Data modyfikacji:

Łatwiej wychować chłopca czy dziewczynkę?

Autor: Katarzyna Michniewska

Wychowanie dziecka to nie bułka z masłem. Każdy maluch wychowuje się inaczej. Jedne szkraby są kompletnie bezproblemowe, inne sprawiają masę kłopotów wychowawczych. Co więcej chłopcy i dziewczynki rozwijają się w inny sposób. Zatem teza, że mężczyźni pochodzą z Marsa a kobiety z Wenus znajduje potwierdzenie już od pierwszych lat życia.

 

wychowanie dziecka

 

Wychowanie chłopca

Wychowanie dziecka płci męskiej to dla jego rodziców niemałe wyzwanie. Chłopcy później niż dziewczynki zaczynają rozpoznawać ludzką mowę, a co za tym idzie reagować na polecenia werbalne. Co więcej maluchy płci męskiej mają kłopoty z koncentracją i są bardziej agresywne. Uwielbiają bić, gryźć i kopać. Niechętnie wykonują polecenia rodziców i za wszelką cenę próbują pokazać swoją indywidualność.

Podejmowanie ryzyka pobudza w ich mózgach ośrodek przyjemności i sprawia, że chłopcy tak chętnie biegają, skaczą, wspinają się po drzewach i wchodzą wszędzie tam, gdzie zaglądać nie powinni.

Mali faceci lubią odkrywać, poznawać i zwiedzać, a możliwość ekspansji pomaga małym urwisom budować wiarę w siebie. Chłopcy mają wyższą samoocenę i są znacznie mniej wymagający wobec siebie niż dziewczynki.

 


Wychowanie dziewczynki

W pierwszych latach życia wychowanie dziewczynki jest zdecydowanie łatwiejszym zadaniem niż wychowanie chłopca. Małe dziewczynki znacznie szybciej niż ich koledzy zauważają na czym polega komunikacja. W okresie niemowlęcym koncentrują wzrok na kolorach i kształtach. Uważnie obserwują ludzkie twarze i szybciej uczą się komunikacji niewerbalnej oraz wyrażania emocji. Chłopcy zauważają głównie ruch, a wszystkie pozostałe rzeczy nie wzbudzają w nich zbyt dużego zainteresowania.

Różnice w wychowywaniu dziecka płci męskiej i żeńskiej są bardzo widoczne w okresie edukacyjnym. Małe księżniczki to urodzone uczennice. Doskonale odnajdują się w szkolnych ławkach. Nie mają większych problemów z koncentracją. W przeciwieństwie do swoich kolegów, chętnie oddają się żmudnym zajęciom. W zdecydowanej większości przypadków lepiej się uczą i sprawiają mniej problemów wychowawczych. Ale za to, gdy wejdą w okres dojrzewania, potrafią nieźle dać się we znaki.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Leonid & Anna Dedukh All right reserved


Autor

Katarzyna Michniewska

Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wielbicielka swoich przyjaciół.

Komentarze
10-08-2019
Ocena:
Zgadzam się z Alą,tu chodzi o charakter,w mojej rodzinie jest dziewczynka i sprawia ogromne problemy już od malucha a jej braciszek jest w ogóle jest bez problemowy,nie ma znaczenia tu płeć,oczywiście są cechy męskie i żeńskie jak w artykule, ale ważniejsze są cechy po rodzicach i indywidualne cechy dziecka.
07-02-2018
Ocena:
To nie chodzi o płeć, ale raczej o charakter. Nie ma co generalizować, że chłopcy są bardziej uparci, a dziewczynki nie. Trzeba podejść indywidualnie do kazdego dziecka. Wtedy mamy szansę na sukces wychowawczy :)
dzień dziadka

Tradycje i zwyczaje związane z Dniem Dziadka w Polsce

2025-01-06
W Polsce Dzień Dziadka najczęściej wiąże się z wręczaniem drobnych upominków, takich jak laurki, kwiaty, słodycze czy symboliczne prezenty. W szkołach i przedszkolach często organizowane są specjalne występy artystyczne, na które zapraszani są dziadkowie. To chwile pełne wzruszeń, kiedy wnuki recytują wiersze i śpiewają piosenki dedykowane swoim dziadkom.
dekoracje świąteczne z dzieckiem

Przygotowania do Świąt z przedszkolakiem – pomysły na wspólny czas pełen magii

2024-12-23
Święta z przedszkolakiem to wyjątkowy czas pełen radości, ale też wyzwań. Jak zaangażować malucha w przygotowanie do Świąt, by stworzyć piękne wspomnienia, a jednocześnie uniknąć chaosu? Podpowiadamy, jak krok po kroku włączyć dziecko w świąteczne przygotowania, ucząc go odpowiedzialności i rozwijając kreatywność.
rozmowy o mikołaju

Trudne rozmowy o Mikołaju – jak odpowiadać na pytania dziecka?

2024-12-02
Dla wielu dzieci Mikołaj to symbol świątecznej magii, ale w pewnym momencie maluchy zaczynają zadawać trudne pytania. Czy Mikołaj istnieje? Skąd bierze prezenty? Jak poradzić sobie z dziecięcymi wątpliwościami i odpowiedzieć na te pytania w sposób mądry i pełen ciepła? Podpowiadamy, jak rozmawiać, by magia Świąt trwała jak najdłużej.
sprzątanie zabawek

Jak rozwiązać odwieczny problem sprzątania zabawek? Praktyczne porady dla rodziców

2024-11-25
Sprzątanie zabawek to wyzwanie, z którym mierzy się każdy rodzic. Kiedy podłoga tonie w klockach, autkach i lalkach, zastanawiamy się, jak nauczyć dziecko porządku. W tym artykule podpowiemy, jak wprowadzić malucha w świat samodzielnego sprzątania oraz jak sprawić, aby codzienne porządki stały się dla niego nawykiem.
przygotują dziecko do dorosłości

5 umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku odnaleźć się w dorosłym świecie

2024-09-25
Każdy rodzic chce, aby jego dziecko dobrze poradziło sobie w dorosłym życiu. Ale jak tego dokonać? Warto skupić się na rozwijaniu umiejętności, które będą nieocenione w przyszłości. Od samodzielności, przez zarządzanie emocjami, aż po krytyczne myślenie – oto pięć kluczowych umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku stanąć na własnych nogach w dorosłym świecie.
Jak oduczyć dziecko smoczka

Jak oduczyć dziecko smoczka?

2024-07-25
Odstawienie smoczka to jeden z tych momentów w życiu dziecka, który wywołuje u rodziców spory niepokój. Jak oduczyć dziecko smoczka możliwe delikatnie? Jak reagować, gdy maluszek domaga się zwrotu swojego „uspokajacza”? I kiedy najlepiej odstawić smoczek? Na te i inne pytana odpowiadamy w poniższym artykule.
bunt 3-latka

Wszystko, co musisz wiedzieć o buncie 3-latka. Jak reagować?

2023-12-22
Bycie rodzicem trzylatka to niezwykła podróż pełna radości i odkryć. Jednak właśnie w tym wieku dzieci potrafią dać upust swoim emocjom w formie buntu. Jak sobie z tym radzić? W tym poradniku dowiesz się, jak pokierować małym buntownikiem i przekształcić wybuchy gniewu w naukę i pogłębienie wzajemnej relacji.