Data publikacji:

Wypinanie się dziecka przed porodem – co oznacza?

Odczuwalne ruchy dziecka to jeden z najpiękniejszych momentów w życiu przyszłej mamy. Z dużą dozą prawdopodobieństwa oznaczają, że maluszek rozwija się prawidłowo pod względem ruchowym i reaguje na bodźce płynące zarówno z organizmu mamy, jak i jej otoczenia. Bywa jednak, że nietypowe ruchy malucha – takie jak wypinanie się dziecka przed porodem – niepokoją ciężarne. Czy jest powód do obaw?
Wypinanie się dziecka przed porodem

Ruchy dziecka w brzuchu – kiedy można je poczuć?

Pierwsze ruchy dziecka można odczuć z reguły w okolicach 20. tygodnia ciąży. Warto jednak podkreślić, że zależy do m.in. od tego, którą ciążę przechodzi kobieta. Zauważono, że wieloródki odczuwają ruchy płodu szybciej niż panie, które są w pierwszej ciąży. Dzieje się tak, ponieważ doświadczonym mamom łatwiej jest rozpoznać ruchy bobasa. Przed 20. tygodniem ciąży ruchy płodu mogą odczuwać także panie bardzo szczupłe.
Niejedna kobieta zastanawia się, kiedy ruchy płodu są najbardziej intensywne i co za tym idzie – bolesne. Zwykle ruchliwość dziecka dokucza paniom w 5–6 miesiącu ciąży – wówczas bobas jest już całkiem duży i silny, a jednocześnie wciąż ma sporo miejsca w macicy, by swobodnie się poruszać. Paradoksalnie, dziecko przed porodem, choć jest znacznie większe, nie daje o sobie znać w aż tak dotkliwy sposób, ze względu na ograniczoną przestrzeń.

Ruchy dziecka przed porodem

Choć kopnięcia maluszka bywają bolesne, w istocie powinny być dla przyszłej mamy sygnałem, że jej dziecko prawdopodobnie rozwija się w prawidłowy sposób. Ruchy dziecka należy bacznie monitorować, zwłaszcza przed porodem.
  • Delikatnie, ale regularnie ruszający się bobas przed terminem rozwiązania to oznaka, że wszystko jest w porządku. Niech nie dziwią cię akrobacje, takie jak wypinanie się dziecka przed porodem. Jeśli malec rusza się często, ale nie gwałtownie, najpewniej znaczy to, że powoli przygotowuje się do przyjścia na świat.
  • Co powinno zaniepokoić przyszłą mamę? Z pewnością zbyt rzadkie, a także te gwałtowne ruchy płodu. W takich sytuacjach warto od razu zgłosić się do lekarza, który wykona badanie USG i ustali przyczyny nietypowej aktywności malucha.
  • Pamiętaj, że dziecko intensywnie reaguje na twoje samopoczucie, a także to, co jesz. Silne ruchy płodu możesz odczuwać, gdy jesteś zdenerwowana lub po spożyciu posiłku bogatego w węglowodany.
  • W 9 miesiącu ciąży postaraj się liczyć ruchy płodu i ustalać ich rodzaj. Aktywność dziecka przed porodem jest istotną informacją dla lekarza położnika.
  • Jak uspokoić dziecko w brzuchu?

    Doskonale wiemy, że nadaktywny bobas w brzuchu może być dla przyszłej mamy przeszkodą w odpoczynku, który jest w ciąży bardzo istotny. Okazuje się jednak, że istnieje kilka sposobów na to, by uspokoić dziecko w brzuchu. Jeśli więc doświadczasz wiercenia się, kopania i wypinania się dziecka przed porodem, wypróbuj poniższe metody!
  • Zadbaj o relaks i zdrowy wypoczynek w twojej ulubionej formie. W ciąży to szczególnie ważne – twój komfort przełoży się na samopoczucie maluszka.
  • Unikaj stresujących sytuacji – powodują one wyrzut hormonu –kortyzolu, który wpływa na nerwowe pobudzenie płodu.
  • Słuchaj relaksującej muzyki (najlepiej klasycznej!) i jednocześnie unikaj nieprzyjemnych dla ucha dźwięków, takich jak odgłosy miksera czy zbyt gwałtownej muzyki.
  • Gdy dziecko w brzuchu rusza się bardzo intensywnie, spróbuj po prostu go pogłaskać. Maluch wyczuwa dotyk poprzez powłoki brzuszne. Powinien zadziałać na niego uspokajająco.
  • Zdjęcie: Envato Elements