Data modyfikacji:

Czym się różni chłopiec od dziewczynki – rozmowy na temat płci

Autor: Sylwia Wanowicz

Wychowanie dziecka to niełatwe zadanie. Dziewczynki są bardziej ułożone, grzeczniejsze, szybciej uczą się mówić i łatwiej przychodzi im nauka czytania. Chłopcy częściej bywają rozkojarzeni i bardziej ruchliwi od ich rówieśniczek. Tak się mówi. Ile w tym prawdy i czy różnice między płciami wynikają z natury, czy może są efektem stereotypów, do których się przyzwyczailiśmy? Czy łatwiej wychować chłopca czy dziewczynkę ?

 

Wychowanie dziecka: chłopiec i dziewczynka

 

Nie można nie zauważyć, że każde dziecko, bez względu na płeć, jest inne i na swój sposób wyjątkowe. Okazuje się, że ich upodobania są w dużej mierze uwarunkowane biologicznie. Nie do końca jest więc prawdą, że środowisko ma duży wpływ na to, kim jesteśmy. To, że dziewczynki wolą zabawę lalkami, chłopcy zaś samochodzikami nie jest zatem mitem, który należałoby wcisnąć między inne opowiastki o tym, co wypada a czego nie wypada robić ze względu na płeć. Naukowcy już dawno zajęli się tym tematem. Co jeszcze odkryli?

 

Chłopcy wolą ruch

Ostatnie badania wykazały, że chłopcy są 2. miesiące przed dziewczynkami, jeśli chodzi o kojarzenie zasad ruchu i mechaniki. Jeśli na przykład rzucisz piłkę za kanapę, pójście po nią zajmie im o wiele mniej czasu niż dziewczętom. Ponadto, chłopcy okazują się bardziej biegli w śledzeniu poruszających się obiektów.

 

Chłopcy są bardziej emocjonalni od dziewczynek

Wbrew temu, co moglibyśmy sądzić, chłopcy przejawiają większą od dziewczynek tendencję do wyrażania niezadowolenia i przeżywania innych stanów emocjonalnych, na przykład związanych ze stresem. Według jednego z badań nad sześciomiesięcznymi dziećmi okazało się, że w obliczu frustracji, nawet jeśli dziewczynki głośno reagowały płaczem, na oko spokojni chłopcy mieli szybszą akcję serca, co sugerowało, że rzeczywiście szybciej doświadczali stresu.

 

Dziewczynki to dobre aktorki

Wedle wyników badań przeprowadzonych w ubiegłym roku, dziewczynki o wiele lepiej niż chłopcy potrafią naśladować ruchy palców i rąk, a co za tym idzie, również innych czynności. Co więcej, wyrażają większą od chłopców ochotę naśladownictwa. Nie dziwi zatem dlaczego, będąc jeszcze malutkie, cieszą się z lalek i wózków, którymi mogą zajmować się tak, jak kiedyś robiła to ich mama.

 

Dziewczynki to dobre obserwatorki i psycholożki

Dziewczynki są bardziej skłonne do tworzenia i utrzymywania kontaktu wzrokowego. Można powiedzieć, że są lepiej wykwalifikowane jeśli chodzi o odczytywanie emocji na ludzkiej twarzy – znacznie prędzej od chłopców odkryją, że mama jest smutna lub szczęśliwa i okażą wobec tego większą empatię.

 

Dziewczynki zaczynają wcześniej mówić

Małe dziewczynki znacznie wcześniej niż ich bracia lub rówieśnicy zaczynają używać gestów, mówiących na przykład „pa-pa”. W wieku 16. miesięcy słownik przeciętnej dziewczynki wzbogaca się o ok. 100 wyrazów, podczas gdy u chłopca o zaledwie 30.

Mamusie i tatusiowe rodzeństwa często przyznają, że wychowanie dziecka, zwłaszcza jeśli pierwsze jest odmiennej płci, nigdy nie jest takie samo. Podstawowe różnice zauważa się, stosując jednakowe metody wychowawcze, na które dziewczynki i chłopcy reagują w różnoraki sposób.

 

Zdjęcie: Fotolia by © zakharova ievgeniia All right reserved


Autor

Komentarze
18-10-2018
Ocena:
Mam synka i córeczkę i rzeczywiście wiele z rzeczy, o ktorych piszecie sie potwierdza, ale dorzuciłabym jeszcze kilka uwag, bo wbrew pozorm nie wszystkie stereotypy dot. płci sie potwierdzają ;)
bunt 3-latka

Wszystko, co musisz wiedzieć o buncie 3-latka. Jak reagować?

2023-12-22
Bycie rodzicem trzylatka to niezwykła podróż pełna radości i odkryć. Jednak właśnie w tym wieku dzieci potrafią dać upust swoim emocjom w formie buntu. Jak sobie z tym radzić? W tym poradniku dowiesz się, jak pokierować małym buntownikiem i przekształcić wybuchy gniewu w naukę i pogłębienie wzajemnej relacji.
Toddler boy in dangerous situation at home. Child safety concept.

Bezpieczeństwo w każdym kącie: odkryj najlepsze rozwiązania do zabezpieczenia szafek przed dziećmi!

2023-10-26
Bezpieczeństwo najmłodszych jest priorytetem każdego rodzica. Dzieci są ciekawe świata i często nieświadomie narażają się na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Jednym z obszarów w domu, które wymagają szczególnej uwagi, są kuchenne szafki i szuflady. Jak więc zadbać o zabezpieczenie szafek przed dziećmi? Poznaj najlepsze rozwiązania, które pozwolą uniknąć przykrych wypadków i zapewnią spokój zarówno dzieciom, jak i rodzicom.
gadżety dla matki

10 niezawodnych gadżetów ułatwiających matce życie

2023-08-22
Choć rola mamy nazywana jest tą najpiękniejszą i najważniejszą w życiu, opiekowanie się małym dzieckiem jest też dużym wyzwaniem. Warto zatem sięgać po „sprytne” gadżety dla mamy – takie jak monitor oddechu, elektryczna niania z kamerą czy kosz na brudne pieluszki. Sprawdź, co jeszcze może ci się przydać w pierwszym roku życia twojego maluszka.
albik dla 2-latka

Albik dla 2-latka: czy warto?

2023-08-11
Albik to prawdziwa rewolucja na rynku produktów dla dzieci, która szybko podbiła serca nie tylko maluchów, ale także ich opiekunów. To magiczny długopis, który zastąpi cię w trakcie czytania. W jaki sposób? Po prostu zrobi to za ciebie, opowiadając dziecku o dzikich zwierzętach i środkach transportu czy zabierając je na wizytę do zoo. Dodatkowo sprawdzi się też do nauki przeróżnych tematów, które przydadzą się w szkole – od przyrody, aż po angielski. Czy Albik dla 2-latka to w ogóle dobry wybór? Rozwiewamy wątpliwości.
zabawki sensoryczne dla 4-latka

Najlepsze zabawki sensoryczne dla 4-latka. Polecane produkty

2023-08-05
Zabawki sensoryczne to wyjątkowa kategoria akcesoriów dla dzieci. Dostarczają maluchom bodźców, wspierają prawidłowy rozwój i, oczywiście, zapewniają mnóstwo zabawy. Na rynku znajdziesz setki propozycji dla pociech w różnym wieku. Chcesz kupić  zabawki sensoryczne dla 4-latka i nie wiesz, które z nich są najlepsze? Zobacz nasze propozycje i wybierz jedną z nich!
ścieżka sensoryczna

Co to jest ścieżka sensoryczna? Jak zrobić?

2023-07-17
Ścieżka sensoryczna to swoisty tor przeszkód, którego pokonywanie stymuluje zmysł dotyku, co z kolei przekłada się na lepszy rozwój dziecka. Zdaniem specjalistów chodzenie po ścieżce sensorycznej pozytywnie wpływa na integrację sensoryczną, sprawność motoryczną, zmysł równowagi, koordynację ruchową, a także percepcję wzrokową. Jednocześnie taka aktywność jest dla dziecka źródłem dużej radości. Wyjaśniamy, jak może wyglądać ścieżka sensoryczna w ogrodzie, a jak zaplanować taką domową.
kojec dla dziecka

Jaki kojec dla dziecka wybrać? Drewniany czy plastikowy? Poradnik

2023-07-07
Kiedy tylko dziecko zaczyna być mobilne, trzeba mieć je na oku przez cały czas jego aktywności – wystarczy chwila nieuwagi, by malec zrobił sobie krzywdę. Niestety takie czuwanie nad dzieckiem znacznie utrudnia wykonanie obowiązków domowych albo choćby napicie się filiżanki kawy. Z pomocą przychodzi kojec dla dziecka, czyli rodzaj ogrodzenia w postaci ścianek, czasem dodatkowo z materacem. Kojec tworzy dziecku bezpieczną przestrzeń i pozwala rodzicom na chwilę wytchnienia, dlatego zdecydowanie warto go mieć. Podpowiadamy, czym charakteryzują się konkretne modele, poniżej znajdziesz też przydatny ranking produktów.