Data modyfikacji:

Czym jest ciąża przenoszona?

Autor: Joanna Górnisiewicz

Ciążę trwającą zbyt długo nazywa się ciążą przeterminowaną lub ciążą przenoszoną. Nie są to jednak terminy równoznaczne. Pierwszy z nich odnosi się do sytuacji, w której minął już spodziewany termin, ale poród się nie zaczyna. Drugi natomiast oznacza sytuację patologiczną, w której życie dziecka jest zagrożone.

 

ciąża przenoszona



Termin porodu oblicza się za pomocą tzw. reguły Naegelego, która jest obarczona bardzo dużym ryzykiem błędu, ponieważ bierze się w niej pod uwagę datę ostatniej miesiączki, a nie trudny do określenia dzień poczęcia. W tak wyznaczonym terminie dochodzi więc jedynie do 5% porodów. Dlatego ciążą trwająca nawet dwa tygodnie dłużej nie jest zjawiskiem rzadkim i nie stanowi zagrożenia. Zupełnie inaczej jest w przypadku, gdy minęły 42 tygodnie, a czynność skurczowa nie wystąpiła. Wówczas bezwzględnie należy zgłosić się do szpitala, by wykonać badania, a nierzadko sprowokować poród.

 

Zagrożenia ciąży przenoszonej

Po 42. tygodniu ciąży wzrasta zagrożenie wewnątrzmaciczną zamartwicą płodu. Związane jest to z kilkoma czynnikami. Przede wszystkim łożysko zaczyna się starzeć, tym samym ulega zwłóknieniu i zwapnieniu, a część jego naczyń krwionośnych zostaje zniszczona. Prowadzi to do ograniczenia podaży tlenu do organizmu dziecka, co objawia się spadkiem akcji serca, zwłaszcza w reakcji na skurcze macicy. Zmniejsza się ilość wód płodowych, dochodzi także do spadku napięcia mięśniowego i osłabienia ruchów płodu z powodu niedotlenienia. Dziecko może ponadto oddać do wód płodowych pierwszy stolec, tzw. smółkę, która może się następnie podczas porodu dostać na drodze aspiracji do jego układu oddechowego i wywołać bardzo ciężkie zapalenie płuc.

 

Jak zapobiec ciąży przenoszonej

Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, należy być pod ciągłą opieką lekarską i w terminie spodziewanego porodu lub w 41. tygodniu (badania wskazują, że krytyczny moment to 41. tydzień i 5. dzień ciąży) udać się do szpitala. Lekarz zmierzy obwód brzucha i zważy ciężarną, by na podstawie zaniżonych względem poprzedniego badania wyników ocenić ubytek płynu owodniowego. Wykona także amnioskopię, która uwidoczni pęcherz płodowy przez szyjkę macicy i pozwoli ocenić kolor wód płodowych oraz klasyczne badanie kardiotokografem, rejestrujące akcję serca płodu i jego reakcję na skurcze macicy. Przyszła mama powinna liczyć ruchy płodu, jeśli jest ich mniej niż trzy na godzinę, zgłosić lekarzowi.


Przy prawidłowych wynikach czeka się na samoistny poród. Jeśli jednak wyniki badań są niepokojące – zielone wody płodowe oznaczające oddanie smółki, częste spadki akcji serca zwłaszcza pod wpływem skurczów – należy przyspieszyć rozwiązanie. Podaje się wówczas kroplówkę naskurczową lub przebija pęcherz płodowy, a jeśli to nie wywoła porodu, wykonuje się cesarskie cięcie.

Czytaj również:

Ułożenie dziecka w brzuchu

Objawy porodu, najczęstsze oznaki, że to już

 


Autor

Joanna Górnisiewicz

Z zawodu jest nauczycielką w małej wiejskiej szkole. Pasjonuje się metodami nauki przez zabawę i wszelkimi metodami wychowania oraz nauczania (głównie metodą Marii Montessori, edukacją domową i wczesną edukacją małego dziecka). Prywatnie mama trójki dzieci, dzięki którym nauczyła się, co to znaczy, że "każde dziecko jest inne". Uwielbia książki, kawę i góry. Prowadzi bloga o gadżetach dla mam i dzieci www.gadzetomama.pl

Komentarze
19-10-2018
Ocena:
Dlatego ciążą trwająca nawet dwa tygodnie dłużej nie jest zjawiskiem rzadkim i nie stanowi zagrożenia". Uff... bo juz zaczynałam się niepokoić...
pasy bezpieczeństwa w ciąży

Czy w ciąży trzeba zapinać pasy bezpieczeństwa? Oto, co musisz wiedzieć!

2024-11-11
Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy zapinanie pasów bezpieczeństwa w ciąży jest bezpieczne. Czy może lepiej ich unikać, aby chronić rosnące dziecko? W tym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości i wyjaśnimy, jak powinna wyglądać bezpieczna jazda autem w ciąży. Dowiesz się także, jak adapter do pasów w ciąży może zwiększyć komfort podróży.
strój kąpielowy ciążowy

Jakie stroje kąpielowe są najwygodniejsze dla kobiet w ciąży?

2024-08-30
Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety, pełen radości, ale także wyzwań związanych z dostosowaniem się do zmieniającego się ciała. Wybór odpowiedniego stroju kąpielowego może być jednym z tych wyzwań, szczególnie gdy planujesz spędzać czas na plaży czy basenie. Komfort i wsparcie są kluczowe, ale równie ważne jest to, aby czuć się pewnie i pięknie. W tym artykule podpowiemy, jakie stroje kąpielowe są najwygodniejsze dla kobiet w ciąży, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze oraz jakie trendy warto wziąć pod uwagę.
pas ciążowy wygoda czy konieczność

Pas ciążowy. Wygoda czy konieczność?

2024-05-15
Nie można ukryć, że ciąża już sama w sobie jest ogromnym wyzwaniem dla kobiecego ciała. Burza hormonów, zgaga, mdłości, żylaki, a do tego ból pleców spowodowany rosnących brzuszkiem. Na szczęście z tą ostatnią dolegliwością można sobie poradzić. W tym celu stworzono pas ciążowy podtrzymujący brzuch. Co to takiego, czy jest bezpieczny dla zdrowia i czy powinnaś w niego zainwestować? Sprawdzamy.
czym smarować brzuch w ciąży

Czym smarować brzuch w ciąży? Poradnik 

2024-03-15
To normalne, że w trakcie ciąży kobietom zależy nie tylko na zdrowym rozwoju dziecka, ale również na utrzymaniu elastyczności skóry i zapobieganiu rozstępom na brzuchu. Wybór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry brzucha może być kluczowy w osiągnięciu tego celu. Sprawdź, czym smarować brzuch w ciąży i jak dbać o siebie w tym szczególnym czasie. 
olejek na rozstęy w ciąży

Olejek na rozstępy w ciąży: ranking najlepszych produktów

2023-08-17
Rozstępy to problem, który dotyka wielu przyszłych mam. Przyczyna ich powstawania jest oczywista – rosnący z tygodnia na tydzień brzuch, który powoduje rozciąganie fibroblastów. Oprócz tego istotną rolę odgrywają czynniki hormonalne i predyspozycje genetyczne. Na szczęście możesz ochronić się przed charakterystycznymi liniami lub zminimalizować ich widoczność. Pomoże ci w tym dobry olejek na rozstępy w ciąży. Jaki jest najlepszy? Sprawdź ranking polecanych kosmetyków.
Krem na rozstępy w ciąży

Krem na rozstępy w ciąży – jaki wybrać?

2023-08-03
Ciąża to wyjątkowy czas, w którym ciało kobiety przechodzi dziesiątki zmian. Niejedna przyszła mama, oprócz radości z oczekiwania dziecka odczuwa także niepokój. Czy po ciąży jej ciało będzie wyglądać atrakcyjnie? Co, jeśli pojawią się rozstępy po ciąży? Dziś przyglądamy się bliżej tematowi ciążowych blizn oraz temu, w jaki sposób im zapobiegać. Polecamy także najlepsze kremy przeciw rozstępom dla ciężarnych!
masaż krocza przed porodem

Czy warto wykonać masaż krocza przed porodem?

2023-06-04
Jeśli zastanawiasz się czy masaż krocza przed porodem to dobry pomysł lub jak wykonać masaż krocza przed porodem - koniecznie przeczytaj nasz najnowszy artykuł, w którym odpowiemy na te oraz wiele innych pytań. Zapraszamy do lektury!