Data publikacji:

Wyciek mleka w ciąży – co to oznacza?

Wyciek mleka w ciąży może mocno wystraszyć przyszłą mamę. Na szczęście w takiej sytuacji niepokój jest zupełnie bezzasadny – plamy na biustonoszu czy koszulce to nic innego jak znak, że organizm przygotowuje się do nowej, ważnej roli. Wyjaśniamy, czym dokładnie jest wydzielina wydobywająca się z piersi i jak radzić sobie z taką „przypadłością”.
wyciek mleka w ciąży

Wyciek mleka w ciąży – to nie powód do zmartwienia

Choć wyciek pokarmu w ciąży może zmartwić przyszłą mamę (niektóre obawiają się nawet, że nagle pojawiająca się „wydzielina” ma związek z chorobą nowotworową sutka), w istocie nie jest żadnym powodem do niepokoju. Wręcz przeciwnie – to oznaka, że w organizmie wszystko przebiega dokładnie tak, jak powinno.
Warto wiedzieć, że ciało ludzkie przygotowuje się do swojej nowej roli przez wiele miesięcy. Nie jest tak, że rodzi się dziecko i w tym momencie organizm zaczyna produkować pokarm. W rzeczywistości dzięki prolaktynie oraz hormonom łożyska piersi zaczynają wytwarzać mleko już w drugim miesiącu ciąży.
Innymi słowy, wyciek mleka w ciąży, a już zwłaszcza wyciek pokarmu przed porodem, jest jak najbardziej fizjologicznym zjawiskiem. Z drugiej strony nie należy się martwić, jeżeli mijają kolejne miesiące ciąży i żaden wyciek się nie pojawia – w żadnym stopniu nie zmniejsza to szans na udane karmienie piersią po porodzie.

Wyciek mleka przed porodem – czy to już „właściwe” mleko?

Przezroczysta lub żółtawa wydzielina, którą być może obserwujesz na swoim biustonoszu albo która wycieka z piersi po ich delikatnym ściśnięciu, to siara. Jest to wyjątkowo cenny płyn, zawierający mnóstwo cennych składników odżywczych. Z tego względu nazywana ona jest czasami „płynnym złotem”.
Siara będzie wydobywała się z twoich piersi również bezpośrednio po porodzie. Właściwe mleko pojawi się dopiero później.

Wyciek pokarmu w ciąży – czy należy zamrażać taki pokarm?

Kobiety, które wiedzą, że wyciek pokarmu w ciąży jest naturalny i mają świadomość, że z ich piersi wydobywa się wartościowa siara, często zastanawiają się, czy powinny ten płyn mrozić. To dobry pomysł, o ile jesteś na kilka tygodni przed porodem. Jeśli jednak od terminu dzieli cię aż kilka miesięcy, i tak nie będziesz mogła podać takiego mleka dziecku z uwagi na bardzo długi czas przechowywania w zamrażarce – nie ma to zatem większego sensu.

Wyciek mleka w 5. miesiącu ciąży – czego nie wolno robić przyszłej mamie?

Jeśli zauważysz wyciek mleka z piersi na dość wczesnym etapie ciąży – nie przed porodem, a na przykład w 5. czy 6. miesiącu, z ciekawości możesz zacząć naciskać piersi, aby sprawdzić, czy pojawi się jeszcze więcej pokarmu. Takie postepowanie nie jest wskazane, ponieważ stymulowanie brodawek może doprowadzić do wystąpienia przedwczesnych skurczów. Innymi słowy – należy zostawić piersi „w spokoju” aż do terminu porodu.

Co na wyciek mleka przed porodem?

Jeśli wyciek mleka przed porodem cię krępuje, to pamiętaj, że nie musisz czekać, aż dziecko przyjdzie na świat, żeby nosić wkładki laktacyjne. Wręcz przeciwnie – czas przed porodem jest idealny, aby trochę poeksperymentować i wybrać te, które najbardziej przypadną ci do gustu. Pamiętaj, aby wybrać wkładki laktacyjne z dużą porcją kleju, który zapobiegnie ich przesuwaniu się w biustonoszu.

Co jeszcze może zaskoczyć przyszłą mamę?

Nie tylko wyciek mleka w ciąży może zaskoczyć przyszłą mamę. Jak jeszcze zmienia się organizm?
  • Brodawki stają się większe i ciemniejsze
Już w czasie ciąży otoczki sutkowe zwiększają się oraz ciemnieją. Mogą pojawić się na nich małe grudki – nie martw się, to tylko gruczoły Montgomery’ego.
  • Na brzuchu pojawia się ciemna, pionowa linia
W II trymestrze ciąży możesz zauważyć na swoim brzuchu ciemną linię biegnącą od pępka w dół – aż do spojenia łonowego. Jest to tzw. kresa czarna (linea negra). Kreska ta zniknie w ciągu kilka miesięcy po przyjściu dziecka na świat.
  • Na ciele pojawiają się rozstępy
Przyszłe mamy z niepokojem wypatrują rozstępów na brzuchu. Tymczasem mogą one pojawić się również w innych miejscach – na biuście, biodrach czy pośladkach. To efekt zwiększenia się piersi na skutek działania hormonów lub zwiększenia się ilości tkanki tłuszczowej (na brzuchu, na udach bądź w okolicach bioder).
  • Cera się zmienia
W okresie ciąży cera może stać się wyjątkowo piękna, promienista, lub wręcz przeciwnie – możesz zacząć zauważać u siebie liczne wypryski i przebarwienia. Jeśli odnotujesz pogorszenie się stanu skóry, to nie martw się – po urodzeniu dziecka wszystko powinno wrócić do normy.
  • Na twarzy pojawia się ostuda
O ile wyciek mleka przed porodem nie jest zjawiskiem, które przygnębiałoby przyszłą mamę, o tyle ostuda może już pogorszyć nastrój. Jest to tzw. maska ciążowa, czyli zlewające się plamy, które pojawiają się na policzkach, nosie i czole. Aby zapobiec ostudzie, smaruj twarz kremem z filtrami UV przed każdym wyjściem z domu – niezależnie od pory roku.
  • Włosy stają się bardziej gęste
Wiele kobiet zauważa, że w czasie ciąży włosy są w lepszej kondycji – przede wszystkim są znacznie bardziej gęste. Wynika to z faktu, że za sprawą hormonów przez kilka miesięcy włosy nie wypadają (wydłuża się faza ich wzrostu). Niestety jest też „druga strona medalu” – wszystkie włosy, które powinny wypaść w czasie ciąży, zrobią to nagle w ciągu kilku tygodni po porodzie. Niektóre młode mamy narzekają, że mogą wyjmować je z głowy niemal garściami – na szczęście jest to tylko takie wrażenie. Pamiętaj, że jeżeli będziesz dbała o kondycję włosów (unikała farbowania i stylizacji na gorąco), w ciągu kilku miesięcy od porodu włosy wrócą do dawnej kondycji. Pomóc może im również dobry szampon i odżywka.
Zdjęcie: Envato Elements
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.