Data publikacji:

Jakich badań nie wolno robić w ciąży?

Autor: Serwis Dzidziusiowo

W czasie ciąży kobieta jest poddawana wielu badaniom, które mają za zadanie sprawdzić stan zdrowia jej, jak i dziecka. Jest jednak szereg badań, których nie można wykonywać. Mogą one bowiem zagrozić płodowi i wywołać nieodwracalne zmiany. Przed jakimi zabiegami lekarze ostrzegają?

 

jakich badań nie wolno robić w ciąży

 

Badanie RTG

Jednym z najczęściej wymienianych badań jest RTG, czyli prześwietlenie promieniem rentgenowskim. Może ono zakończyć się bardzo niebezpiecznie dla rozwijającego się płodu. Lekarze wskazują przede wszystkim na wady wrodzone, czy niedorozwój płodu. Istnieje także możliwość obumarcia płodu.

Stopień zagrożenia jest zależny od kilku czynników. Przede wszystkim zaś od trymestru, w jakim znajduje się kobieta oraz miejsca badania. Najmniej bezpieczne są pierwsze miesiące ciąży. Drugi i trzeci miesiąc to okres intensywnego rozwoju płodu. Wystawienie go na promieniowanie rentgenowskie stanowi wtedy wyjątkowe zagrożenie.

Badanie RTG kobietom w ciąży wykonuje się w tylko uzasadnionych przypadkach. Powinno ono być przeprowadzone jak najdalej od dziecka. Na brzuch zaś nakłada się specjalną osłonę, która ma zminimalizować ewentualne negatywne konsekwencje.

Leczenie zębów

Bolący ząb może stanowić nie lada problem dla kobiety w ciąży. Wiele zabiegów jest bowiem niezalecane w tym okresie. Dotyczy to przede wszystkim leczenia zębów z wykorzystaniem znieczulenia. W przypadku kobiety ciężarnej musi on być dobrany z dużą dozą ostrożności, najlepiej miejscowo.

Trzeba również zachować ostrożność w przypadku leczenia kanałowego. W jego przypadku niezbędne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Jak już wspomnieliśmy wyżej, z RTG należy poczekać kilka pierwszych miesięcy ciąży, co najmniej do 12 tygodnia. Jeśli mamy taką możliwość możemy skorzystać z nowoczesnych metod, jakim jest cyfrowa wizualizacja zęba. Dzięki niej nie narazimy ani swojego zdrowia, ani płodu.

Rezonans magnetyczny

Badanie MR, czyli rezonans magnetyczny, również znalazł się na tej liście nie bez powodu. W trakcie zabiegu promieniowanie pobudza do ruchu protony, aby te emitowały falę i pozwalały na przekształcenie obrazu na ekran.

Pomimo tego, że rezonans magnetyczny należy do najnowocześniejszych badań, nie jest zalecany kobietom w ciąży. Najbardziej niebezpieczny jest pierwszy trymestr, kiedy tak wiele organów się rozwija u dziecka. Stwarza to potencjalne zagrożenie dla płodu. Oficjalnie nie ma jednak informacji na temat, czy płód poddany rezonansowi jest bardziej podatny na wady i uszkodzenia.

Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że rezonans magnetyczny może być stosowany w określonych przypadkach do diagnostyki płodu. Zabieg wykonuje się jednak dopiero od 20 tygodnia. Jest on pomocny, kiedy wynik USG nie dał jednoznacznych odpowiedzi lub też dochodziło do wcześniejszych poronień. Innym zaleceniem do badania MR jest także występowanie w rodzinie wad wrodzonych.

W trakcie rozwoju płodu niezwykle ważne jest, aby zapewnić mu bezpieczne warunki. Dlatego też należy zawsze powiadomić lekarza, że jest się w ciąży. Badania takie jak RTG w pierwszym trymestrze ciąży mogą prowadzić do poważnych wad u dziecka.

fot.: pixabay.com


Autor

Komentarze
04-01-2021
Ocena:
Bardzo przydatne porady, zwłaszcza że nie zawsze mamy możliwość, zeby wszystko konsultować z lekarzem.
badanie gbs w ciąży

Badanie GBS w ciąży: co to jest, jak się przygotować? GBS a współżycie. Wszystko na temat GBS

2022-11-16
Wykonanie badania GBS jest rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Jest to badanie mające na celu wykryć, czy kobieta w ciąży jest zarażona paciorkowcem w pochwie. Podczas porodu bakteria ta może przenieść się na dziecko. Badanie GBS wykonać należy pomiędzy 35. a 37. tygodniem ciąży. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat badania GBS!
Progesteron w ciąży. Jakie normy?

Progesteron w ciąży. Jakie normy? Co oznacza zbyt wysoki lub zbyt niski poziom?

2021-08-14
O tym, czy ciąża będzie rozwijała się prawidłowo, decydują nie tylko geny, ale również hormony – między innymi progesteron. Sprawdź, jaką dokładnie rolę odgrywa progesteron w ciąży, o czym świadczy jego zbyt wysoki lub zbyt niski poziom i czy można go wyrównać.
badanie glukozy w ciąży

Badanie glukozy w ciąży. Co oznaczają wyniki?

2021-06-18
Choć ciąża to piękny stan, w czasie jej trwania organizm jest bardziej podatny na wystąpienie pewnych chorób – przykładem jest choćby cukrzyca. Aby ją rozpoznać, niezbędne jest oznaczenie poziomu glukozy we krwi. Wyjaśniamy, jak przebiega badanie glukozy w ciąży, kiedy należy je wykonać i dlaczego jest to tak ważne.
cytologia nowa metoda

Cytologia - badanie, które ratuje życie

2019-11-19
Dlaczego zaawansowany rak szyjki macicy zbiera w Polsce żniwo, podczas, gdy są kraje w Europie, gdzie lekarze nie mają już okazji widywać zaawansowanych stadiów...
usg wady genetyczne

Wady genetyczne płodu

2019-08-01
O wadach genetycznych płodu staramy się nawet nie myśleć. Jeśli nawet podczas badania prenatalnego, gdzieś tam w środku pojawia się lęk i niepokój, to i tak prz...
USG genetyczne

USG genetyczne w ciąży - jak przebiega, kiedy je zrobić

2019-04-26
Zastanawiasz się jak wygląda Twoje dziecko? Czy jest zdrowe i dobrze się rozwija? A może obawiasz się że może być obciążone wadą genetyczną? Na te wszystkie pyt...
karta ciąży, karta przebiegu ciąży, książeczka ciąży

Karta ciąży bez tajemnic

2017-12-18
Karta przebiegu ciąży to podstawowy dokument, który jako przyszła mama otrzymasz podczas jednej z pierwszych wizyt u ginekologa. Od tego momentu powinnaś mieć j...