Jakich badań nie wolno robić w ciąży?

Data:

W czasie ciąży kobieta jest poddawana wielu badaniom, które mają za zadanie sprawdzić stan zdrowia jej, jak i dziecka. Jest jednak szereg badań, których nie można wykonywać. Mogą one bowiem zagrozić płodowi i wywołać nieodwracalne zmiany. Przed jakimi zabiegami lekarze ostrzegają?

 

jakich badań nie wolno robić w ciąży

 

Badanie RTG

Jednym z najczęściej wymienianych badań jest RTG, czyli prześwietlenie promieniem rentgenowskim. Może ono zakończyć się bardzo niebezpiecznie dla rozwijającego się płodu. Lekarze wskazują przede wszystkim na wady wrodzone, czy niedorozwój płodu. Istnieje także możliwość obumarcia płodu.

Stopień zagrożenia jest zależny od kilku czynników. Przede wszystkim zaś od trymestru, w jakim znajduje się kobieta oraz miejsca badania. Najmniej bezpieczne są pierwsze miesiące ciąży. Drugi i trzeci miesiąc to okres intensywnego rozwoju płodu. Wystawienie go na promieniowanie rentgenowskie stanowi wtedy wyjątkowe zagrożenie.

Badanie RTG kobietom w ciąży wykonuje się w tylko uzasadnionych przypadkach. Powinno ono być przeprowadzone jak najdalej od dziecka. Na brzuch zaś nakłada się specjalną osłonę, która ma zminimalizować ewentualne negatywne konsekwencje.

Leczenie zębów

Bolący ząb może stanowić nie lada problem dla kobiety w ciąży. Wiele zabiegów jest bowiem niezalecane w tym okresie. Dotyczy to przede wszystkim leczenia zębów z wykorzystaniem znieczulenia. W przypadku kobiety ciężarnej musi on być dobrany z dużą dozą ostrożności, najlepiej miejscowo.

Trzeba również zachować ostrożność w przypadku leczenia kanałowego. W jego przypadku niezbędne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Jak już wspomnieliśmy wyżej, z RTG należy poczekać kilka pierwszych miesięcy ciąży, co najmniej do 12 tygodnia. Jeśli mamy taką możliwość możemy skorzystać z nowoczesnych metod, jakim jest cyfrowa wizualizacja zęba. Dzięki niej nie narazimy ani swojego zdrowia, ani płodu.

Rezonans magnetyczny

Badanie MR, czyli rezonans magnetyczny, również znalazł się na tej liście nie bez powodu. W trakcie zabiegu promieniowanie pobudza do ruchu protony, aby te emitowały falę i pozwalały na przekształcenie obrazu na ekran.

Pomimo tego, że rezonans magnetyczny należy do najnowocześniejszych badań, nie jest zalecany kobietom w ciąży. Najbardziej niebezpieczny jest pierwszy trymestr, kiedy tak wiele organów się rozwija u dziecka. Stwarza to potencjalne zagrożenie dla płodu. Oficjalnie nie ma jednak informacji na temat, czy płód poddany rezonansowi jest bardziej podatny na wady i uszkodzenia.

Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że rezonans magnetyczny może być stosowany w określonych przypadkach do diagnostyki płodu. Zabieg wykonuje się jednak dopiero od 20 tygodnia. Jest on pomocny, kiedy wynik USG nie dał jednoznacznych odpowiedzi lub też dochodziło do wcześniejszych poronień. Innym zaleceniem do badania MR jest także występowanie w rodzinie wad wrodzonych.

W trakcie rozwoju płodu niezwykle ważne jest, aby zapewnić mu bezpieczne warunki. Dlatego też należy zawsze powiadomić lekarza, że jest się w ciąży. Badania takie jak RTG w pierwszym trymestrze ciąży mogą prowadzić do poważnych wad u dziecka.

fot.: pixabay.com

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
4-1-2021
Ocena:
Bardzo przydatne porady, zwłaszcza że nie zawsze mamy możliwość, zeby wszystko konsultować z lekarzem.