Data publikacji:

Wysypka wirusowa u dziecka: jak się jej pozbyć?

Wysypka wirusowa u dziecka najczęściej ma charakter plamisto-grudkowy. Choć zazwyczaj sama w sobie nie stanowi zagrożenia, nierzadko jest źródłem dużego dyskomfortu malca. Na szczęście istnieją sposoby na zredukowanie świądu i zwiększenie komfortu chorego dziecka. Sprawdź, co robić, by złagodzić nasilenie zmian.
wysypka wirusowa

Choroby wirusowe u dzieci z wysypką

Wirusowa wysypka u dzieci to dość częsta przypadłość, która może wynikać w różnego typu zakażeń. Najczęściej u najmłodszych diagnozuje się takie choroby jak:
  • Różyczka
  • Różyczka jest wysoce zaraźliwą chorobą, która wywoływana jest przez wirus RUBV. Osoba chora zaraża otoczenie w czasie około 7 dni przed wystąpieniem wysypki i aż do 14 dni po jej ustąpieniu. U dzieci schorzenie najczęściej ma łagodny przebieg.
    Należy dodać, że w Polsce szczepienia przeciwko różyczce są obowiązkowe. Szczepionkę przyjmuje się dwukrotnie – w 2. oraz w 6. roku życia.
  • Odra
  • Osutka wirusowa u dzieci może wskazywać również na odrę. To bardzo zakaźna choroba, której przebycie w wielu przypadkach ma swoje poważne powikłania. Chory zaraża innych przez kilka dni przed pojawieniem się wysypki i do kilku dni po jej ustąpieniu. Podobnie jak w przypadku różyczki, tak i szczepienie na odrę jest w naszym kraju obowiązkowe.
  • Rumień zakaźny
  • Wysypka wirusowa u dziecka może wynikać również z zarażenia parwowirusem B19. Wywołuje on rumień zakaźny, czyli chorobę przenoszoną drogą kropelkową. Zakażenie najczęściej diagnozowane jest u dzieci w wieku od 2 do 12 lat i objawia się przede wszystkim wysypką na policzkach. Nie ma lekarstwa na rumień zakaźny – należy poczekać, aż choroba ustąpi samoistnie.
  • Rumień nagły
  • W tym przypadku charakterystyczna jest wysypka po infekcji wirusowej – dziecko najpierw gorączkuje, a następnie, gdy jego stan się poprawia, pojawia się wysypka. Rumień nagły, często zwany „trzydniówką” najczęściej występuje u dzieci w wieku od 6 miesięcy do 3 lat. Nie jest niebezpieczny, pod warunkiem trzymania temperatury ciała dziecka „w ryzach”.
  • Ospa wietrzna
  • Wirus ospy wietrznej przenosi się drogą kropelkową. Choroba jest niezwykle zaraźliwa, a chory zaraża otoczenie już na kilka dni przed pojawieniem się charakterystycznej wysypki. Drobne, czerwone krostki na ciele dziecka występują dziesiątkami i szybko wypełniają się przezroczystym płynem, by wkrótce zmienić się w strupki.
    Szczepionka przeciwko ospie wietrznej jest refundowane dla dzieci do 12. roku życia.
  • Mononukleoza zakaźna
  • Objawy mononukleozy zakaźnej początkowo przypominają objawy grypy – występuje gorączka, brak apetytu, senność i bóle całego ciała. Z czasem pojawia się wysypka wirusowa u dziecka. Choroba najczęściej diagnozowana jest u dzieci do piątego roku życia. W większości przypadków nie ma ona żadnych poważnych konsekwencji.

    Wysypka wirusowa u dziecka – jak odróżnić ją od wysypki alergicznej?

    Dla rodzica bardzo trudne może być określenie, czy drobne, czerwone krostki na ciele dziecka mają związek z alergią, czy może jednak z infekcją. Oczywiście istnieją sygnały świadczące o tym, że najprawdopodobniej dziecko zachorowało na chorobę wirusową – to między innymi pojawienie się gorączki i ogólnego poczucia rozbicia, które nie występują przy alergiach. Dodatkowo wysypka alergiczna u dziecka, zwłaszcza ta na tle pokarmowym, często występuje na twarzy, a także w zgięciach rączek i nóżek. Może towarzyszyć jej rogowacenie skóry oraz zmiany zapalne.
    Ostatecznie jednak rozpoznaniem rodzaju wysypki u dziecka powinien zająć się lekarz. Po pojawieniu się tego typu zmian należy zatem go odwiedzić.

    Osutka wirusowa u dzieci – jak się jej pozbyć?

    Swędząca wysypka u dziecka to nie lada kłopot. Nawet starsze dzieci nierzadko nie mogą powstrzymać się od drapania zmian, co z kolei może przyczyniać się do powstania nadkażeń bakteryjnych oraz blizn. Stąd też rodzice często zastanawiają się, co zrobić, by wysypka szybciej ustąpiła.
    Oczywiście nie istnieje żadna metoda, która zapewniłaby natychmiastowe pozbycie się wysypki wirusowej. W niektórych przypadkach lekarz może przepisać dziecku lek przeciwwirusowy, który skraca czas trwania infekcji. Często jednak nie uznaje się takiego leczenia za konieczne i zaleca rodzicom jedynie stosowanie kremów wysuszających zmiany, a także kąpanie dziecka w krochmalu.

    Wirusowa wysypka u dziecka – ile trwa?

    To, jak długo będzie trwała wysypka wirusowa u dziecka, zależy przede wszystkim od rodzaju wirusa, który ją wywołał. Osutka w przebiegu ospy jest widoczna przez około 10 dni, przy czym po kilku dnach od pojawienia się krostki zmieniają się w strupki i przestają swędzieć.
    W przebiegu rumienia zakaźnego wysypka może być występować od 6 dni do nawet 3 tygodni, średnio jest to około 11-12 dni. Najkrócej utrzymuje się wirusowa wysypka u dzieci, które zachorowały na trzydniówkę – zmiany ustępują po jednym, czasami po dwóch dniach.

    Wysypka wirusowa u dziecka – kiedy do lekarza?

    Zdarza się, że przyczyna wystąpienia wysypki jest łatwa do ustalenia. Jeśli jedno z dzieci choruje na ospę, a u drugiego po trzech dniach zaczynają pojawiać się charakterystyczne krostki, można poprzestać na telefonicznej konsultacji z lekarzem. W pozostałych przypadkach wskazana jest osobista wizyta w poradni pediatrycznej. Należy pamiętać, że odróżnienie wysypki wirusowej od alergicznej, określenie rodzaju wywołującego ją wirusa i ustalenie rodzaju leczenia bywa problematyczne nawet dla doświadczonych lekarzy. Stąd też w żadnym wypadku taką „diagnozą” nie powinni zajmować się rodzice nieposiadający wykształcenia medycznego.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Robert Wojtaś
    Robert Wojtaś

    Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.