Data publikacji:

Znieczulenie u dentysty a karmienie piersią – czy można użyć znieczulenia, gdy karmimy piersią?

Matki, które decydują się karmić piersią, muszą liczyć się z wieloma ograniczeniami – nie mogą spożywać alkoholu, nie powinny palić papierosów, niewskazane jest również zażywanie niektórych leków i poddawanie się niektórym zabiegom. Pytanie, czy należy do nich również leczenie w znieczuleniu u stomatologa? Wyjaśniamy, czy można karmić po znieczuleniu u dentysty i odpowiadamy na inne, często pojawiające się w tym kontekście pytania.
znieczulenie u dentysty a karmienie piersią

Znieczulenie u dentysty a karmienie piersią

Wiele młodych mam zastanawia się, czy można karmić piersią po znieczuleniu u dentysty. Niektóre z góry zakładają, że nie jest to wskazane, dlatego odwlekają wizytę u stomatologa do czasu, w którym przestaną karmić maluszka.
Okazuje się, że zupełnie niesłusznie. Niezależnie od tego, czy lekarz stomatolog zdecyduje się na znieczulenie nasiękowe, czy może jednak przewodowe, nie stanowi to przeciwwskazania do karmienia piersią. Leki te są uznawane za całkowicie bezpieczne i w żaden sposób nie wpływają na zdrowie lub samopoczucie dziecka.

Karmienie piersią a znieczulenie u dentysty – czy znieczulenie przenika do mleka matki?

A może masz wątpliwości dotyczące tego, czy znieczulenie stosowane przez stomatologa przenika do mleka matki? Jeśli tak, mamy dla ciebie bardzo dobrą wiadomość. Śmiało i bez najmniejszych obaw możesz umówić się do stomatologa na leczenie w znieczuleniu, ponieważ działa ono miejscowo i jest właściwie zupełnie nieoznaczalne w twoim mleku. Oznacza to, że nie przedostaje się do organizmu dziecka.

Znieczulenie u dentysty a karmienie – usuwanie zęba

Czasami zdarza się, że lekarz stomatolog musi podać większą dawkę znieczulenia niż zazwyczaj – jest tak na przykład podczas wyrywania zębów, zwłaszcza podczas usuwania tylnych zębów trzonowych. Czy takiemu zabiegowi może poddać się mama karmiąca piersią?
I tutaj mamy dla ciebie dobrą wiadomość. Nawet jeżeli czeka cię bardzo skomplikowane usuwanie ósemki (tzw. dłutowanie, stosowane najczęściej w przypadku dolnych zębów mądrości), to nie musisz martwić się o jakość swojego mleka albo o zdrowie dziecka – z całą pewnością nic mu nie będzie. Innymi słowy, odpowiedź na pytanie, czy można karmić piersią po znieczuleniu u dentysty po tak poważnym zabiegu, brzmi: jak najbardziej tak.

Karmienie piersią po znieczuleniu u dentysty po leczeniu kanałowym

Ostatnie z pytań, które dość często dręczą młode mamy, brzmi: czy można karmić po znieczuleniu u dentysty, stosowanym podczas leczenia kanałowego? Jak łatwo się domyślić, i w tym przypadku nie ma żadnych przeciwwskazań.
Uwaga! Znieczulenie nie przenika do mleka matki, ale antybiotyki przepisywane przez lekarzy stomatologów – wręcz przeciwnie. Dlatego jeśli konieczne jest tego typu leczenie, koniecznie poinformuj lekarza o tym, że karmisz piersią. Przepisze ci on taki lek, który nie będzie negatywnie wpływał na jakość mleka i z pewnością nie zaszkodzi twojemu dziecku.

Leczenie zębów w ciąży i po porodzie – dlaczego jest tak ważne?

Kobiety, które zastanawiają się, czy można karmić piersią po znieczuleniu u dentysty, często „na wszelki wypadek” wolą nie poddawać się leczeniu do czasu zakończenia karmienia. To ogromny błąd, ponieważ skutki nieleczonej próchnicy to coś więcej niż nieestetyczny wygląd oraz dolegliwości bólowe. Inne negatywne konsekwencje to na przykład:
  • Dolegliwości ze strony układu pokarmowego
Zniszczone zęby zmniejszają komfort jedzenia, co przekłada się na niedokładne przeżuwanie pokarmów. To z kolei wpływa na funkcjonowanie całego układu pokarmowego oraz wydalniczego.
  • Wzrost ryzyka zapadnięcia na inne schorzenia
Próchnica to siedlisko bakterii, które mogą przenikać dalej do organizmu. W efekcie zwiększa się ryzyko zapadnięcia na choroby takie jak choroby układu krążenia, choroby nerek, nieprawidłowości w zakresie funkcjonowania oczu czy stawów.
  • Wzrost ryzyka zachorowania na nowotwory
Nieleczenie próchnicy przez lata może niestety przyczyniać się do rozwoju nowotworów. Jak już zostało to wspomniane, ognisko próchnicy to siedlisko groźnych drobnoustrojów, które nie powinny przedostawać się do organizmu.
  • Utrata zębów
Lekceważenie próchnicy może doprowadzić do utraty zębów stałych. To z kolei może skutkować problemami z przeżuwaniem pokarmów oraz zniekształceń w wyglądzie twarzy.
  • Brzydki zapach z ust
Nie da się ukryć, że nieleczone zęby, które zostały zaatakowane przez próchnicę, po prostu brzydko pachną. Nawet zwiększenie częstotliwości mycia zębów nie przyczyni się do pokonania problemu – wynika on bowiem z psucia się zęba oraz okolicznych tkanek.
  • Niszczenie kolejnych zębów
Próchnica jest zaraźliwa. Jeśli nie podejmiesz się leczenia jednego zęba, wkrótce zniszczone będą również dwa pobliskie (a następnie kolejne). Dlatego tak ważne jest, aby od razu usuwać ubytki.

Inne zabiegi, którym może poddać się mama karmiąca piersią

Wiesz już, czy można karmić po znieczuleniu u dentysty. Lecz czy masz świadomość, że istnieje więcej zabiegów, którym możesz poddać się nawet, jeśli karmisz piersią? Oto kilka przykładów:
  • USG
Jest całkowicie bezpieczne – śmiało możesz poddać się badaniu (również USG piersi).
  • RTG
Możesz poddać się badaniu rentgenowskiemu i od razu zacząć karmić dziecko piersią.
  • Tomograf komputerowy lub rezonans magnetyczny
Chociaż zasada działania rezonansu i tomografu jest inna, po każdym z nich możesz nakarmić swoje dziecko. Jednak jeśli przed badaniem podano dożylnie kontrast, skonsultuj temat karmienia z lekarzem – być może uzna, że przez 24 godziny od badania lepiej będzie wstrzymać się od karmienia dziecka piersią.
Zdjęcie: Envato Elements
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.