Jakie są metody na poznanie płci dziecka jeszcze w trakcie ciąży? Poza badaniem USG jest ich jeszcze kilka. Sprawdź, jak rozpoznać płeć dziecka przed porodem.
fot. Pixabay.com
Współczesne metody pozwalają ustalić płeć dziecka już w 6 tygodniu ciąży, czyli w zasadzie chwilę po tym jak w ogóle okaże się, że kobieta jest w ciąży. Warto jednak wiedzieć, że im wcześniej będziemy sprawdzać płeć nienarodzonego dziecka, tym większe ryzyko pomyłki. Każda spekulacja w pierwszej połowie ciąży jest obarczona dużym marginesem błędu.
Teoretycznie płeć w USG można ustalić z dużym prawdopodobieństwem już w okolicy 16 tygodnia ciąży. Od 16. tygodnia właśnie narządy płciowe zewnętrzne u dziecka są już dobrze widoczne na monitorze USG. Jedyny warunek – musimy wybrać doświadczonego lekarza. Często, z różnych względów, wiadomość taką dostajemy dopiero w okolicach 20. tygodnia ciąży. Plusem tej formy jest fakt, że jest to metoda całkowicie nieinwazyjna - USG nie jest groźne ani dla matki, ani dla dziecka, a USG wykonywane jest rutynowo u każdej ciężarnej.
Dlaczego lekarze czasami mylą się w ocenie płci dziecka? Dziś pomyłki zdarzają się stosunkowo rzadko. Ryzyko błędu jest tym większe, im wcześniejsza ciąża i im bardziej starsza aparatura do wykonania USG.
Taki test przypomina test ciążowy, opiera się na analizie moczu (pobieramy rano jak przy teście ciążowym). Działanie testu opiera się na wykrywaniu specyficznych męskich hormonów w porannym moczu kobiety. Ich obecność wskazuje na chłopca. Jeśli nie ma ich w moczu, oznaczać to, że spodziewamy się dziewczynki. Niewątpliwym plusem tej metody jest fakt, że można wykonać test samodzielnie w domu, a płeć poznamy znacznie wcześniej niż w badaniu USG. Płeć można poznać już od 6-10. tygodnia ciąży, w zależności od producenta testu. Taki test kosztuje około 100-150 zł. Metoda nie jest 100 % pewna.
Istnieje przesąd, według którego dziewczynka zabiera przyszłej mamie urodę, zaś chłopiec tej urody dodaje. Takich domowych sposobów na ustalenie płci dziecka jest więcej. Na przykład gdy przyszła mama ma ochotę na słodycze, prawdopodobnie spodziewa się dziewczynki. Wybieranie kwaśnych i ostrych potraw zwiastuje narodziny chłopca. Dziewczynki można się też spodziewać w przypadku mdłości, zmiennych nastrojów czy sypiania przez kobietę na prawym boku. Chłopca - gdy matka jest ociężała i niezdarna, skarży się na bóle głowy, włosy na nogach rosną jej szybciej, a ręce są suche.
Czytaj więcej: Kształt brzucha i inne przesądy dotyczące płci dziecka
Ta metoda należy do bardziej ryzykownych. Amniocenteza polega na pobraniu płynu owodniowego, w którym rozwija się dziecko. Następnie płyn ten poddawany jest badaniom laboratoryjnym. Metoda ta (możliwa to wykonania od 15. tygodnia ciąży) daje stuprocentową pewność wyniku. Poronienia będące skutkiem amniocentezy zdarzają się w 1 proc. przypadków, dlatego też tej metody nie stosuje się wyłącznie po to, by ustalić płeć dziecka - jest to dodatkowa informacja wynikająca z tego badania. Amniocentezę wykonuje się, gdy istnieją podejrzenia co do chorób i wad rozwojowych płodu.
Analiza DNA płodu, podobnie jak amniocenteza, przeprowadzana jest tylko w celu wykrycia ewentualnych wad rozwojowych dziecka. Ten bezpieczniejszy odpowiednik amniocentezy przeprowadza się jednak bardzo rzadko, gdyż podejmują się tego tylko specjalistyczne laboratoria.
Czytaj również:
z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.