Data modyfikacji:

Łatwiej wychować chłopca czy dziewczynkę?

Autor: Katarzyna Michniewska

Wychowanie dziecka to nie bułka z masłem. Każdy maluch wychowuje się inaczej. Jedne szkraby są kompletnie bezproblemowe, inne sprawiają masę kłopotów wychowawczych. Co więcej chłopcy i dziewczynki rozwijają się w inny sposób. Zatem teza, że mężczyźni pochodzą z Marsa a kobiety z Wenus znajduje potwierdzenie już od pierwszych lat życia.

 

wychowanie dziecka

 

Wychowanie chłopca

Wychowanie dziecka płci męskiej to dla jego rodziców niemałe wyzwanie. Chłopcy później niż dziewczynki zaczynają rozpoznawać ludzką mowę, a co za tym idzie reagować na polecenia werbalne. Co więcej maluchy płci męskiej mają kłopoty z koncentracją i są bardziej agresywne. Uwielbiają bić, gryźć i kopać. Niechętnie wykonują polecenia rodziców i za wszelką cenę próbują pokazać swoją indywidualność.

Podejmowanie ryzyka pobudza w ich mózgach ośrodek przyjemności i sprawia, że chłopcy tak chętnie biegają, skaczą, wspinają się po drzewach i wchodzą wszędzie tam, gdzie zaglądać nie powinni.

Mali faceci lubią odkrywać, poznawać i zwiedzać, a możliwość ekspansji pomaga małym urwisom budować wiarę w siebie. Chłopcy mają wyższą samoocenę i są znacznie mniej wymagający wobec siebie niż dziewczynki.

 


Wychowanie dziewczynki

W pierwszych latach życia wychowanie dziewczynki jest zdecydowanie łatwiejszym zadaniem niż wychowanie chłopca. Małe dziewczynki znacznie szybciej niż ich koledzy zauważają na czym polega komunikacja. W okresie niemowlęcym koncentrują wzrok na kolorach i kształtach. Uważnie obserwują ludzkie twarze i szybciej uczą się komunikacji niewerbalnej oraz wyrażania emocji. Chłopcy zauważają głównie ruch, a wszystkie pozostałe rzeczy nie wzbudzają w nich zbyt dużego zainteresowania.

Różnice w wychowywaniu dziecka płci męskiej i żeńskiej są bardzo widoczne w okresie edukacyjnym. Małe księżniczki to urodzone uczennice. Doskonale odnajdują się w szkolnych ławkach. Nie mają większych problemów z koncentracją. W przeciwieństwie do swoich kolegów, chętnie oddają się żmudnym zajęciom. W zdecydowanej większości przypadków lepiej się uczą i sprawiają mniej problemów wychowawczych. Ale za to, gdy wejdą w okres dojrzewania, potrafią nieźle dać się we znaki.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Leonid & Anna Dedukh All right reserved


Autor

Katarzyna Michniewska

Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wielbicielka swoich przyjaciół.

Komentarze
10-08-2019
Ocena:
Zgadzam się z Alą,tu chodzi o charakter,w mojej rodzinie jest dziewczynka i sprawia ogromne problemy już od malucha a jej braciszek jest w ogóle jest bez problemowy,nie ma znaczenia tu płeć,oczywiście są cechy męskie i żeńskie jak w artykule, ale ważniejsze są cechy po rodzicach i indywidualne cechy dziecka.
07-02-2018
Ocena:
To nie chodzi o płeć, ale raczej o charakter. Nie ma co generalizować, że chłopcy są bardziej uparci, a dziewczynki nie. Trzeba podejść indywidualnie do kazdego dziecka. Wtedy mamy szansę na sukces wychowawczy :)
bunt 3-latka

Wszystko, co musisz wiedzieć o buncie 3-latka. Jak reagować?

2023-12-22
Bycie rodzicem trzylatka to niezwykła podróż pełna radości i odkryć. Jednak właśnie w tym wieku dzieci potrafią dać upust swoim emocjom w formie buntu. Jak sobie z tym radzić? W tym poradniku dowiesz się, jak pokierować małym buntownikiem i przekształcić wybuchy gniewu w naukę i pogłębienie wzajemnej relacji.
Toddler boy in dangerous situation at home. Child safety concept.

Bezpieczeństwo w każdym kącie: odkryj najlepsze rozwiązania do zabezpieczenia szafek przed dziećmi!

2023-10-26
Bezpieczeństwo najmłodszych jest priorytetem każdego rodzica. Dzieci są ciekawe świata i często nieświadomie narażają się na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Jednym z obszarów w domu, które wymagają szczególnej uwagi, są kuchenne szafki i szuflady. Jak więc zadbać o zabezpieczenie szafek przed dziećmi? Poznaj najlepsze rozwiązania, które pozwolą uniknąć przykrych wypadków i zapewnią spokój zarówno dzieciom, jak i rodzicom.
gadżety dla matki

10 niezawodnych gadżetów ułatwiających matce życie

2023-08-22
Choć rola mamy nazywana jest tą najpiękniejszą i najważniejszą w życiu, opiekowanie się małym dzieckiem jest też dużym wyzwaniem. Warto zatem sięgać po „sprytne” gadżety dla mamy – takie jak monitor oddechu, elektryczna niania z kamerą czy kosz na brudne pieluszki. Sprawdź, co jeszcze może ci się przydać w pierwszym roku życia twojego maluszka.
albik dla 2-latka

Albik dla 2-latka: czy warto?

2023-08-11
Albik to prawdziwa rewolucja na rynku produktów dla dzieci, która szybko podbiła serca nie tylko maluchów, ale także ich opiekunów. To magiczny długopis, który zastąpi cię w trakcie czytania. W jaki sposób? Po prostu zrobi to za ciebie, opowiadając dziecku o dzikich zwierzętach i środkach transportu czy zabierając je na wizytę do zoo. Dodatkowo sprawdzi się też do nauki przeróżnych tematów, które przydadzą się w szkole – od przyrody, aż po angielski. Czy Albik dla 2-latka to w ogóle dobry wybór? Rozwiewamy wątpliwości.
zabawki sensoryczne dla 4-latka

Najlepsze zabawki sensoryczne dla 4-latka. Polecane produkty

2023-08-05
Zabawki sensoryczne to wyjątkowa kategoria akcesoriów dla dzieci. Dostarczają maluchom bodźców, wspierają prawidłowy rozwój i, oczywiście, zapewniają mnóstwo zabawy. Na rynku znajdziesz setki propozycji dla pociech w różnym wieku. Chcesz kupić  zabawki sensoryczne dla 4-latka i nie wiesz, które z nich są najlepsze? Zobacz nasze propozycje i wybierz jedną z nich!
ścieżka sensoryczna

Co to jest ścieżka sensoryczna? Jak zrobić?

2023-07-17
Ścieżka sensoryczna to swoisty tor przeszkód, którego pokonywanie stymuluje zmysł dotyku, co z kolei przekłada się na lepszy rozwój dziecka. Zdaniem specjalistów chodzenie po ścieżce sensorycznej pozytywnie wpływa na integrację sensoryczną, sprawność motoryczną, zmysł równowagi, koordynację ruchową, a także percepcję wzrokową. Jednocześnie taka aktywność jest dla dziecka źródłem dużej radości. Wyjaśniamy, jak może wyglądać ścieżka sensoryczna w ogrodzie, a jak zaplanować taką domową.
kojec dla dziecka

Jaki kojec dla dziecka wybrać? Drewniany czy plastikowy? Poradnik

2023-07-07
Kiedy tylko dziecko zaczyna być mobilne, trzeba mieć je na oku przez cały czas jego aktywności – wystarczy chwila nieuwagi, by malec zrobił sobie krzywdę. Niestety takie czuwanie nad dzieckiem znacznie utrudnia wykonanie obowiązków domowych albo choćby napicie się filiżanki kawy. Z pomocą przychodzi kojec dla dziecka, czyli rodzaj ogrodzenia w postaci ścianek, czasem dodatkowo z materacem. Kojec tworzy dziecku bezpieczną przestrzeń i pozwala rodzicom na chwilę wytchnienia, dlatego zdecydowanie warto go mieć. Podpowiadamy, czym charakteryzują się konkretne modele, poniżej znajdziesz też przydatny ranking produktów.