Data modyfikacji:

Jakie zabawki dla trzylatka? Co dla chłopca i dziewczynki?

Trzyletnie dziecko może bawić się już różnymi zabawkami – także tymi, które zawierają małe elementy. Pytanie tylko: co sprawi mu najwięcej radości? Czy lepiej kupić lalkę, laptop edukacyjny, czy może rowerek? Jeśli stoisz przed podobnym dylematem, to mamy dla ciebie garść podpowiedzi. Oto zabawki dla trzylatka, które z pewnością wywołają u niego wielki uśmiech.
zabawki dla 3 latka

Zabawki dla trzylatka – z podziałem na płeć

Tak naprawdę nie istnieją oczywiście oddzielne zabawki dla trzylatka-chłopca i dla dziewczynki – zarówno jedna, jak i druga grupa do woli może bawić się i lalkami, i samochodzikami. Z drugiej strony, prawdopodobieństwo, że dziecko wybierze dla siebie traktorek albo wyścigówkę, znacznie rośnie, gdy to dziecko jest chłopcem. I na podstawie takiego właśnie prawdopodobieństwa stworzyliśmy poniższe zestawienie.

Zabawki dla trzylatka – chłopca

 • Samochodzik z bohaterem z Psiego Patrolu
Trzylatek z całą pewnością ucieszy się na widok pojazdu skopiowanego wprost z bajki „Psi Patrol”. Oczywiście wcześniej warto dopytać, czy maluch ogląda tę animację. Jeśli jest jej fanem, zabawki Psi Patrol będą strzałem w dziesiątkę.

 • Warsztat z narzędziami
Jeśli maluszek z wielką ochotą towarzyszy tacie z majsterkowaniu, warto ten fakt wykorzystać i zakupić dziecku zabawkowy warsztat z narzędziami. Zawarte w zestawie śrubki, młotek, pas na narzędzia oraz inne akcesoria z pewnością będą cieszyć dziecko przez wiele miesięcy.

 • Lego Duplo
Sprawdzone zabawki dla trzylatka – chłopca to oczywiście również Lego Duplo, a zwłaszcza zestawy typu: Remiza Strażacka (nr 10903), Traktor i zwierzęta (10950), Pociąg Towarowy (10875) czy Ciężarówka i Koparka (10931).

 • Jeździk Grawitacyjny Swing Car
Nie jest tajemnicą, że mali chłopcy uwielbiają się ścigać. Świetnym prezentem będzie zatem jeździk grawitacyjny Swing Car. To pojazd, który wymaga jedynie lekkiego kręcenia kierownicą – dzięki takim ruchom szybko wpada w ruch. Jeździk wspiera rozwój dziecka, będąc przy tym cichym i naprawdę bezpiecznym.

Zabawki dla trzylatka – dziewczynki

Trzyletnia dziewczynka może nie okazać wielkiego szczęścia na widok warsztatu z narzędziami albo auta z „Psiego Patrolu”. Co zatem warto jej kupić?
 • Lalka Baby Born
Trudno o lepsze zabawki dla trzylatka – dziewczynki, niż właśnie lalki Baby Born. Już tak małe dzieci przejawiają bardzo silne instynkty opiekuńcze, a opiekowanie się laleczką pozwala im je zaspokoić. Warto wybrać taką lalkę, która ma jak najwięcej funkcji: otwiera i zamyka oczy, płacze, pije mleczko i robi siusiu. Oczywiście mile widziane są również akcesoria: wanienka, kilka pieluszek, ubranka, smoczek i inne.

 • Wózek dla lalki
Mała laleczka trzylatki musi w jakiś sposób się przemieszczać, prawda? Dlatego idealnym prezentem będzie wózek dla lalek – głęboki, dość wysoki, z piękną kołderką i poduszeczką. Każda mała „mamusia” będzie takim prezentem absolutnie zachwycona.

 • Domek dla lalek
Jeśli dziewczynka ma już bobasa Baby Born oraz wózek, możesz kupić jej domek dla lalek. Najpiękniejsze i najbardziej trwałe są modele z drewna, do których dołączone są oczywiście odpowiedniej wielkości, urocze mebelki. Jeśli nie masz pewności, czy dziecko ma laleczki, które będą pasowały do domku – koniecznie również je zakup.

Zabawki edukacyjne dla trzylatka

Kupując zabawki dla trzylatka, możesz oczywiście wybrać również te uniwersalne, przeznaczone dla dzieci obu płci. Szczególną popularnością cieszą się zabawki edukacyjne, które nie tylko bawią, ale również uczą: rozwijają wyobraźnię, ćwiczą pamięć i koncentrację, kształtują motorykę małą oraz rozwijają logiczne myślenie. Które warto kupić trzyletniemu dziecku?
 • Drewniana tablica magnetyczno-kredowa
Najlepsze zabawki dla trzylatka to te, które podczas zabawy przygotują dziecko do okresu przedszkolnego i szkolnego. Przykład to tablica magnetyczno-kredowa. Z jedne strony dziecko może ćwiczyć motorykę małą – rysując kredą, z drugiej, dzięki magnesom, poznaje świat liczb i liter.

 • Instrumenty
Ciekawe zabawki edukacyjne dla trzylatka to oczywiście wszelkiego rodzaju instrumenty: bębenek, tamburyn, cymbałki i inne. W sieci bez problemu kupisz duże zestawy, dzięki którym malec będzie mógł ćwiczyć pamięć, kreatywność oraz słuch.

 • Kulodrom
Kulodrom to po prostu ciekawy tor dla licznych, drobnych kuleczek. Zestaw zawiera liczne elementy konstrukcyjne – tylko od dziecka zależy zatem, jak będzie wyglądał tor i którędy będą turlały się piłeczki. To naprawdę świetna zabawa, choć należy pamiętać, że pomoc dorosłego jest mile widziana.

 • Puzzle
Wiele osób twierdzi, że najlepsze zabawki dla trzylatka to zwyczajne, klasyczne puzzle – oczywiście dopasowane poziomem trudności do wieku dziecka. Puzzle uczą dziecko logicznego myślenia, wzmacniają pamięć, a do tego wszystkiego pobudzają wyobraźnię i zwiększają cierpliwość.

Zabawki interaktywne dla trzylatka

Kupując prezent dla dziecka, weź pod uwagę również zabawki interaktywne dla trzylatka. Zabawki interaktywne to wszystkie te, które śpiewają, grają i mówią, wprowadzając dziecko w świat kolorów, liczb, muzyki czy matematyki.
 • Miś Horacy – z tabletem
Miś Horacy to interaktywny miś, który nie tylko opowiada bajki i uczy literek – do tego wszystkiego, niczym najprawdziwsze zwierzątko, porusza pyszczkiem i głową w trakcie mówienia! Dziecko może „obsługiwać” misia poprzez zintegrowany tablet, co stanowi dodatkowy walor.

 • Interaktywny piesek
Interaktywny piesek to idealny kompromis w sytuacji, gdy trzylatek marzy o zwierzątku, ale jego rodzice się na nie nie zgadzają. Piesek sam chodzi, szczeka, wykonuje sztuczki i domaga się pieszczot, będąc przy tym słodki niczym oryginał.

 • Maskotka leniwiec
Jedna z ciekawszych zabawek dla trzylatka to leniwiec Mr. Slooou. Zwierzątko ma miękkie futerko, które trzeba odpowiednio często głaskać. Po naciśnięciu odpowiedniego przycisku leniwiec uczy się króciutkich zdań – odpowiednio często przy tym ziewając. To świetny materiał na przyjaciela.

 • Interaktywny laptop
Jeśli uważasz, że najlepsze zabawki dla trzylatka powinny nie tylko bawić, ale i uczyć, to koniecznie wybierz edukacyjny tablet do nauki języka angielskiego. To świetna zabawka, która może mieć nawet ponad 120 funkcji. Dziecko uczy się między innymi alfabetu, słów, liczb, piosenek, może też zagrać w edukacyjne, bardzo ciekawe gry.

Jakie zabawki dla trzylatka będą bezpieczne?

Szukając idealnej zabawki dla trzylatka, nie zapominaj, że musi być to produkt bezpieczny. O jego wysokiej jakości świadczyć będą przede wszystkim certyfikaty:
 • CE (Conformité Européenne)
Takie oznaczenie musi posiadać każda zabawka, która trafia na rynek UE.
 • Certyfikat Instytutu Matki i Dziecka
Poświadcza, że zabawka przeszła niezbędne testy bezpieczeństwa.
 • Certyfikat Państwowego Zakładu Higieny
Jak wyżej – certyfikat PZH mówi o tym, że zabawka jest sprawdzona i bezpieczna.
 • TÜV Rheinland
Ten certyfikat poświadcza, że zabawka została dokładnie przetestowana i spełnia normy unijne w zakresie materiałów, z których została stworzona. Oczywiście zabawki dla trzylatka mogą mieć znacznie więcej odznaczeń i certyfikatów – zasadniczo im większa jest ich liczba, tym lepiej świadczy to o jakości produktu.
Autor: Robert Wojtaś