Data modyfikacji:

Końcówka ciąży - o czym należy pamiętać w 9 miesiącu ciąży?

Autor: Ulanka

39 tydzień ciąży, 40 tydzień ciąży, a w zasadzie cały 9 miesiąc dłużą się niemiłosiernie. Zmęczenie noszeniem ciążowego brzucha, stres związany z porodem oraz niepokój o to, czy wszystko już gotowe. W tych trudnych chwilach podpowiadamy, o czym pamiętać w końcówce ciąży.

9 miesiąc ciąży

fot. Unsplash.com

 


Termin porodu

W karcie ciąży widnieje przewidywana data porodu, ale o ile nie będzie to poród przez cesarskie cięcie, prawdopodobieństwo, że urodzisz tego dnia jest niewielkie. Tak naprawdę gdy mówimy o dziecku urodzonym w terminie porodu, myślimy o rozwiązaniu pomiędzy 38. a 42. tygodniem ciąży.  Średni czas trwania ciąży to 40 tygodni, licząc od dnia ostatniej miesiączki. Jednak w wyznaczonym terminie – rodzi się zaledwie 3-5 proc. dzieci. Mniej więcej połowa przychodzi na świat przed terminem, a reszta – po nim.

 

Niektóre mamy w ostatnich tygodniach ciąży nieustannie spodziewają się rozpoczęcia porodu. Nic w tym dziwnego, nasze samopoczucie (a także różne dolegliwości) mogą się zmieniać jak w kalejdoskopie.

 

Kiedy dziecko jest gotowe na poród

Niektóre są całkowicie gotowe na poród już w 87. tygodniu ciąży, z innymi będziemy musiały poczekać znacznie dłużej. Jeśli dziecko urodzi się w 37. tygodniu dziecko, będzie miało ok. 47 cm wzrostu i 3000 g wagi. Co prawda będzie malutkie, ale nie musisz się martwić, że to za wcześnie (nie są to wcześniaki i zazwyczaj nie mają cech wcześniactwa). W tym okresie jego wszystkie narządy zostały już wykształcone, a płuca, które rozwijają się najpóźniej, są już gotowe do samodzielnego oddychania. Jeśli dziecko postanowi pozostać w łonie matki dłużej (to ono decyduje o terminie porodu), zyskuje masę i dodatkowe centymetry, a niektórzy twierdzą, że dodatkowo korzysta z naszych przeciwciał.

 


Pamiętaj o badaniu KTG!

W ostatnich tygodniach ciąży często wykonuje się badanie KTG, czyli kardiotokografii. Polega ono na rejestracji czynności serca dziecka i skurczów macicy. Jest bezbolesne i trwa około 30 minut. Badanie można wykonywać wielokrotnie, szczególnie tuż przed porodem. Dzięki badaniu KTG lekarz może stwierdzić, czy do organizmu dziecka dociera wystarczająca ilość tlenu (zwłaszcza podczas skurczów porodowych). Jeśli łożysko jest wydolne - skurcz nie spowoduje zaburzeń w dopływie tlenu. Jeśli jednak jest inaczej, łatwo o niedotlenienie. KTG pozwala zarejestrować nawet najdrobniejsze zmiany w pracy serca, a w razie jakiegokolwiek zagrożenia, umożliwia lekarzom podjęcie decyzji o przeprowadzeniu cesarskiego cięcia.

 


Objawy zbliżającego się porodu

Lekarz po badaniu wewnętrznym może powiedzieć, że wkrótce zacznie się poród. Od 9. miesiąca ciąży lekarz będzie sprawdzał czy nastąpiły pewne oznaki zbliżającego się porodu. Na przykład:

  • obniżenie dna miednicy,
  • ustalenie części przodującej płodu,
  • skrócenie lub rozwarcie szyjki macicy,
  • czy szyjka jest miękka i przesuwa się ku przodowi.

 

„Wkrótce” może tu oznaczać godzinę, trzy tygodnie a nawet dłuższy okres.  Skracanie i rozwieranie szyjki macicy, czy ustalenie części przodującej płodu może następować stopniowo przez kilka tygodni, ale może też przebiec w ciągu jednej nocy.

 

Na wszelki wypadek na kilka tygodniu przed terminem porodu spakuj torbę do szpitala, ale nawet jeśli lekarz orzekł, że to już blisko poczekaj jeszcze z wyjazdem do szpitala

 


 

Zmiany w organizmie kobiety przed porodem

Kiedy dziecko będzie gotowe do przyjścia na świat, w organizmie kobiety zostaną uruchomione procesy hormonalne rozpoczynające poród. Nawet jeśli poród przeprowadzony będzie metodą cesarskiego cięcia, warto poczekać z nim do tego momentu. Co dokładnie dzieje się w organizmie pod koniec ciąży?

  • Dziecko zmienia ułożenie ciała - ma mu to zapewnić łatwiejsze wyjście z macicy. Spowoduje to tzw. obniżenie się brzucha (jest ono zauważalne). Kobieta poczuje większe parcie na pęcherz (może czuć częstszą potrzebę oddawania moczu) i dolegliwości takie jak ból dolnej części pleców czy zaparcia.
  • Na kilka tygodni przed porodem zapewne pojawią się skurcze przepowiadające. To jeszcze nie są bóle porodowe, ale trening  macicy. Przed samy porodem skurcze zmienią charakter.  Więcej o skurczach przeczytasz tu.
  • Oprócz skurczów porodowych sygnałem zwiastującym rychłe rozwiązanie jest odejście czopu śluzowego zamykającego ujście szyjki macicy oraz wód płodowych. Czop śluzowy jest gęsty i śliski, może być też zabarwiony krwią
  • Bezpośrednio przed porodem pojawiają się oznaki zbliżającego się porodu.

Niezależnie od wystąpienia objawów już teraz zacznij czytać informacje dotyczące przebiegu porodu oraz opieki nad noworodkiem.

 


Minął 40 tydzień ciąży, czy to już ciąża przenoszona?

Sam fakt, że ciąża trwa dłużej niż 40 tygodni, nie musi oznaczać, że z dzieckiem dzieje się coś złego i należy szybko wywoływać poród. Badania wykazują, że w około 70 % przypadków rozpoznanie przenoszenia ciąży było błędne. Przyczyną jest zazwyczaj źle określona data poczęcia – głównie z powodu nieregularnego miesiączkowania, lub braku pewności kobiety co do dnia ostatniej miesiączki.

 

Ważny jednak będzie monitoring ciąży. W miarę jak ciąża dobiega końca, a już szczególnie po 40. tygodniu lekarz będzie uważnie sprawdzał stan zdrowia dziecka oraz jakość środowiska w macicy. Doskonałe dotychczas środowisko w macicy może się pogorszyć, starzejące się łożysko może nie dostarczać dziecku odpowiedniej ilości składników odżywczych i tlenu, z biegiem czasu zmniejsza się także produkcja płynu owodniowego. Ważna będzie także wielkość dziecka (czy nie jest za duże na poród siłami natury), oraz czynność jego serca. Na szczęście jest sporo badań stanu płodu, by sprawdzić czy wszystko jest w porządku. Jeśli coś wzbudzi jego niepokój lekarz zdecyduje o wywołaniu porodu lub zastosowaniu cesarskiego cięcia.

 

Monitoruj ruchy płodu: Liczenie przez ciężarną ruchów płodu może dać wskazówki dotyczące stanu dziecka. Zwykle 10 ruchów w ciągu jednej godziny oznacza, że wszystko jest w porządku. Jeśli nie odczuwasz odpowiedniej liczby ruchów, skontaktuj się z lekarzem prowadzącym.

Czytaj również:

Poród naturalny - przebieg krok po kroku

Plan porodu - co to jest i jak go napisać


Autor

Ulanka

Lubi pisać, obserwować ludzi, kocha dzieci, lubi czytać i buszować po sklepach.

Komentarze
02-01-2018
Ocena:
Bardzo ciekawy artykuł!
10-05-2017
Ocena:
ja teraz myslę tylko o dziecku, bo nie mogę doczekać się rozwiązania! Teraz zamawiam ubrania dla siebie i męża ubrania na goodlookin, bo jak spaceruje po galerii to tylko kupuje ubrania dla małej
11-03-2017
Ocena:
w sumie nie tylko na sam koniec ale od drugiego trymestru, warto pamiętać o witamiach, polskie towarzystwo ginekologiczne zaleca dha, jod, kwas foliowy, magnez i wit D
pasy bezpieczeństwa w ciąży

Czy w ciąży trzeba zapinać pasy bezpieczeństwa? Oto, co musisz wiedzieć!

2024-11-11
Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy zapinanie pasów bezpieczeństwa w ciąży jest bezpieczne. Czy może lepiej ich unikać, aby chronić rosnące dziecko? W tym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości i wyjaśnimy, jak powinna wyglądać bezpieczna jazda autem w ciąży. Dowiesz się także, jak adapter do pasów w ciąży może zwiększyć komfort podróży.
strój kąpielowy ciążowy

Jakie stroje kąpielowe są najwygodniejsze dla kobiet w ciąży?

2024-08-30
Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety, pełen radości, ale także wyzwań związanych z dostosowaniem się do zmieniającego się ciała. Wybór odpowiedniego stroju kąpielowego może być jednym z tych wyzwań, szczególnie gdy planujesz spędzać czas na plaży czy basenie. Komfort i wsparcie są kluczowe, ale równie ważne jest to, aby czuć się pewnie i pięknie. W tym artykule podpowiemy, jakie stroje kąpielowe są najwygodniejsze dla kobiet w ciąży, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze oraz jakie trendy warto wziąć pod uwagę.
pas ciążowy wygoda czy konieczność

Pas ciążowy. Wygoda czy konieczność?

2024-05-15
Nie można ukryć, że ciąża już sama w sobie jest ogromnym wyzwaniem dla kobiecego ciała. Burza hormonów, zgaga, mdłości, żylaki, a do tego ból pleców spowodowany rosnących brzuszkiem. Na szczęście z tą ostatnią dolegliwością można sobie poradzić. W tym celu stworzono pas ciążowy podtrzymujący brzuch. Co to takiego, czy jest bezpieczny dla zdrowia i czy powinnaś w niego zainwestować? Sprawdzamy.
czym smarować brzuch w ciąży

Czym smarować brzuch w ciąży? Poradnik 

2024-03-15
To normalne, że w trakcie ciąży kobietom zależy nie tylko na zdrowym rozwoju dziecka, ale również na utrzymaniu elastyczności skóry i zapobieganiu rozstępom na brzuchu. Wybór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry brzucha może być kluczowy w osiągnięciu tego celu. Sprawdź, czym smarować brzuch w ciąży i jak dbać o siebie w tym szczególnym czasie. 
olejek na rozstęy w ciąży

Olejek na rozstępy w ciąży: ranking najlepszych produktów

2023-08-17
Rozstępy to problem, który dotyka wielu przyszłych mam. Przyczyna ich powstawania jest oczywista – rosnący z tygodnia na tydzień brzuch, który powoduje rozciąganie fibroblastów. Oprócz tego istotną rolę odgrywają czynniki hormonalne i predyspozycje genetyczne. Na szczęście możesz ochronić się przed charakterystycznymi liniami lub zminimalizować ich widoczność. Pomoże ci w tym dobry olejek na rozstępy w ciąży. Jaki jest najlepszy? Sprawdź ranking polecanych kosmetyków.
Krem na rozstępy w ciąży

Krem na rozstępy w ciąży – jaki wybrać?

2023-08-03
Ciąża to wyjątkowy czas, w którym ciało kobiety przechodzi dziesiątki zmian. Niejedna przyszła mama, oprócz radości z oczekiwania dziecka odczuwa także niepokój. Czy po ciąży jej ciało będzie wyglądać atrakcyjnie? Co, jeśli pojawią się rozstępy po ciąży? Dziś przyglądamy się bliżej tematowi ciążowych blizn oraz temu, w jaki sposób im zapobiegać. Polecamy także najlepsze kremy przeciw rozstępom dla ciężarnych!
masaż krocza przed porodem

Czy warto wykonać masaż krocza przed porodem?

2023-06-04
Jeśli zastanawiasz się czy masaż krocza przed porodem to dobry pomysł lub jak wykonać masaż krocza przed porodem - koniecznie przeczytaj nasz najnowszy artykuł, w którym odpowiemy na te oraz wiele innych pytań. Zapraszamy do lektury!