Data publikacji:

Szczotkowanie brzucha po porodzie — czy to dobry pomysł?

Nie jest tajemnicą, że ciąża oraz poród to jedne z najbardziej obciążających procesów dla kobiecego organizmu. Ciąża oraz jej zakończenie to wspaniały czas, jednak oczywiste jest, że nie jest on obojętny dla ciała kobiety.
Szczotkowanie brzucha po porodzie

Czy ciało kobiety zmienia się po porodzie?

Ciało kobiety po przebytej ciąży oraz po porodzie może się diametralnie zmienić. Chociaż znaczna większość kobiet jest na to gotowa, nie oznacza to, że taki stan nie może ulec zmianie. Jak dbać o ciało kobiety po porodzie?
W trakcie ciąży zmiany zauważyć można niemal na całym kobiecym ciele, jednak najbardziej narażony jest oczywiście brzuch. Obecnie coraz więcej kobiet decyduje się na stosowanie szeregu zabiegów, które pomagają w szybszym powrocie do stanu ciała sprzed ciąży.
Jednym z najpopularniejszych zabiegów, na jaki można się zdecydować, jest szczotkowane brzucha po porodzie. Obecnie jest to jedna z najczęściej stosowanych metod, jednak wciąż wiele kobiet zastanawia się, czy szczotkowanie na sucho brzucha po porodzie da zamierzony efekt oraz w jakim stopniu bezpieczna jest to metoda. Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, w którym znajduje się także krótki opis tego, jak w prawidłowy sposób przeprowadzić szczotkowanie brzucha po porodzie.

Szczotkowanie brzucha po porodzie — dlaczego warto je wykonywać?

Szczotkowanie na sucho to w ostatnim czasie jeden z popularniejszych sposobów na poprawienie kondycji skóry, dlatego coraz więcej kobiet decyduje się na szczotkowanie brzucha po porodzie.
Regularne szczotkowanie na sucho brzucha po porodzie może przynieść mnóstwo pozytywnych skutków, na którego czele stoi lepszy wygląd i stan skóry. Szczotkowanie brzucha po porodzie pobudza krążenie krwi, ujędrnia skórę brzucha, zmniejsza obrzęk powstały po porodzie oraz przyczynia się do szybszego usunięcia martwego naskórka.
Co więcej, szczotkowanie brzucha na sucho po porodzie przyczynia się do poprawy mikrokrążenia limfy w organizmie oraz odczuwalnie wygładza skórę, co z kolei ułatwia i wspomaga wchłanianie się aplikowanych na ciało kosmetyków. 
Nie jest tajemnicą także to, że szczotkowanie brzucha na sucho po porodzie jest dobrym sposobem na relaks i poprawę nastroju, co jest ważne szczególnie u kobiet po ciąży. Szczotkowanie brzucha po porodzie relaksuje, wycisza, a także może przyczynić się do redukcji napięcia mięśniowego oraz uwalnia hormony szczęścia. Z tego powodu szczotkowanie brzucha na sucho po porodzie jest jednym z najczęściej wykonywanych nieinwazyjnych zabiegów kosmetycznych, które można wykonywać w zaciszu własnego domu.

Jak wykonać szczotkowanie brzucha po porodzie?

Chcąc rozpocząć szczotkowanie brzucha na sucho po porodzie, kluczowy jest wybór odpowiedniej szczotki oraz zapoznanie się z prawidłową techniką wykonywania tego zabiegu. Wśród dostępnych na rynku szczotek znaleźć można modele do poszczególnych partii ciała lub takie, które są przeznaczone do całego ciała.
Wybierając szczotkę, która pozwoli na szczotkowanie brzucha po porodzie, warto postawić na szczotkę okrągłą z paskiem umożliwiającym jej wygodne trzymanie podczas szczotkowania. Włosie w takiej szczotce powinno być sztywniejsze niż w szczotce do szczotkowania wrażliwych partii ciała, jednak nie należy wybierać włosia przesadnie sztywnego, ponieważ może podrażnić wrażliwe miejsca na brzuchu po porodzie.
Decydując się na szczotkowanie brzucha na sucho po porodzie, nie należy zapominać o podstawowych zasadach higieny. Szczotkę należy przynajmniej raz w tygodniu umyć, stosując do tego roztwór wody z delikatnym mydłem. Szczotkę po myciu należy odłożyć włosiem do góry, aby mogła swobodnie wyschnąć.
Jak w prawidłowy sposób przeprowadzić szczotkowanie brzucha po porodzie? Najważniejszym punktem, jaki odpowiada za sukces tego zabiegu, jest regularność. Oczywiste jest, że tylko regularne szczotkowanie brzucha na sucho po porodzie może zagwarantować pożądany efekt. Po zabiegu szczotkowania warto sięgnąć także po pielęgnacyjne kosmetyki do brzucha po porodzie, które spotęgują efekt.
Kidy warto rozpocząć szczotkowanie brzucha po porodzie? Najlepszym czasem na pierwszy zabieg tego typu po porodzie siłami natury to ok. 3-4 tygodnie. Z kolei w przypadku cesarki, szczotkowanie brzucha po porodzie należy rozpocząć po upływie 6-7 tygodni od porodu. Dodatkowo w przypadku porodu z cięciem cesarskim, podczas pierwszych zabiegów szczotkowania brzucha warto omijać bliznę, aby ta mogła się całkowicie zagoić.
Szczotkowanie brzucha po porodzie należy wykonywać delikatnymi ruchami w taki sposób, aby nie dochodziło do naprężeń skóry. Szczotkowanie brzucha na sucho po porodzie na bliźnie całkowicie zagojonej można wykonywać, stosując ruchy z dołu do góry. Jednak dla zmniejszenia obrzęku warto postawić na ruchy z góry do dołu, czyli w kierunku pachwin. Blizna po cesarce, która zostanie poddana regularnemu szczotkowaniu, powinna widocznie się wypłaszczyć.

Szczotkowanie brzucha na sucho po porodzie — kiedy należy zrezygnować z tego zabiegu?

Brzuch po porodzie, szczególnie po cięciu cesarskim, powinien być regularnie kontrolowany przez lekarza, dlatego zanim rozpocznie się szczotkowanie brzucha na sucho po porodzie, warto ten plan skonsultować z lekarzem lub fizjoterapeutą.
Kiedy nie należy decydować się na tego typu zabieg? Szczotkowanie brzucha po porodzie nie jest dobrym pomysłem w przypadku, gdy na skórze widoczne są otwarte rany, znamiona, pieprzyki lub inne zmiany skórne. Na szczotkowanie brzucha po porodzie nie powinny decydować się także te kobiety, które mają świeżą bliznę po cesarce. Od szczotkowania brzucha na sucho po porodzie powinny powstrzymać się także osoby, które mają skórę naczynkową. W takim przypadku warto ten pomysł skonsultować z lekarzem.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!