Data modyfikacji:

Czym się różni chłopiec od dziewczynki – rozmowy na temat płci

Autor: Sylwia Wanowicz

Wychowanie dziecka to niełatwe zadanie. Dziewczynki są bardziej ułożone, grzeczniejsze, szybciej uczą się mówić i łatwiej przychodzi im nauka czytania. Chłopcy częściej bywają rozkojarzeni i bardziej ruchliwi od ich rówieśniczek. Tak się mówi. Ile w tym prawdy i czy różnice między płciami wynikają z natury, czy może są efektem stereotypów, do których się przyzwyczailiśmy? Czy łatwiej wychować chłopca czy dziewczynkę ?

 

Wychowanie dziecka: chłopiec i dziewczynka

 

Nie można nie zauważyć, że każde dziecko, bez względu na płeć, jest inne i na swój sposób wyjątkowe. Okazuje się, że ich upodobania są w dużej mierze uwarunkowane biologicznie. Nie do końca jest więc prawdą, że środowisko ma duży wpływ na to, kim jesteśmy. To, że dziewczynki wolą zabawę lalkami, chłopcy zaś samochodzikami nie jest zatem mitem, który należałoby wcisnąć między inne opowiastki o tym, co wypada a czego nie wypada robić ze względu na płeć. Naukowcy już dawno zajęli się tym tematem. Co jeszcze odkryli?

 

Chłopcy wolą ruch

Ostatnie badania wykazały, że chłopcy są 2. miesiące przed dziewczynkami, jeśli chodzi o kojarzenie zasad ruchu i mechaniki. Jeśli na przykład rzucisz piłkę za kanapę, pójście po nią zajmie im o wiele mniej czasu niż dziewczętom. Ponadto, chłopcy okazują się bardziej biegli w śledzeniu poruszających się obiektów.

 

Chłopcy są bardziej emocjonalni od dziewczynek

Wbrew temu, co moglibyśmy sądzić, chłopcy przejawiają większą od dziewczynek tendencję do wyrażania niezadowolenia i przeżywania innych stanów emocjonalnych, na przykład związanych ze stresem. Według jednego z badań nad sześciomiesięcznymi dziećmi okazało się, że w obliczu frustracji, nawet jeśli dziewczynki głośno reagowały płaczem, na oko spokojni chłopcy mieli szybszą akcję serca, co sugerowało, że rzeczywiście szybciej doświadczali stresu.

 

Dziewczynki to dobre aktorki

Wedle wyników badań przeprowadzonych w ubiegłym roku, dziewczynki o wiele lepiej niż chłopcy potrafią naśladować ruchy palców i rąk, a co za tym idzie, również innych czynności. Co więcej, wyrażają większą od chłopców ochotę naśladownictwa. Nie dziwi zatem dlaczego, będąc jeszcze malutkie, cieszą się z lalek i wózków, którymi mogą zajmować się tak, jak kiedyś robiła to ich mama.

 

Dziewczynki to dobre obserwatorki i psycholożki

Dziewczynki są bardziej skłonne do tworzenia i utrzymywania kontaktu wzrokowego. Można powiedzieć, że są lepiej wykwalifikowane jeśli chodzi o odczytywanie emocji na ludzkiej twarzy – znacznie prędzej od chłopców odkryją, że mama jest smutna lub szczęśliwa i okażą wobec tego większą empatię.

 

Dziewczynki zaczynają wcześniej mówić

Małe dziewczynki znacznie wcześniej niż ich bracia lub rówieśnicy zaczynają używać gestów, mówiących na przykład „pa-pa”. W wieku 16. miesięcy słownik przeciętnej dziewczynki wzbogaca się o ok. 100 wyrazów, podczas gdy u chłopca o zaledwie 30.

Mamusie i tatusiowe rodzeństwa często przyznają, że wychowanie dziecka, zwłaszcza jeśli pierwsze jest odmiennej płci, nigdy nie jest takie samo. Podstawowe różnice zauważa się, stosując jednakowe metody wychowawcze, na które dziewczynki i chłopcy reagują w różnoraki sposób.

 

Zdjęcie: Fotolia by © zakharova ievgeniia All right reserved


Autor

Komentarze
18-10-2018
Ocena:
Mam synka i córeczkę i rzeczywiście wiele z rzeczy, o ktorych piszecie sie potwierdza, ale dorzuciłabym jeszcze kilka uwag, bo wbrew pozorm nie wszystkie stereotypy dot. płci sie potwierdzają ;)
Jaki kask do nauki chodzenia?

Jaki kask do nauki chodzenia?

2022-04-18
Okres, w którym dziecko uczy się chodzić, obfituje w upadki. Aby uchronić malca przed ich groźnymi skutkami, wielu rodziców decyduje się na zakup specjalnego kasku dziecięcego. Czy jednak kask do nauki chodzenia to rzeczywiście dobry pomysł? I jak wybrać ten najlepszy?
jak nauczyć dziecko literek

Jak nauczyć dziecko literek?

2022-04-16
Kiedy jest odpowiedni wiek, by nauczyć dziecko alfabetu? Czy od razu uczyć też cyferek? A może jednak najpierw cyfry, a potem litery? W artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie: „jak nauczyć dziecko literek?”. Będą podpowiedzi pomocy dydaktycznych, sprytne sposoby na poznawanie alfabetu i zabawki, które wspierają proces poznawania literek przez dziecko.
logopeda

Kiedy z dzieckiem udać się̨ do logopedy?

2022-03-16
Pytanie, czy i kiedy z dzieckiem udać się̨ do logopedy, jest zagwozdką niejednego rodzica i opiekuna dziecka. Zazwyczaj do gabinetu specjalisty zmartwiona mama i tata udają się dopiero, gdy jakiś objaw zaczyna ich niepokoić w zachowaniu dziecka. Sprawdzamy, co powinno być iskrą zapalną w rezerwacji wizyty u specjalisty. Nie ma jednak żadnych przeciwskazań, aby do logopedy udać się z dzieckiem profilaktycznie.
jaki nocnik dla dziecka

Jaki nocnik dla dziecka wybrać?

2022-03-15
Zdaniem specjalistów większość dzieci jest gotowa do podjęcia nauki korzystania z nocnika między 18. a 24. miesiącem życia. Jeśli więc twoja pociecha ma już co najmniej półtora roku, możecie zacząć „lekcje”. Najpierw jednak przeczytaj, jaki nocnik dla dziecka warto kupić.
co umie 3 miesieczne dziecko

Co umie 3-miesięczne dziecko?

2022-03-07
Trzeci miesiąc życia to czas wyjątkowo dynamicznego rozwoju. Dziecko staje się bardziej świadome i zdecydowanie bardziej kontaktowe, a do tego może nawet zacząć przesypiać całe noce. Sprawdź, co dokładnie umie 3-miesięczne dziecko i kiedy jego rozwój powinien niepokoić.
jaki nocnik dla chlopca

Jaki nocnik dla chłopca wybrać?

2022-02-26
Zaczynasz planować odpieluchowanie swojego synka, ale nie wiesz, od czego zacząć? Dobry pierwszy krok to zakup nocnika. Podpowiadamy, jakie nocniki dla chłopca warto wziąć pod uwagę i jakimi zasadami należy kierować się w procesie odpieluchowywania.
rowerek

Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze? Szybko

2022-02-15
Czy to w ogóle możliwe, żeby dziecko szybko pojęło, jak się jeździ na rowerze bez kółek bocznych? Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze w 15 minut? Kiedy rozpocząć próby? Dziś podpowiadamy, jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze. Szybko, skutecznie i bez zdartych kolan (no… może… nie za bardzo zdartych).