się, czy rzeczywiście chodzi o swędzące sutki w czasie ciąży, wykonaj test ciążowy. Postaraj się jednak powstrzymać z jego przeprowadzeniem przynamniej do terminu miesiączki. Pamiętaj również o tym, aby kupić test ciążowy o wysokiej czułości (najczęściej 10 mlU/ml lub 25 mIU/ml). Możesz też sprawdzić poziom beta hCG w laboratorium (test z krwi).

Swędzące sutki w czasie ciąży – jak sobie radzić z tym problemem?

Swędzące sutki w ciąży mogą obniżyć jakość życia i np. uniemożliwić swobodny sen. Dlatego warto zrobić wszystko, by zredukować tę nieprzyjemną przypadłość. Oto, co możesz zrobić:
  • Unikaj drapania skóry w okolicach brodawki
Swędzenie wywołuje potrzebę drażnienia skóry, jednak nie powinnaś drapać brodawek. Takie drażnienie ich, podobnie jak ściskanie czy szczypanie, może skutkować wzrostem poziomu prolaktyny oraz oksytocyny. Na skutek działania tych hormonów dochodzi do akcji skurczowej macicy. Podsumowując: drażnienie brodawek sutkowych może wywołać przedwczesny poród.
  • Nie pozwól pieścić piersi podczas seksu
Porozmawiaj ze swoim partnerem i poproś go o zaprzestanie pieszczot piersi w czasie seksu. Pobudzanie okolic brodawek będzie nasilało świąd, co przełoży się na zmniejszenie twojego komfortu.
  • Noś odpowiednią bieliznę
Jeśli dokuczają ci swędzące sutki w czasie ciąży, zwróć uwagę na swoje biustonosze. Noś tylko takie, które nie mają wewnątrz miseczki widocznych szwów. Szwy, nawet miękkie, dodatkowo drażnią brodawki.
  • Zmień płyn do prania i płukania tkanin lub żel pod prysznic i balsam do ciała
Swędzące sutki w ciąży mogą mieć związek z nowymi kosmetykami (np. zapobiegającymi rozstępom) albo nowymi detergentami. Jeśli w ostatnim czasie zaczęłaś używać nowych produktów, odstaw je na dwa lub trzy tygodnie. Być może problem ustąpi.
  • Smaruj brodawki maścią
Intensywne swędzenie brodawek sutkowych można zredukować poprzez stosowanie pielęgnacyjnych maści. Polecany jest np. Bepanthen. Maści tej będziesz mogła używać również po narodzinach dziecka – zmniejsza ona pieczenie i ból brodawek w pierwszych tygodniach karmienia piersią.
Zdjęcie: Envato Elements
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.