Data modyfikacji:

Jakie zabawki dla 16-miesięcznego dziecka wybrać?

Rodzice oraz dalsi krewni małych dzieci często nie wiedzą, co kupić im w prezencie, w efekcie czego nietrafiona zabawka służy bardzo krótko, a potem zbiera kurz w kącie. Jak tego uniknąć? To proste – podczas wybierania kolejnego upominku skorzystaj z naszej listy. Oto ciekawe zabawki dla 16-miesięcznego dziecka, które nie tylko bawią, ale i rozwijają.

Polecamy: Jakie zabawki dla 2-latka kupić?

16 mies

Edukacyjne zabawki dla 16-miesięcznego dziecka

Czy wiesz, że w trakcie zabawy dziecko może rozwijać ważne umiejętności? Z pewnością tak się stanie, jeśli kupisz mu którąś z poniższych zabawek edukacyjnych.

 • Kostka edukacyjna

  To prawdziwy zabawkowy „kombajn” – oferuje dziecku co najmniej kilkanaście sposobów zabawy! W zależności od modelu na różnych ścianach kostki mogą znajdować się labirynty, liczydła, przesuwane elementy, koła zębate, cyfry i litery, sortery, przeplatanki i wiele innych. Na niektórych egzemplarzach są nawet nadrukowane pola gry planszowej – kiedy maluch podrośnie, będzie można pograć z nim w znanego „Chińczyka”. Jeśli szukasz wyjątkowo różnorodnej zabawki dla 16-miesięcznego dziecka, to oto ona.

 • Pchacz edukacyjny

  Dobry prezent dla 16-miesięcznego chłopca czy dziewczynki w tym wieku to mały pchacz – zabawka na kijku. Kiedy maluszek pcha zabawkę, ta rusza się w zmyślny sposób (niektóre nawet wydają dźwięki albo migoczą). Taka zabawka zachęca dziecko do ruchu i uczy go logicznego myślenia.

 • Muzyczny stolik edukacyjny

  Wygodny, mały stolik, który wprowadzi dziecko w świat kolorów i dźwięków, pobudzając jego wyobraźnię. W większości modeli panel stoliczka można odłączać od nóżek – staje się on wówczas oddzielną zabawką. Stoliczek uczy cyfr i literek, gra wesołe melodie, posiada różnego rodzaju przeplatanki i zębate koła – krótko mówiąc, stymuluje niemal wszystkie zmysły dziecka.

 • Wieloryb do kąpieli

  A może szukasz zabawki dla 16-miesięcznego dziecka, która będzie mogła być używana w kąpieli? To świetny pomysł! Dziecko na pewno będzie zachwycone, jeżeli ofiarujesz mu na przykład wieloryba z rozpylaczem. Zabawka ma piękny wygląd (przypomina postać z kreskówki), a do tego świeci różnymi kolorami.

 • Klocki – wafle

  Klocki zawsze są doskonałym prezentem dla dziecka. Można bawić się nimi na różne sposoby, jednocześnie trenując wyobraźnię i motorykę małą. Należy jednak pamiętać, że 16-miesięczne dziecko nie powinno mieć styczności z małymi elementami, więc przeznaczone dla niego klocki muszą być odpowiednio duże. Dobrym przykładem takich bezpiecznych klocków są te w kształcie wafli, które umożliwiają budowanie dużych, przestrzennych konstrukcji.

 • Tablica manipulacyjna

  Dobry prezent dla 16-miesięcznego chłopca albo dziewczynki w tym wieku to tablica manipulacyjna. Z pewnością zachwyci maluszka, ponieważ zawiera całą masę ciekawych elementów – przesuwy, łańcuszki, sznurówki, przyciski i zębate koła. Za każdym razem, gdy dziecko bawi się tablicą manipulacyjną, ćwiczy zręczność małych paluszków i pracuje nad zrozumieniem zależności przyczynowo-skutkowych.

 • Kulodrom

  Wiele osób uważa, że najlepszy prezent dla 16-miesięcznego chłopca czy dziewczynki to kulodrom, czyli zestaw zjeżdżalni dla małych piłeczek. Choć kulodrom może wydawać się dość nudną zabawką, dzieci potrafią siedzieć przy nim całymi godzinami! Pamiętaj, że im większy model wybierzesz, tym większa będzie radość dziecka.

 • Sorter

  16-miesięcznemu dziecko możesz kupić najbardziej znany sorter na świecie, czyli „Garnuszek na klocuszek”. Zabawka motywuje dziecko do wyzwań, nagradzając je piosenkami, gdy któryś z elementów trafi do środka. Warto również wspomnieć, że „Garnuszek” może uczyć dziecko kolorów – aby tak było, wystarczy tylko przesunąć plastikowy suwak, zmieniając tym samym ustawienia.

 • Przeplatanka

  Świetny prezent dla 16-miesięcznego chłopca bądź dziewczynki w tym wieku stanowi również przeplatanka. To nic innego jak umocowane w drewnianej podstawie, wygięte na różne sposoby kolorowe druty, na których znajdują się koraliki. Przesuwanie koralików to zabawa, która może zająć dziecko nawet na 20 minut!

 • Wieża z kubków

  Kolejna pozornie banalna i mało interesująca zabawka, która w rzeczywistości jest ulubieńcem maluchów, to wieża z plastikowych kubków. Oczywiście dziecko może wykorzystywać kubeczki w różny sposób, np. przenosząc w nich piasek, wodę czy plastelinę.

 • Stolik wodny

  Jeśli interesują cię zabawki dla 16-miesięcznego dziecka, którymi maluch mógłby bawić się na świeżym powietrzu, to pomyśl o stoliku wodnym. Zawiera on różne, ciekawe elementy – takie jak fontanny czy wodne armatki. To prawdziwa gratka dla małych miłośników chlapania. Prezent idealny na lato!

Zabawki dla 16-miesięcznego dziecka – ruchowe

Ruch to zdrowie, również w przypadku 16-miesięcznego dziecka. Oto zabawki, dzięki którym z pewnością maluch trochę się zmęczy.

 • Konik na biegunach

  Konik na biegunach to cudowna zabawka, z którą maluszek spędzi wiele miłych chwil. Możesz wybrać model klasyczny – z drewna, nieco niższą i bardziej nowoczesną zabawkę z dodatkiem elementów pluszowych albo egzemplarz z dodatkowym zabezpieczeniem w postaci barierki.

 • Jeździk

  Jeśli szukasz nowoczesnej zabawki dla 16-miesięcznego chłopca lub dziewczynki, spodobać może ci się jeździk grawitacyjny. To pojazd, który rusza do przodu jedynie dzięki dźwiękom kierownicy. Jest bezpieczny z uwagi na swoją niedużą wysokość oraz niewielką prędkość jazdy.

 • Rowerek biegowy

  Niemal półtoraroczne dziecko może już poradzić sobie na rowerku biegowym. Pojazd fantastycznie wspiera rozwój motoryczny – dzięki niemu maluch trenuje zmysł równowagi, ćwiczy też wszystkie mięśnie. Jeśli jednak czujesz, że maluch może nie poradzić sobie jeszcze na takim rowerku, wybierz model z trzema, a nie z dwoma kółkami.

 • Bujak drewniany

  W kategorii „modne zabawki dla 16-miesięcznego dziecka” należy wyróżnić również drewniany bujak. To nowoczesna, dość spora zabawka w kształcie półksiężyca. Dziecko może się w niej bujać, może również ją odwrócić i wspinać się po niej, trenując mięśnie.

Zabawki dla 16-miesięcznego chłopca lub dziewczynki – książeczki

Polecane zabawki dla 16-miesięcznego dziecka to również wszelkiego rodzaju książeczki. Po które warto sięgnąć?

 • „Moje pierwsze 100 słów”

  16-miesięczne dzieci dopiero uczą się mówić. Można im w tym pomóc, wraz z nimi spędzając czas przy książce „Moje pierwsze 100 słów”. Na 24 stronach tej wyjątkowej „pozycji” znajduje się 100 obrazków wraz ze stosownymi opisami. Maluszek dowie się, jak nazywają się czynności dnia codziennego, pozna nazwy kolorów i części ciała. Świetna zabawa plus spora dawka wiedzy.

 • „Biblioteczka CzuCzu. Zestaw – 4 książeczki”

  Rodzice szukający idealnej zabawki dla 16-miesięcznego chłopca czy dziewczynki w tym wieku często kupują zestaw CzuCzu. To cztery książeczki o tytułach: „Na wsi”, „Owoce i warzywa”, „Co czuję”, a także „Moje ciało”. Książki zawierają obrazki (bez napisów) i mają wygodną, rozkładaną formę. Dziecko może bawić się nimi samodzielnie, jak i ze wsparciem rodzica.

 • „Poznaję świat. Dźwięki”

  To edukacyjna książeczka z realistyczny fotografiami. Służy do ćwiczeń logopedycznych, do których można zachęcać każde dziecko w wieku 16 miesięcy – z pewnością mu się przydadzą.

Autor: Robert Wojtaś