Jod jest pierwiastkiem, o którym nie mówi się specjalnie wiele, a który odgrywa bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu ludzkiego organizmu. To właśnie dzięki niemu tarczyca wydziela właściwe ilości hormonów, co z kolei wpływa nie tylko na wagę czy kondycję włosów, ale również na prawidłowy rozwój mózgu i właściwą pracę serca. Sprawdź, jakie są główne źródła jodu, jakie jest zapotrzebowanie na ten pierwiastek w zależności od wieku i kiedy warto suplementować jod.
Jod jest niezwykle ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu – dzięki niemu produkowane są hormony tarczycy: tyroksyna i trójjodotyronina. Od ich stężenia zależy natomiast praca serca, mięśni, nerek, a nawet mózgu. Krótko mówiąc, jod jest niezwykle ważny dla naszego zdrowia – fizycznego i psychicznego.
W związku z powyższym warto znać objawy niedoboru jodu. Są to:
Dzienne zapotrzebowanie na jod jest różne w różnych grupach wiekowych. Oto precyzyjne wytyczne, ustalone przez Instytut Żywności i Żywienia:
Komponując dietę, warto zwrócić uwagę na odpowiednią podaż jodu. Oto, co zawiera jod (w 100 g):
Nawet jeśli nie wiesz, w jakich produktach jest jod, to raczej nie grozi ci niedobór – zakładając, że odżywiasz się względnie zdrowo. Należy jednocześnie pamiętać, że niektóre składniki pożywienia, takie jak kapusta, soja czy kalafior, zmniejszają wchłanianie jodu. Jego zawartość w warzywach zmniejsza się również przez gotowanie (warto zatem czasem sięgnąć po surowy kalafior czy groszek).
Ogólnie rzecz biorąc, suplementacja jodu bardzo rzadko jest wskazana – najczęściej wystarczy jedynie zwiększyć podaż ryb w diecie albo zacząć spożywać więcej surowych warzyw. Jeśli jednak wyniki badań rzeczywiście wskazują, że u danej osoby zapotrzebowanie na ten pierwiastek jest większe, można rozważyć suplementację – oczywiście tylko i wyłącznie pod okiem lekarza.