Data modyfikacji:

Zabawki Montessori dla niemowlaka. Jakie wybrać?

Jeśli chcesz wspierać swoje dziecko na drodze do rozwoju i samodzielności, możesz robić to niemal od pierwszych dni jego życia. Metoda Montessori, tak popularna wśród współczesnych rodziców, znajduje zastosowanie także u dzieci w wieku niemowlęcym. Sprawdź, jakie zabawki Montessori dla niemowlaka pomogą twojemu maluchowi w zrównoważonym rozwoju.
Zabawki Montessori dla niemowlaka

Metoda Montessori – co to takiego?

Montessori jest to system pedagogiczny wymyślony na początku XX wieku przez włoską lekarkę, Marię Montessori. Dowiodła ona, że dzieci, którym pozwolono na wyzwolenie kreatywności i dokonywanie własnych wyborów, uczą się szybciej i efektywniej. Dotyczy to nie tylko wiedzy szkolnej, ale również umiejętności społecznych.
Zgodnie z zasadami Montessori, dzieci najskuteczniej uczą się przez ruch oraz zabawę. Ponadto, aby przyswajać nowe informacje, powinny w jak największym stopniu doświadczać rzeczy, o których się uczą.
Do głównych zasad systemu Montessori można zaliczyć:
  • rozwijanie samodzielności i wiary w siebie,
  • unikanie kar oraz nagród,
  • wykonywanie zadań w ciszy, która sprzyja koncentracji,
  • wspieranie indywidualnych zainteresowań dziecka,
  • nauka poprzez wykorzystywanie wszystkich zmysłów,
  • podkreślanie znaczenia wzajemnego szacunku i pomocy,
  • uczenie dzieci w mieszanych grupach wiekowych.
W Polsce coraz częściej można znaleźć przedszkola i szkoły, które edukują dzieci zgodnie z duchem Montessori. Należy pamiętać, że jest to nie tylko system nauki, ale także styl życia, który decyduje się zaproponować dzieciom coraz więcej rodziców. Zasady Montessori możesz wprowadzić również w swoim domu, nawet jeśli jesteś rodzicem niemowlęcia.

Przestrzeń Montessori dla niemowlaka

Rozwój dziecka zgodnie z metodą Montessori zaczyna się od przestrzeni, w której malec przebywa. Sama Maria Montessori podkreślała, jak istotne jest otoczenie dziecka dla jego prawidłowego rozwoju. Jeśli więc jesteś na etapie projektowania dziecięcego pokoju i interesuje cię system Montessori, sprawdź, jak urządzić przestrzeń malucha zgodnie z nim.

Pogodne, jasne barwy

Pokój dziecka zgodny z Montessori powinien sprzyjać wyciszeniu i koncentracji. Pomyśl o tym już na etapie remontu – ściany powinny być pomalowane w jasnych, niekrzykliwych kolorach. Najlepszym wyborem będzie lekko przybrudzona biel, beż lub bardzo rozbielone odcienie pastelowe.

Wydzielenie stref

W pokoju w stylu Montessori duże znaczenie ma porządek. Każda czynność wykonywana jest w określonej strefie. Ustal, gdzie będzie znajdowała się część sypialniana, kącik do zabawy, do karmienia i przewijania bobasa.

Naturalne meble i dodatki

Zrezygnuj z elementów plastikowych na rzecz drewnianych. Są bardziej ekologiczne, a także bezpieczniejsze dla dziecka. W pokoju Montessori nie powinno zabraknąć również żywych roślin.

Zabawki Montessori dla niemowląt

Zasady Montessori dotyczą oczywiście również zabawy. Okazuje się, że dziecięce gadżety zgodne ze słynnym nurtem można znaleźć na półkach dedykowanych nawet kilkumiesięcznym maluszkom. Zabawki w stylu Montessori są proste, wykonane z naturalnych materiałów, nienapędzane bateriami. To idealne rozwiązanie, jeśli chcesz, by twój malec uruchomił wyobraźnię i uczył się we własnym, spokojnym rytmie.

Jakie zabawki Montessori dla niemowlaka warto kupić?

Książeczki sensoryczne – pierwsza zabawka Montessori

Czy wiesz, że dzieci rodzą się z nierozwiniętym zmysłem wzroku? Przez kilka tygodniu po przyjściu na świat maluch widzi jedynie na bardzo bliskie odległości. Z czasem wzrok wyostrza się, a wszystko to, co otacza bobasa, jest dla niego bardzo fascynujące. Książeczki sensoryczne dla niemowląt to najprostsze zabawki Montessori, które przysłużą się ich rozwojowi.
Sekretem ich skuteczności są kontrastowe barwy, ale także przyjemne w dotyku materiały i szeleszczące wypełnienie. Dzięki temu dziecko nie tylko widzi, ale i słyszy, i dotyka książeczki, poznając nowe bodźce.

Składana tęcza – zabawka Montessori

Popularną zabawką dla niemowląt w stylu Montessori są również klocki w formie kolorowej tęczy. Wygląda banalnie? Nic z tych rzeczy: tutaj to maluch decyduje, jaki układ, a nawet kształt przyjmie tęcza. Gadżet sprzyja rozwojowi koncentracji, logicznego myślenia i zdolności manualnych.

Układanki i sortery

Kolejną grupą zabawek Montessori dla niemowląt są stare, znane układanki. Chyba każdy z nas pamięta zabawę, której celem było dopasowanie kształtów do właściwych otworów. Ta prosta aktywność pozwala dziecku rozwijać wiele różnych umiejętności w jednym momencie – mowa o koncentracji, logicznym myśleniu oraz chwytaniu przedmiotów.

Zjeżdżalnia dla kulek

To prawdziwy hit wśród zabawek w stylu Montessori. Drewniany tor dla kuleczek pozwala nawet najmłodszym dzieciom poznawać zasadę grawitacji.

Kasetka Montessori

Niepozornie wyglądający przedmiot uczy niemowlę, że to, czego akurat nie widać, niekoniecznie przestało istnieć. Zabawa jest prosta: maluch wrzuca kulkę do kasetki, a następnie wyciąga ją z wysuwanej szuflady.

Zabawki dla niemowląt Montessori – podsumowanie

Montessori to system nauki zakładający, że maluch najlepiej poznaje świat poprzez doświadczenie, dokonując samodzielnych wyborów. Jeśli chcesz otworzyć swojego niemowlaka na korzyści Montessori, skorzystaj z zabawek, które rozwijają rozmaite umiejętności.
Zdjęcie: Evanto Elements