Wydaje się, że zakup dziecięcego wózka jest prostą sprawą. Wejść do sklepu z wózkami, wybrać taki, który się spodoba i kupić. Jednak przeważnie z wózka korzysta się przez dłuższy czas - rok, dwa, trzy, do chwili, w której dziecko nie będzie go potrzebowało. A zatem, trzeba wybrać dobrze. Oto pięć kroków do idealnego wózka.
Na polskim rynku jest wiele zestawów składających się z podwozia oraz dodatków, to wózki wielofunkcyjne. Najczęściej jest to wózek głęboki, spacerówka oraz nosidełko w jednym, i to jest najlepszy wybór. Taki zestaw sprawi, że wózek będzie używany przez długi czas, a nosidełko, wpinane w pasy samochodu, jest bardzo praktyczne. Warto zwrócić uwagę na to, czy spacerówkę można założyć zarówno przodem, jak i tyłem do kierunkiem jazdy. Minusem wózków 3w1 jest to, że spacerówka jest przeważnie duża, bo na podwoziu wózka. Przy wakacyjnych wyjazdach brak spacerówki typu "parasolka" może być wtedy problemem.
W sklepach są wózki o najróżniejszych konfiguracjach. Trzykołowe, czterokołowe, z kołami stałymi i skrętnymi, małymi, dużymi, piankowymi i dmuchanymi. Najlepszym wyborem jest wózek z czterema dużymi kołami z pianki i skrętnymi przednimi kołami. Niestety, chodniki w Polsce są dość kiepskiej jakości i większe koła są zdecydowanym plusem przy prowadzeniu wózka. Przy wyborze najlepiej po prostu chwycić wózek i spróbować nim pokierować. Jeżeli od razu można nad nim zapanować jedną ręką, warto zainwestować w ten model. Lepiej też wybrać taki wózek, który ma dodatkowy, choćby mały bagażnik pod budą. Dodatkowa kieszeń zawsze się przyda.
Kolor to kwestia indywidualnego gustu i poczucia estetyki. Jednak warto zastanowić się nad wyborem. Trzeba pamiętać, że w wózku będzie jeździć dziecko i wózek na pewno się zabrudzi. Świetnym rozwiązaniem są wózki, z których można wszystko zdjąć i wrzucić do pralki.
Każdy producent dołącza do swoich wózków dodatki: torbę na podręczne rzeczy czy osłony przeciwdeszczowe. Nie ma się co oszukiwać, torba przy wózku musi być duża. Małe torebki wyglądają ładnie, ale nie pomieszczą wszystkich potrzebnych nam rzeczy. A osłona przeciwdeszczowa jest bardzo przydatnym gadżetem, który w dodatku nie zajmuje wiele miejsca.
Niezależnie od typu powinien być praktyczny. Przed zakupem warto sprawdzić, jak się składa (czy jest to łatwe, szybkie, czy żona sobie sama poradzi) i ile waży. Warto zapytać w sklepie o przymierzenie wózka do bagażnika auta. Pamiętajmy, że wózek będzie przedmiotem zabieranym wszędzie i po prostu musi być poręczny i łatwy do złożenia. Gwarantuję, że ciężkiego, niewspółpracującego przy składaniu klamota, po prostu nie będziemy chcieli używać.
Do zakupu wózka warto podejść rozsądnie, zostawiając sobie czas na wybór. Powyższe punkty są najważniejszymi, które trzeba ocenić. Poza nimi warto wziąć pod uwagę inne rzeczy, na przykład datę urodzenia dziecka. Jeżeli ma urodzić się na początku wiosny, można pomyśleć o mniejszym i lżejszym wózku. Jeżeli dziecko będzie częściej, zwłaszcza na początku, wychodziło na spacery zimą, lepiej kupić duży wózek głęboki, w którym łatwiej będzie można ochronić je przed zimnem. Zawsze jednak należy podejść do zakupów wózka z rozsądkiem, na chłodno obejrzeć co najmniej kilka modeli i spośród nich wybrać ten - według siebie - najlepszy.
Zdjęcie: Fotolia by © Marcin Sadlowski All rights reserved
Prywatnie mąż, a od 2009 r. również ojciec. Urodził się w sierpniu 1982-ego. Żyje i pracuje dzieląc różne pasje. Z wykształcenia i zawodu pedagog i grafik, z zamiłowania pisarz-amator.
Wolne chwile spędza pisząc prozę na nieodłącznej komórce. Gdy nie pisze, czyta polską fantastykę, słucha muzyki albo spędza czas z synkiem na placu zabaw. Prowadzi również bloga: www.tataszymona.blogujacy.pl