Data modyfikacji:

Kształt brzucha - jak rozpoznać płeć dziecka?

Autor: Katarzyna Moryc

Czy można rozpoznać płeć dziecka po kształcie ciążowego brzucha? Wiele osób twierdzi, że tak. Są również zwolennicy innych teorii. Przedstawiamy przewodnik po sposobach na odgadnięcie płci dziecka przed jego narodzinami. Z przymrużeniem oka!

 

kształt brzucha a płeć dziecka

fot. Pixabay.com




Nie mamy całkowitej pewności co do płci dziecka aż do porodu. Nawet badanie USG nie daje całkowitej pewności. Niemal każdy zna ze słyszenia historię o rodzicach oczekujących dziewczynki, co potwierdzały badania, a witających na świecie małego mężczyznę. I na odwrót. Ludzkość ma zamiłowanie do tworzenia własnych teorii na ten temat. Dlatego funkcjonuje kilka umownych teorii na temat przesłanek, na podstawie których można określić płeć dziecka przed porodem. 

 

 



Chłopczyk czy dziewczynka - jak rozpoznać płeć dziecka?

Jeszcze dwadzieścia lat temu badanie USG nie było tak popularne, jak dziś, ale pragnienie dziecka o wybranej płci zawsze towarzyszyło rodzicom, stąd też powstało wiele przesądów mówiących jak rozpoznać płeć dziecka. Dziś wiemy, że większość z nich nie ma żadnych podstaw naukowych. Mimo to, przyjemnie jest sobie "gdybać" na temat płci dziecka, opierając się na wyglądzie brzucha czy upodobaniach kulinarnych przyszłej mamy. Większość przyszłych mam i ich bliskich to robi,

Jak wiadomo, o tym czy urodzi się chłopiec, czy dziewczynka „decyzja” zapada w momencie zapłodnienia. A konkretnie w chwili, gdy komórka jajowa z chromosomem X połączy się z plemnikiem. Ten może posiadać chromosomy X lub Y. Połączenie dwóch „X-ów” oznacza, że na świat przyjdzie dziewczynka, X + Y – że chłopiec.

I choć to wiedza powszechna, ludzie jak świat światem podejmują próby zaplanowania płci swojego wymarzonego dziecka.



Kształt brzucha a płeć dziecka

Wielkość i kształt brzuszków przyszłych mam jest bardzo różna, tak jak i my się od siebie różnimy. Ale to nie wszystko, bo brzuch może wyglądać inaczej u tej samej kobiety w różnych ciążach. Od czego zatem zależy jego wygląd? Tych czynników jest kilka:

  • sylwetka i waga kobiety sprzed ciąży,
  • stopień wyćwiczenia mięśni brzucha,
  • przybieranie na wadze w kolejnych miesiącach ciąży,
  • cechy dziedziczne,
  • objętość wód płodowych,
  • nietypowa budowa miednicy przyszłej mamy,
  • ułożenie dziecka.

A według mądrości ludowych? Podobno, brzuch w ciąży może nam zdradzić płeć przyszłego członka rodziny.

Mały, spiczasty brzuszek ponoć zwiastuje chłopca, natomiast dziewczynki rodzą się u mam, których brzuchy były duże i „rozlane”.

Wiedząc to, co zawdzięczamy dzisiejszej medycynie, te twierdzenie możemy śmiało włożyć między ciążowe mity.

 



Wygląd kobiety a płeć dziecka

Jak pewnie nie raz słyszała każda przyszła mama, jeśli ładnie wygląda, ma piękną cerę i wręcz promienieje, to z pewnością będzie chłopiec. Jeżeli zaś zdarzą się problemy z cerą, a do tego włosy wypadają, to urodzi się dziewczynka, gdyż według wierzeń zabiera mamie urodę.

Współczesna nauka nie potwierdza tej tezy. Zmiany w wyglądzie skóry czy włosów spowodowane są, przede wszystkim, zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie ciężarnej kobiety. Organizmy matek różnie na te zmiany reagują. 

 



 

Ochota na słodkie - będzie dziewczynka?

Mówi się, że jeśli przyszła mama ma ochotę na słodkie, to z pewnością będzie dziewczynka. Potrawy ostre i kwaśne natomiast, zapowiadają chłopca. To wprawdzie kolejny mit dotyczący ciąży, którego nie udało się naukowo wyjaśnić, ale bardzo wiele mam potwierdza tę teorię!

 

Najpewniejszy sposób na sprawdzenie płci dziecka

Dzisiaj większość kobiet o płci swojego maleństwa dowiaduje się podczas badania USG, nawet już w okolicy 10 tygodnia ciąży. W 9 tygodniu ciąży u chłopców kształtują się jądra, w 10 tygodniu ciąży natomiast u dziewczynek wykształcają się jajniki. Zewnętrzne narządy płciowe, czyli genitalia widoczne są zwykle dopiero około 12-13 tygodnia ciąży. Wszystko to podlega wizualnej ocenie lekarza wykonującego badanie, więc wiele zależy od jego wiedzy, doświadczenia, a także jakości sprzętu, którego używa. Istnieje 100 % metoda sprawdzenia płci dziecka, to badanie DNA z płynu owodniowego. Takie badanie wykonuje się podczas amniopunkcji, która z kolei zarezerwowana jest dla ciąż, które obarczone są podejrzeniem poważnych wad genetycznych.

 

Czytaj również:

Masaż krocza i ćwiczenia mięśni Kegla

Końcówka ciąży - o czym pamiętać w 9 miesiącu ciąży


Autor

Katarzyna Moryc

Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl

Komentarze
11-06-2020
Ocena:
Obydwie ciąże brzuch wysoko, wąski i spiczasty. Cera piękna, promienna, gęste włosy, mocne paznokcie. W pierwszej miałam ochotę na kwaśne i na banany. W drugiej wszystko co jarskie a na początku ciąży ogórki kiszone i konserwowe. Wszyscy widząc mnie mówili bardzo pewnie, że chłopak - na podstawie tych ludowych mądrości. A ja się z nich śmiałam. Mam dwie dziewczyny :)
03-07-2018
Ocena:
W pierwszej ciazy mialam duzy brzuch z wypuklym pepkiem a urodzila sie dziewczynka. Teraz jeszcze nie znamy pluci a wszyscy wokol licza na chlopczyka. Dla nas wazne aby bylo zdrowe.
02-08-2017
Ocena:
Z tym jedzeniem akurat u mnie sie nie sprawdziło bo jadłam różne rzeczy . Ale kształt brzucha może nie szpiczasty ... Ale rosnący do góry -} nie w dół, faktycznie zwiastował chłopca tak samo jak i cera , wręcz niesamowite promienie . Tak było u mnie :) pozdrawiam.
08-03-2017
Ocena:
He jestem w 21 tyg ciazy nic nie widac...ruchy sa takie pulsacyjne bardziej bym powiedziala dla nas nir liczy sie plec a to by bylo cale i zdrowe ;)))pozdrawiam wszystkie przyszle mamusie ;*
17-10-2016
Ocena:
Zadne mity, jesli chodzi o ksztalt brzucha jeszcze nigdy sie nie pomylilam...
08-10-2015
Ocena:
Czy oprócz tych porad ktoś robił test na płeć dziecka ???
pasy bezpieczeństwa w ciąży

Czy w ciąży trzeba zapinać pasy bezpieczeństwa? Oto, co musisz wiedzieć!

2024-11-11
Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy zapinanie pasów bezpieczeństwa w ciąży jest bezpieczne. Czy może lepiej ich unikać, aby chronić rosnące dziecko? W tym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości i wyjaśnimy, jak powinna wyglądać bezpieczna jazda autem w ciąży. Dowiesz się także, jak adapter do pasów w ciąży może zwiększyć komfort podróży.
strój kąpielowy ciążowy

Jakie stroje kąpielowe są najwygodniejsze dla kobiet w ciąży?

2024-08-30
Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety, pełen radości, ale także wyzwań związanych z dostosowaniem się do zmieniającego się ciała. Wybór odpowiedniego stroju kąpielowego może być jednym z tych wyzwań, szczególnie gdy planujesz spędzać czas na plaży czy basenie. Komfort i wsparcie są kluczowe, ale równie ważne jest to, aby czuć się pewnie i pięknie. W tym artykule podpowiemy, jakie stroje kąpielowe są najwygodniejsze dla kobiet w ciąży, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze oraz jakie trendy warto wziąć pod uwagę.
pas ciążowy wygoda czy konieczność

Pas ciążowy. Wygoda czy konieczność?

2024-05-15
Nie można ukryć, że ciąża już sama w sobie jest ogromnym wyzwaniem dla kobiecego ciała. Burza hormonów, zgaga, mdłości, żylaki, a do tego ból pleców spowodowany rosnących brzuszkiem. Na szczęście z tą ostatnią dolegliwością można sobie poradzić. W tym celu stworzono pas ciążowy podtrzymujący brzuch. Co to takiego, czy jest bezpieczny dla zdrowia i czy powinnaś w niego zainwestować? Sprawdzamy.
czym smarować brzuch w ciąży

Czym smarować brzuch w ciąży? Poradnik 

2024-03-15
To normalne, że w trakcie ciąży kobietom zależy nie tylko na zdrowym rozwoju dziecka, ale również na utrzymaniu elastyczności skóry i zapobieganiu rozstępom na brzuchu. Wybór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry brzucha może być kluczowy w osiągnięciu tego celu. Sprawdź, czym smarować brzuch w ciąży i jak dbać o siebie w tym szczególnym czasie. 
olejek na rozstęy w ciąży

Olejek na rozstępy w ciąży: ranking najlepszych produktów

2023-08-17
Rozstępy to problem, który dotyka wielu przyszłych mam. Przyczyna ich powstawania jest oczywista – rosnący z tygodnia na tydzień brzuch, który powoduje rozciąganie fibroblastów. Oprócz tego istotną rolę odgrywają czynniki hormonalne i predyspozycje genetyczne. Na szczęście możesz ochronić się przed charakterystycznymi liniami lub zminimalizować ich widoczność. Pomoże ci w tym dobry olejek na rozstępy w ciąży. Jaki jest najlepszy? Sprawdź ranking polecanych kosmetyków.
Krem na rozstępy w ciąży

Krem na rozstępy w ciąży – jaki wybrać?

2023-08-03
Ciąża to wyjątkowy czas, w którym ciało kobiety przechodzi dziesiątki zmian. Niejedna przyszła mama, oprócz radości z oczekiwania dziecka odczuwa także niepokój. Czy po ciąży jej ciało będzie wyglądać atrakcyjnie? Co, jeśli pojawią się rozstępy po ciąży? Dziś przyglądamy się bliżej tematowi ciążowych blizn oraz temu, w jaki sposób im zapobiegać. Polecamy także najlepsze kremy przeciw rozstępom dla ciężarnych!
masaż krocza przed porodem

Czy warto wykonać masaż krocza przed porodem?

2023-06-04
Jeśli zastanawiasz się czy masaż krocza przed porodem to dobry pomysł lub jak wykonać masaż krocza przed porodem - koniecznie przeczytaj nasz najnowszy artykuł, w którym odpowiemy na te oraz wiele innych pytań. Zapraszamy do lektury!