Data modyfikacji:

Brak apetytu w ciąży. Przyczyny, co robić?

Popularne powiedzenie głosi, że przyszła mama powinna jeść za dwoje. Co jednak, gdy jej apetyt nie tylko nie rośnie, ale wręcz spada? Jeśli doskonale znasz ten problem, sprawdź, z czego może wynikać brak apetytu w ciąży i jak odzyskać ochotę na jedzenie.
brak apetytu w ciazy

Ciąża to piękny stan, ale jednocześnie jest to okres zachodzenia licznych zmian w organizmie. Zmiany te mogą powodować występowanie pewnych dolegliwości, między innymi spadek apetytu. Dokładne przyczyny niechęci do jedzenia mogą różnić się w zależności od długości jej trwania.

Brak apetytu w pierwszych tygodniach ciąży

Za brak apetytu w pierwszych tygodniach ciąży zdecydowanie najczęściej odpowiadają hormony ciążowe. Nierzadko to właśnie inne postrzeganie smaków i zapachów, a także niechęć do jedzenia, jest pierwszą informacją o zachodzących w organizmie zmianach.

W okolicach 6.-8. tygodnia ciąży u wielu przyszłych mam pojawiają się mdłości i wymioty. Wiele atrakcyjnych do tej pory dań i napojów (dania mięsne, kawa) staje się odpychające, niektóre nawet wzbudzają odruch wymiotny. Ciężarne będące w tym okresie ciąży nierzadko chudną, zamiast przybierać na wadze. O ile jednak utrata wagi nie jest duża (nie jest to więcej niż 2-3 kilogramy), nie ma powodów do niepokoju.

Brak apetytu w 2. trymestrze ciąży

Brak apetytu w 5. miesiącu ciąży oraz w późniejszych tygodniach drugiego trymestru jest dość rzadką dolegliwością. Zdecydowanie częściej przyszłe mamy czują napływ sił i apetytu – to miła odmiana po całych tygodniach walki z mdłościami i wymiotami.

Niemniej należy pamiętać, że ułamek kobiet ciężarnych odczuwa mdłości znacznie dłużej niż reszta – dolegliwość ta pojawia się u nich również w drugim, a czasem nawet i w trzecim trymestrze.

Brak apetytu w drugim trymestrze ciąży warto skonsultować z lekarzem – zwłaszcza jeśli przyszła mama chudnie albo gdy istnieje prawdopodobieństwo, że nie przyjmuje wystarczającej ilości witamin i minerałów.

Brak apetytu w 3. trymestrze ciąży

Za brak apetytu w 3. trymestrze ciąży najczęściej odpowiada ucisk sporego już brzucha na narządy jamy brzusznej, w tym na żołądek. Niezwykle często przyszłym mamom w tak zaawansowanej ciąży dokucza silna zgaga, która uniemożliwia cieszenie się jedzeniem.

Brak apetytu w 9. miesiącu ciąży może być natomiast zwiastunem zbliżającego się porodu. Kiedy zbliża się akcja porodowa, organizm zaczyna się oczyszczać: pojawia się biegunka, znika apetyt, u niektórych kobiet mogą pojawić się nawet mdłości. Nagły brak apetytu w 9. miesiącu ciąży, zwłaszcza w jej końcówce, może być zatem zwiastunem rychłego porodu.

Brak apetytu w ciąży – co robić?

Długotrwały brak apetytu w ciąży może prowadzić do niedoborów minerałów i witamin, które są niezbędne dla prawidłowego rozwoju płodu. Innymi słowy: przyszła mama musi jeść. Jak może sobie to ułatwić, gdy apetyt nie dopisuje? Oto kilka wskazówek:

Walcz z mdłościami

Jeżeli dokuczają ci silne mdłości i wymioty, udaj się do lekarza, by przepisał ci środki zwalczające te dolegliwości. W przypadku mniej nasilonych objawów ciąży wystarczą domowe sposoby: jedzenie małych porcji, spożywanie krakersów i sucharków, sięganie po migdały oraz imbir.

Dbaj o jakość posiłków

Jeśli jesz mało, to musisz dbać, by były to naprawdę wartościowe posiłki. Szczególnie zalecane są ryby, chude mięso drobiowe (pieczone i gotowane), warzywa, owoce, produkty zbożowe z pełnego ziarna, a także mleko oraz jego przetwory. Unikaj potraw wysoko przetworzonych, mocno słodzonych i solonych, smażonych w głębokim tłuszczu oraz pełnych konserwantów.

Spaceruj

Na brak apetytu w ciąży pomocny jest ruch. Jeśli lekarz nie nakazał ci leżenia, możesz codziennie spacerować, pływać, a nawet jeździć na rowerze. Świeże powietrze oraz solidna porcja aktywności zaostrzają apetyt.

Jedz małe porcje

Spożywanie dużych porcji jedzenia sprzyja nie tylko uczuciu przepełnienia i zgadze, ale również mdłościom. Aby temu wszystkiemu zapobiec, staraj się jeść malutkie porcje, za to często.

Wprowadź do diety koktajle

Brak apetytu w ciąży może doprowadzić do rozmaitych niedoborów, te z kolei nie sprzyjają rozwojowi płodu. Możesz jednak temu zaradzić poprzez picie koktajli warzywnych i owocowych. Pamiętaj jedynie, by regularnie zmieniać ich skład, dzięki czemu dostarczysz organizmowi rożnych witamin i minerałów.

Szukaj nowych dań

Wśród składników i dań, które nie przypadają do gustu ciężarnym, najczęściej stoją: mięso, jajka, ostre i tłuste potrawy. Nie musisz się do nich zmuszać. Zamiast tego szukaj potraw, które zachęcą cię swoim składem. Może być to nowa sałatka warzywna lub owocowa, ciekawy koktajl, warzywna zapiekanka z makaronem, a nawet zwykła owsianka. Pamiętaj też, że różnego rodzaju zachcianki są wpisane w pierwszy trymestr ciąży – nie musisz się bać, że ich spełnianie zaszkodzi dziecku.

Brak apetytu w ciąży – kiedy do lekarza?

Jeżeli brak apetytu w ciąży trwa już całymi tygodniami, to najwyższy czas poradzić się w tej sprawie lekarza. Udaj się do ginekologa i zapytaj, co możesz zrobić, by poczuć się lepiej. Specjalista być może przepisze ci odpowiednie leki (np. na uciążliwe mdłości), z pewnością wskaże również odpowiedni suplement diety, dzięki którym wyrówna się poziom witamin oraz minerałów w organizmie.

Pamiętaj również, że nie musisz zmuszać się do jedzenia ani specjalnie przejmować spadkiem apetytu, jeśli występuje on w końcówce ciąży. To prawdopodobnie znak, że twój organizm oczyszcza się przed akcją porodową – być może już wkrótce zobaczysz swoje ukochane, wyczekane dziecko.

Autor: Robert Wojtaś