Data modyfikacji:

Czym się różni chłopiec od dziewczynki – rozmowy na temat płci

Autor: Sylwia Wanowicz

Wychowanie dziecka to niełatwe zadanie. Dziewczynki są bardziej ułożone, grzeczniejsze, szybciej uczą się mówić i łatwiej przychodzi im nauka czytania. Chłopcy częściej bywają rozkojarzeni i bardziej ruchliwi od ich rówieśniczek. Tak się mówi. Ile w tym prawdy i czy różnice między płciami wynikają z natury, czy może są efektem stereotypów, do których się przyzwyczailiśmy? Czy łatwiej wychować chłopca czy dziewczynkę ?

 

Wychowanie dziecka: chłopiec i dziewczynka

 

Nie można nie zauważyć, że każde dziecko, bez względu na płeć, jest inne i na swój sposób wyjątkowe. Okazuje się, że ich upodobania są w dużej mierze uwarunkowane biologicznie. Nie do końca jest więc prawdą, że środowisko ma duży wpływ na to, kim jesteśmy. To, że dziewczynki wolą zabawę lalkami, chłopcy zaś samochodzikami nie jest zatem mitem, który należałoby wcisnąć między inne opowiastki o tym, co wypada a czego nie wypada robić ze względu na płeć. Naukowcy już dawno zajęli się tym tematem. Co jeszcze odkryli?

 

Chłopcy wolą ruch

Ostatnie badania wykazały, że chłopcy są 2. miesiące przed dziewczynkami, jeśli chodzi o kojarzenie zasad ruchu i mechaniki. Jeśli na przykład rzucisz piłkę za kanapę, pójście po nią zajmie im o wiele mniej czasu niż dziewczętom. Ponadto, chłopcy okazują się bardziej biegli w śledzeniu poruszających się obiektów.

 

Chłopcy są bardziej emocjonalni od dziewczynek

Wbrew temu, co moglibyśmy sądzić, chłopcy przejawiają większą od dziewczynek tendencję do wyrażania niezadowolenia i przeżywania innych stanów emocjonalnych, na przykład związanych ze stresem. Według jednego z badań nad sześciomiesięcznymi dziećmi okazało się, że w obliczu frustracji, nawet jeśli dziewczynki głośno reagowały płaczem, na oko spokojni chłopcy mieli szybszą akcję serca, co sugerowało, że rzeczywiście szybciej doświadczali stresu.

 

Dziewczynki to dobre aktorki

Wedle wyników badań przeprowadzonych w ubiegłym roku, dziewczynki o wiele lepiej niż chłopcy potrafią naśladować ruchy palców i rąk, a co za tym idzie, również innych czynności. Co więcej, wyrażają większą od chłopców ochotę naśladownictwa. Nie dziwi zatem dlaczego, będąc jeszcze malutkie, cieszą się z lalek i wózków, którymi mogą zajmować się tak, jak kiedyś robiła to ich mama.

 

Dziewczynki to dobre obserwatorki i psycholożki

Dziewczynki są bardziej skłonne do tworzenia i utrzymywania kontaktu wzrokowego. Można powiedzieć, że są lepiej wykwalifikowane jeśli chodzi o odczytywanie emocji na ludzkiej twarzy – znacznie prędzej od chłopców odkryją, że mama jest smutna lub szczęśliwa i okażą wobec tego większą empatię.

 

Dziewczynki zaczynają wcześniej mówić

Małe dziewczynki znacznie wcześniej niż ich bracia lub rówieśnicy zaczynają używać gestów, mówiących na przykład „pa-pa”. W wieku 16. miesięcy słownik przeciętnej dziewczynki wzbogaca się o ok. 100 wyrazów, podczas gdy u chłopca o zaledwie 30.

Mamusie i tatusiowe rodzeństwa często przyznają, że wychowanie dziecka, zwłaszcza jeśli pierwsze jest odmiennej płci, nigdy nie jest takie samo. Podstawowe różnice zauważa się, stosując jednakowe metody wychowawcze, na które dziewczynki i chłopcy reagują w różnoraki sposób.

 

Zdjęcie: Fotolia by © zakharova ievgeniia All right reserved


Autor

Komentarze
18-10-2018
Ocena:
Mam synka i córeczkę i rzeczywiście wiele z rzeczy, o ktorych piszecie sie potwierdza, ale dorzuciłabym jeszcze kilka uwag, bo wbrew pozorm nie wszystkie stereotypy dot. płci sie potwierdzają ;)
dzień dziadka

Tradycje i zwyczaje związane z Dniem Dziadka w Polsce

2025-01-06
W Polsce Dzień Dziadka najczęściej wiąże się z wręczaniem drobnych upominków, takich jak laurki, kwiaty, słodycze czy symboliczne prezenty. W szkołach i przedszkolach często organizowane są specjalne występy artystyczne, na które zapraszani są dziadkowie. To chwile pełne wzruszeń, kiedy wnuki recytują wiersze i śpiewają piosenki dedykowane swoim dziadkom.
dekoracje świąteczne z dzieckiem

Przygotowania do Świąt z przedszkolakiem – pomysły na wspólny czas pełen magii

2024-12-23
Święta z przedszkolakiem to wyjątkowy czas pełen radości, ale też wyzwań. Jak zaangażować malucha w przygotowanie do Świąt, by stworzyć piękne wspomnienia, a jednocześnie uniknąć chaosu? Podpowiadamy, jak krok po kroku włączyć dziecko w świąteczne przygotowania, ucząc go odpowiedzialności i rozwijając kreatywność.
rozmowy o mikołaju

Trudne rozmowy o Mikołaju – jak odpowiadać na pytania dziecka?

2024-12-02
Dla wielu dzieci Mikołaj to symbol świątecznej magii, ale w pewnym momencie maluchy zaczynają zadawać trudne pytania. Czy Mikołaj istnieje? Skąd bierze prezenty? Jak poradzić sobie z dziecięcymi wątpliwościami i odpowiedzieć na te pytania w sposób mądry i pełen ciepła? Podpowiadamy, jak rozmawiać, by magia Świąt trwała jak najdłużej.
sprzątanie zabawek

Jak rozwiązać odwieczny problem sprzątania zabawek? Praktyczne porady dla rodziców

2024-11-25
Sprzątanie zabawek to wyzwanie, z którym mierzy się każdy rodzic. Kiedy podłoga tonie w klockach, autkach i lalkach, zastanawiamy się, jak nauczyć dziecko porządku. W tym artykule podpowiemy, jak wprowadzić malucha w świat samodzielnego sprzątania oraz jak sprawić, aby codzienne porządki stały się dla niego nawykiem.
przygotują dziecko do dorosłości

5 umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku odnaleźć się w dorosłym świecie

2024-09-25
Każdy rodzic chce, aby jego dziecko dobrze poradziło sobie w dorosłym życiu. Ale jak tego dokonać? Warto skupić się na rozwijaniu umiejętności, które będą nieocenione w przyszłości. Od samodzielności, przez zarządzanie emocjami, aż po krytyczne myślenie – oto pięć kluczowych umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku stanąć na własnych nogach w dorosłym świecie.
Jak oduczyć dziecko smoczka

Jak oduczyć dziecko smoczka?

2024-07-25
Odstawienie smoczka to jeden z tych momentów w życiu dziecka, który wywołuje u rodziców spory niepokój. Jak oduczyć dziecko smoczka możliwe delikatnie? Jak reagować, gdy maluszek domaga się zwrotu swojego „uspokajacza”? I kiedy najlepiej odstawić smoczek? Na te i inne pytana odpowiadamy w poniższym artykule.
bunt 3-latka

Wszystko, co musisz wiedzieć o buncie 3-latka. Jak reagować?

2023-12-22
Bycie rodzicem trzylatka to niezwykła podróż pełna radości i odkryć. Jednak właśnie w tym wieku dzieci potrafią dać upust swoim emocjom w formie buntu. Jak sobie z tym radzić? W tym poradniku dowiesz się, jak pokierować małym buntownikiem i przekształcić wybuchy gniewu w naukę i pogłębienie wzajemnej relacji.