Data modyfikacji:

Twardy brzuch w ciąży 2. trymestr

Twardy brzuch w 2. trymestrze ciąży, jak i w innych jej okresach, jest dość częstą przypadłością. Objaw ten rzadko świadczy o zagrożeniu ciąży – najczęściej jego przyczyną są skurcze przepowiadające albo nasilona aktywność płodu. Niemniej takie „stawianie się brzucha” może świadczyć o nieprawidłowościach, dlatego należy zachować czujność, a w razie zaobserwowania dodatkowych objawów – udać się do ginekologa albo na szpitalny odział ratunkowy.
twardy brzuch w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – 2. trymestr. Jak rozpoznać „stawianie się” brzucha?

Ciążowy brzuch nigdy nie jest równie miękki, jak brzuch kobiety nieciężarnej – tkanki macicy oraz sam płód stawiają pewien opór i jest to stan zupełnie naturalny. Zdarza się jednak, że w pewnych momentach brzuch staje się twardszy, niemal „sztywny”, może też nieznacznie zmieniać swój kształt. W takich sytuacjach mówimy o twardnieniu brzucha, a potocznie – o „stawianiu” się macicy. Przyszłe mamy najczęściej z łatwością rozpoznają, kiedy do takiego twardnienia dochodzi.

Twardy brzuch w ciąży bez skurczy – 2. trymestr. Dlaczego brzuch twardnieje?

Choć twardy brzuch w 2. trymestrze ciąży często wzbudza niepokój, w istocie najczęściej nie ma się czym martwić. Szczególnie jeżeli twardnienia są nieregularne i nie towarzyszy im żadna dolegliwość (plamienie, krwawienie, ból brzucha lub pleców).
Należy pamiętać, że macica jest mięśniem, który może kurczyć się z różnych powodów. Wśród nich można wymienić:
  • dietę, która przyczynia się do powstania wzdęć oraz zaparć,
  • wysiłek fizyczny i zmęczenie,
  • seks, zwłaszcza w połączeniu z orgazmem,
  • nasilony stres,
  • intensywne ruchy płodu.

Twardy brzuch w 2. trymestrze ciąży i niebolesne skurcze – przyczyny

Za twardy brzuch w 2. trymestrze, zwłaszcza pod koniec jego trwania, bardzo często odpowiedzialne są skurcze Braxtona-Hicksa, czyli skurcze przepowiadające. Nie są one bolesne, choć napięcie mięśni może wywołać u przyszłej mamy pewien dyskomfort.
Skurcze przepowiadające najczęściej pojawiają się po 20. tygodniu ciąży, w niektórych przypadkach nawet nieco wcześniej. Jak już wiesz, są niebolesne, objawiają się jedynie twardnieniem brzucha, a czasem i nieznaczną zmianą jego kształtu. Skurcze te świadczą o tym, że macica przygotowuje się do akcji porodowej.
O ile w drugim trymestrze skurcze przepowiadające występują dość rzadko, o tyle w późniejszym etapie ciąży przyszła mama może doświadczać ich nawet kilkanaście razy w ciągu doby. To również nie świadczy o nieprawidłowościach, a jedynie o wspomnianych już „treningach” macicy.

Twardy brzuch w ciąży – 2. trymestr. Kiedy udać się do lekarza?

Twardy brzuch w 2. trymestrze ciąży – bez dodatkowych objawów, nie stanowi źródła niepokoju. Przyszła mama powinna jednak udać się do lekarza, gdy:
  • skurczom towarzyszy ból brzucha albo ból w dolnej części pleców,
  • ból się nasila z godziny na godzinę,
  • skurcze pojawiają się regularnie, np. co 10 minut,
  • pojawia się plamienie lub krwawienie z dróg rodnych,
  • z dróg rodnych wydobywa się płyn owodniowy.
W przypadku zaobserwowania wyżej wymienionych objawów niezbędna jest pilna konsultacja lekarska.
Uwaga! Do lekarza możesz udać się również w celu rozwiania swoich wątpliwości co do dobrostanu dziecka – jeśli twardnienie brzucha bardzo cię niepokoi. Specjalista z pewnością dobrze cię zbada, oceni wygląd szyjki macicy, a także przeprowadzi badanie USG.
W niektórych przypadkach, gdy aktywność skurczowa macicy rzeczywiście okazuje się zbyt nasilona, lekarz może zadecydować o włączeniu leków przeciwskurczowych. Leki te są bezpieczne dla rozwijającego się płodu oraz dla ciężarnej. Pamiętaj, aby zażywać je regularnie – według wskazań lekarza – oraz aby nie kończyć terapii samodzielnie.

Twardy brzuch w 2. trymestrze ciąży. Co robić, gdy twardnieje brzuch?

Jeśli często dokucza ci twardy brzuch w 2. trymestrze ciąży, możesz postarać się zmniejszyć nasilenie przypadłości. Oto, co zalecają w takich przypadkach specjaliści:
  • Dużo odpoczywaj
Twardnienie brzucha może wynikać z intensywnego stylu życia. Jeśli to tylko możliwe, staraj się więcej odpoczywać, zwłaszcza w pozycji leżącej albo półleżącej. Ograniczenie aktywności może przełożyć się również na zmniejszenie bólu kręgosłupa, jeśli taki ci dokucza.
Zadbaj też o swój dobrostan psychiczny – staraj się znaleźć chwilę na przeczytanie książki albo obejrzenie ulubionego serialu.
  • Ogranicz współżycie
Jeśli zauważasz, że brzuch zaczyna twardnieć po współżyciu i bardzo cię to martwi, ogranicz swoją aktywność w tym zakresie.
  • Korzystaj z dobrodziejstwa ciepłych kąpieli
Bardzo dobrym sposobem na zmniejszenie częstotliwości występowania skurczów brzucha w ciąży jest zażywanie krótkich, ciepłych, aromatycznych kąpieli. Należy jednak pamiętać, że woda pod żadnym pozorem nie może być gorąca – kąpiel w takiej wodzie może skutkować zasłabnięciem i ogólnie ma negatywny wpływ na ciążę.
  • Naucz się relaksować
Za twardy brzuch w 2. trymestrze ciąży może odpowiadać również stres. Aby go zredukować, zapoznaj się z kilkoma polecanymi technikami relaksacyjnymi, np. z treningiem Schultza albo treningiem Jacobsona.
  • Pamiętaj o odpowiedniej diecie
Dla ograniczenia omawianych przypadłości ważne jest przestrzeganie zasad zdrowej diety. Często sięgaj po produkty zbożowe oraz mleczne, jedz ryby i chude mięso, nie zapominaj o warzywach i owocach. Unikaj produktów wysoko przetworzonych, wzdymających (bób, cebula, groch), napojów gazowanych, słodyczy oraz tzw. fast foodów. Bardzo istotne jest także właściwe nawodnienie organizmu – wypijaj co najmniej dwa litry niegazowanej wody dziennie.
Zdjęcie: Envato Elements
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.