Makijaż permanentny w ciąży - dozwolony czy nie?

Data:

Makijaż permanentny jest wygodną alternatywą dla zwykłego make-upu, gdyż nie trzeba malować się codziennie. Gabinety kosmetyczne zapewniają swoje klientki, że jest to zabieg całkowicie bezpieczny. Czy w takim razie można wykonywać go w ciąży?

 

makijaż permanentny

 

Makijaż permanentny to forma płytkiego tatuażu, który można wykonać na ustach, oczach czy brwiach (to tzw. microblading). Przed zabiegiem stosuje się miejscowe znieczulenie w formie maści lub kremu. Mimo że istnieją opinie, jakoby ciąża i karmienie piersią nie były przeciwwskazaniem do zrobienia trwałego makijażu, większość specjalistów jest zupełnie innego zdania. Dlaczego kobieta w ciąży nie powinna robić sobie makijażu permanentnego? Powodów jest kilka. 

 

Większa podatność na infekcje

Makijaż permanentny to zabieg, który wykonuje się nie na powierzchni skóry, lecz pod skórą. Wprawdzie nie narusza się głębokich warstw, ale mimo to jest to zabieg inwazyjny, który może narazić Cię na infekcje - a tego w ciąży powinnaś szczególnie unikać.

 

Środki przyjmowane po zabiegu

Po wykonaniu trwałego makijażu zaleca się przyjmowanie środków przeciwwirusowych, które mają zapobiec pojawieniu się opryszczki. Dla świeżo wykonanego makijażu permanentnego środki te są korzystne, ale niektóre z nich mogą być niebezpieczne dla dziecka.

 

Reakcje alergiczne po barwniku

Same barwniki wprowadzane pod skórę również mogą być niebezpieczne dla płodu. Wprawdzie istnieją na rynku barwniki, które są hypoalergiczne i nie zawierają metali ciężkich, ale dowiedzione jest ich bezpieczeństwo tylko dla kobiety. Nie wiadomo, jaki wpływ mogą mieć na dziecko. Dlatego nie warto ryzykować i narażać płód na niepożądane reakcje lub zmiany w jego rozwoju.

 

Barwnik kontra hormony

Oprócz niewątpliwych zagrożeń zdrowotnych, istnieje spore ryzyko, że efekt zabiegu wykonanego w ciąży będzie bardzo odbiegał od oczekiwań. Na forach internetowych sporo mam żali się, że barwnik rozlał się pod skórą lub się nie przyjął. Jest to zasługa „szalejących” w ciąży hormonów, które mogą spowodować bardzo nieestetyczny efekt.

 

Stres

Choć makijaż permanentny jest generalnie bezpieczny, a przy znieczuleniu może być bezbolesny, nie jest to zwykła, codzienna czynność. Może wywołać niepotrzebny stres - szczególnie jeśli jesteś wrażliwa na tego typu zabiegi. 

Większość specjalistów makijażu permanentnego odmawia wykonania tego zabiegu ciężarnej kobiecie, nieco większa tolerancja dotyczy mam  karmiących piersią. Na szczęście jest wiele innych dozwolonych zabiegów upiększających, a także relaksujących: przedłużanie rzęs, manicure lub pedicure, masaż prenatalny, nieinwazyjne zabiegi na twarz i ciało.

 

Czytaj również:

Kwasy, hybryda w ciąży? Które zabiegi są bezpieczne [wywiad z kosmetologiem]

Farbowanie włosów w ciąży

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
22-7-2020
Ocena:
Microblending to konkretna metoda makijażu brwi, poprzez rysowanie, cienkich kreseczek. Ale ogólnie makijaż permanentny brwi można wykonywać też innymi metodami np: pudrową.